VÝJIMEČNÁ UDÁLOST NA MINIMÁLNĚ EVROPSKÉ ÚROVNI

0

Ve čtvrtek 23. května bylo v Turnově otevřeno centrum TOPTEC, které je špičkovým zařízením svého druhu minimálně v evropském měřítku. Stalo se tak za účasti vážených hostů, starosty města, náměstkyně hejtmana a především předsedy Akademie věd České republiky Jiřího Drahoše. „V poslední době se ukázalo, že nejsme schopni držet krok s dobou, hlavně co se týká přístrojového vybavení. Tuto oblast, chceme-li být úspěšní a konkurenceschopní s evropskou a světovou špičkou, musíme významně posílit. Proto vznikl TOPTEC,“ uvedl v rozhovoru pro TvA před dvěma lety vedoucí projektu Vít Lédl (ZDE). Zkratka nového projektu neznamená nic jiného, než Turnovské optoelektronické centrum. Nové centrum navazuje na legendární Vývojovou optickou dílnu AV ČR, která je nyní začleněna do Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Projekt TOPTEC je s náklady přesahujícími v první fázi 200 mil. Kč pro Turnov minimálně z pohledu finančního větší nebo srovnatelný s částkami, které do města přišly prostřednictvím projektu Čistá Jizera, resp. které regionu věnoval mecenáš B. J. Horáček. Z pohledu prestiže nenajdete srovnatelnou investici, protože zahájením provozu nového centra se Turnov zařadil mezi špičková evropská pracoviště a ví se o něm i ve světě.

n201305241016_zap_208_2013_toptec„Posláním centra TOPTEC je výzkum a vývoj optiky na velmi vysoké úrovni. Je tu realizována speciální optika, optika pro kosmický výzkum, pro družicový výzkum, optika pro vzdálené pozorování země i laserová optika. Toto špičkové pracoviště logicky patří právě do Turnova. Vše tu začalo již před několika staletími, kdy se v regionu začaly obrábět drahé kameny a posléze skleněná kompozice. Vyrostly zde generace optiků na vynikající úrovni. Když se za Rakouska-Uherska rozhodovalo, kde vznikne první fabrika na brýlová skla, byl zvolen Turnov, proto to není náhoda,“ shrnul Vít Lédl.

K tématu vzniku špičkového pracoviště TOPTEC se ještě na stránkách TvA vrátíme.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.