PROJEKT ČISTÁ JIZERA, DARY MECENÁŠE HORÁČKA. NYNÍ DO TURNOVA MÍŘÍ DALŠÍ OHROMNÁ DOTACE – PŘES 210 MILIONŮ KORUN

0

Trochu v ústraní v Turnově ve Skálově ulici pracuje špičkové vědecké oddělení, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Od poloviny 60. let minulého století ve městě pracoviště existovalo jako součást Astronomického ústavu AV ČR, v roce 2006 se zdejší Vývojová optická dílna AV stala součástí Ústavu fyziky plazmatu. Fungovala zde výzkumná oddělení optické diagnostiky a vlastní optické dílny. V minulosti tady například působil uznávaný fyzik Dr. Ivan Šolc, který v loňském roce obdržel čestné občanství města.

Vývojová optická dílna AV ČR v Turnově vyvíjela kvalitní optiku pro Akademii věd ČR, výzkumná pracoviště na vysokých školách a v průmyslových podnicích u nás i v zahraničí, rovněž tak i pro širokou obec výzkumníků amatérů. Byly zde vyvíjeny, vyráběny a servisovány téměř všechny typy optických prvků. Rozsahem se jednalo o výrobu kusovou a malosériovou. Mezi nejúspěšnější výsledky z minulých téměř 30 let se počítají například monochromatické dvojlomně-polarizační filtry Šolcova a Lyotova typu, používané v astronomii, optika pro výkonné lasery, a účast na vesmírných projektech Intercosmos Vega a Phobos.

Turnovsko v minulosti patřilo mezi hlavní střediska výzkumu optiky v České republice, proslulý je v tomto směru bývalý podnik Monokrystaly, ale i dnešní Dioptra, Crytur či Polpur. A tato tradice bude v nejbližších letech významně posílena.

 

„V poslední době se ukázalo, že nejsme schopni držet krok s dobou, hlavně co se týká přístrojového vybavení. Tuto oblast, chceme-li být úspěšní a konkurenceschopní s evropskou a světovou špičkou, musíme významně posílit. Proto vznikl TOPTEC,“ uvádí vedoucí projektu Vít Lédl. Zkratka nového projektu neznamená nic jiného, než Turnovské optoelektronické centrum. Tedy opět odkaz na tradici!

 

V mateřském Ústavu fyziky plazmatu AV ČR bylo tedy rozhodnuto podat žádost o dotaci z evropských strukturálních fondů OP VaVpI, která by umožnila vybudování výzkumného centra pro oblast speciální optiky a optoelektronických systémů. „Samotná žádost měla asi 350 stran a její obhájení byl nesmírně složitý proces na několika národních a mezinárodních úrovních. Nakonec byl projekt TOPTEC vyhodnocen jako jeden z nejlepších a je mezi prvními, kterým byla dotace schválena. Samotný projekt má rozpočet 176 milionů korun. K tomu Ústav fyziky plazmatu přidává další desítky milionů na neuznatelné výdaje, takže celkový rozpočet projektu je přes 210 milionů korun,“ přibližuje Lédl. Projekt TOPTEC je tak minimálně z pohledu finančního větší nebo srovnatelný s částkami, které do města přišly prostřednictvím projektu Čistá Jizera, resp. které regionu věnoval mecenáš B. J. Horáček.

 

„Cílem je navrátit Turnov na mapu světa významných optických lokalit. Máme ambice patřit mezi deset nejvýznamnějších center v Evropě a počítat se zhruba do padesátky špičkových center na světě. V Evropě je podobných pracovišť více, hlavně v Německu, Švýcarsku a ve Francii, spíš než o konkurenci nám jde ale spolupráci,“ vysvětluje Vít Lédl. Centrum TOPTEC bude kromě jiných úkolů spolupracovat například na výzkumných projektech evropské kosmické agentury ESA. Ta do vesmíru vysílá množství satelitů, které nesou celou řadu vědeckých přístrojů. „Na některých projektech ESA se už částečně podílíme, nyní připravujeme další, na kterých bychom chtěli v Turnově pracovat v budoucnu,“ doplňuje Lédl.

 

K tomu budou samozřejmě potřeba nové prostory. Ty centrum TOPTEC získá pronájmem v objektu Dioptry u železniční zastávky v Sobotecké ulici. V suterénu budovy budou zhruba na 700 metrech čtverečních zřízeny nové laboratoře, ke kterým bude patřit ještě dalších asi 250 metrů čtverečních ploch kanceláří a zázemí. K nynějším 20 zaměstnancům má přibýt zhruba dalších 35 (odhad v roce 2015). „První realizační fáze, spočívající v nákupu přístrojové techniky, přípravy laboratoří a vyškolení personálu nám zabere dobu do konce roku 2013, pak nastane tzv. fáze udržitelnosti projektu, to je následujících pět let. Ale vzhledem k tomu, jak kvalitní lidi se nám podařilo nyní kontaktovat, a to k nám ještě přejdou další špičkoví výzkumníci, tak myslím, že náš projekt má před sebou dlouhodobou perspektivu,“ dodává Vít Lédl.

 

A v centru TOPTEC nebudou potřeba jen špičkoví odborníci, ale i zdatní a zruční mechanici a optici. Zde se Vít Lédl podivuje nad záměrem Libereckého kraje přesunout studijní obor jemný mechanik – optik, vyučovaný na střední škole v Alešově ulici u nádraží (jde o jediné místo v Čechách, kde se obor vyučuje – pozn. aut.), do Jablonce nad Nisou. „To je opravdu velká škoda. Doufali jsme, že právě z tohoto školského zařízení budeme čerpat ty nejlepší studenty. Dokonce jsme uvažovali o tom, že bychom nabízeli nějaké možnosti praxe a stáží pro studenty u nás i v zahraničí. To by určitě mělo přínos pro celý region. Bohužel musím konstatovat, že vzhledem k mé velké pracovní vytíženosti jsem ještě nestačil kontaktovat vedení školy a o tomto tématu si promluvit,“ konstatuje Lédl. Jak ale dodal, není nutné, aby v ročníku studovalo dvacet či třicet žáků, spíš méně a s podporou zdejších firem a vědeckých institucí. V první řadě by totiž mělo jít o kvalitu než kvantitu.

 

A ještě jedno ryze turnovské téma s Ing. Lédlem nejde opomenout. Jeho koníčkem je totiž mimo jiné astronomie. „Velmi mě mrzí, že turnovská hvězdárna se nachází v tak žalostném stavu. Když by tu byla vůle s tím něco udělat, je centrum TOPTEC schopno vybavit ji na míru zhotovenými optickými přístroji. Do budoucna by to pro nás mohlo být i testovací pracoviště. Má to i společenský rozměr. Je tu kulturní dům, nemocnice, divadlo, město má svoji hvězdárnu. To ve světě není obvyklé. Navíc jde o jedinou hvězdárnu v Libereckém kraji! Měli bychom se tedy společně pokusit o její záchranu,“ uzavřel Lédl.

 

Ing. Vít Lédl, Ph.D. (32) je absolventem Fakulty mechatroniky Technické univerzity v Liberci, kde má i doktorát z přírodovědného inženýrství. Zabývá se přesnými optickými měřícími metodami, které využívají laserů a principů holografie. S rodinou žije v Liberci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.