ZÁJEMCI MĚLI MOŽNOST PROHLÉDNOUT SI ŠPIČKOVÉ VĚDECKÉ PRACOVIŠTĚ

0

V pátek 5. a v sobotu 6. listopadu uspořádali v turnovském sídle centra TOPTEC, začleněném pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR, dny otevřených dveří. V pátek významné vědecké pracoviště vidělo na 150 dětí z turnovských škol, v sobotu si tuto jedinečnou příležitost nenechalo ujít několik desítek zájemců z řad veřejnosti.

Centrum TOPTEC sídlí v suterénu objektu bývalé Dioptry v Sobotecké ulici naproti Maškově zahradě, druhé (historické) pracoviště – vývojovou optickou dílnu, najdete ve Skálově ulici.

V Turnově vzniká především speciální optika pro různé účely, a to jak pro firmy, tak pro univerzity u nás i v zahraničí, prestižní je spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou ESA. Celkem je zde zaměstnáno 51 lidí, celý ústav jich má téměř 300, v Turnově se nachází druhé největší oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR.

Turnovským centrem dodávané optické komponenty jsou v té největší možné přesnosti, pro představu – vesmírná sonda, která vyletěla ke slunci v únoru loňského roku s cílem zkoumat sluneční koronu, byla osazena speciálními zrcadly, jejichž tvarová odchylka povrchu se pohybovala na celé ploše v řádech desítek nanometrů, tj. tisícin velikosti lidského vlasu! Vloni se zde mj. podíleli na modernizaci dalekohledu ondřejovské hvězdárny. Nyní se tu kromě dalších zakázek intenzivně pracuje na dalším projektu Evropské kosmické agentury, na přístroji FLORIS pro satelit FLEX. Jedná se o speciální misi, v jejímž rámci se bude pomocí monitoringu fluorescence z vegetace určovat míra fotosyntetické aktivity, tj. kondice plic planety Země. TOPTEC pro tuto misi dodává speciální dalekohled.

V poslední době se také hodně mluví o výstavbě nového centra. Pracoviště by mělo i nadále zůstat v Turnově, vzniknout má s největší pravděpodobností v areálu vedle stávajícího objektu v Sobotecké ulici, aktuálně probíhají jednání o podobě kupní smlouvy, pracuje se na možné podobě budovy, která by měla korespondovat s dalším využitím areálu bývalé Dioptry. Nový objekt má vzniknout do roku 2025, financování je předpokládáno z operačních programů EU.

Snímky jsou ze dne otevřených dveří v sobotu 7. listopadu

Více o TOPTEC:
Výzkumné centrum speciální optiky a optoelektronických systémů TOPTEC je jedním z oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Vzniklo v roce 2010 transformací Vývojové optické dílny (VOD) AV ČR v Turnově za přispění Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace. Pracoviště VOD mělo více než čtyřicetiletou tradici a jeho tým se podílel na řešení celé řady významných projektů například v programu Interkosmos. TOPTEC je jediným pracovištěm Akademie věd ČR v Libereckém kraji a zastává zde významnou pozici partnera na poli základního i aplikovaného výzkumu.
Mezi nejvýznamnější projekty TOPTEC patří sluneční koronograf METIS, který je jedním z hlavních experimentů družice ESA / NASA Solar Orbiter, projekt ASPIICS technologické mise PROBA 3 věnované demonstraci technik a technologii letu družic ve formaci, TIRI, což je optický systém pro snímkování fotosyntézy ve vysokém rozlišení z oběžné dráhy, nebo NEOSTEL, ve kterém se TOPTEC podílí na vývoji a výrobě optiky pro hledání asteroidů v blízkosti Země. Více na www.toptec.eu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.