Je to dva a půl roku, co bylo v Turnově, v prostorách jednoho z objektů firmy Dioptra, otevřeno Turnovské optoelektronické centrum – TOPTEC. To vzniklo s vizí zařadit se v průběhu několika let mezi pětici nejlepších výzkumných a vývojových center se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v Evropě a participovat v prestižních mezinárodních sítích a korporacích. Aktuální vývojové projekty například pro Evropskou kosmickou agenturu nasvědčují, že se to daří. V pátek 6. a v sobotu 7. listopadu centrum otevřelo své dveře široké veřejnosti.
„Byli jsme překvapeni zájmem, v prvním dnu u nás byly skoro dvě stovky návštěvníků. Studenti středních škol a žáci škol základních, ale i skupiny z různých firem či vědeckých pracovišť, mj. libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů,“ uvádí Jaroslav Polák, výzkumný pracovník centra, který návštěvníky provázel a představoval jim unikátní přístroje a technologie, které umožňují realizovat zakázky na samé hraně technických možností. V sobotu 7. listopadu využilo možnost podívat se, jak funguje špičkové vědecké pracoviště přibližně 180 lidí. V každém případě zájem předčil očekávání pracovníků centra a není tedy důvod, aby se jeho dveře opět neotevřely v rámci dalšího ročníku Týdne vědy techniky Akademie věd ČR. „Myslím, že je to dobrý nápad, ukázat lidem z regionu, jaké pracoviště v Turnově mají. Může to být i dobrá motivace třeba pro studenty gymnázia, kam nasměrovat svůj zájem,“ dodal Jaroslav Polák.
Ve spolupráci s vědeckými pracovníky Centra TOPTEC je na Technické univerzitě v Liberci připravován nový obor Aplikované vědy v inženýrství (AVI). Ten je zaměřen na vzdělávání techniků pro práci nejen v optickém průmyslu. Obor právě prochází akreditačním řízením a bude-li akreditace úspěšná, bude otevřen v září příštího roku.
Na turnovském optickém pracovišti v současnosti pracují na konkrétních projektech pro firmy i veřejné instituce a plní vědecké úkoly. Vzniká zde speciální optika pro satelity pro Evropskou kosmickou agenturu, která musí splnit až extrémní technické požadavky. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje a libereckou společností Applic zde vyvíjejí hyperspektrální detekční systém, který umožňuje vyhodnotit mimořádné události, při kterých hrozí únik nebezpečných látek (toxických či výbušných) – děje se tak pro zasahující tým z bezpečné vzdálenosti a díky jeho měření je možné zvolit optimální ochranu a postup zásahu.
„Posláním centra TOPTEC je výzkum a vývoj optiky na velmi vysoké úrovni. Naše pracoviště je tak někde napůl cesty mezi výzkumem a průmyslem. Část našeho rozpočtu je tvořena zakázkami typu Evropské kosmické agentury, potom je zde ale celá řada výzkumných úkolů a grantů. Naše specifikum je v tom, že jsme schopni vyřešit požadavky zákazníka přímo na míru a postavit pro něho přístroj, který potřebuje. Jestli ale někdo přijde s výkresy a bude chtít tisícové série výrobků, tak to není nic pro nás,“ přibližuje ředitel centra Vít Lédl.
Centrum TOPTEC, regionální centrum speciální optiky a optoelektronických systémů, je jedním ze šesti oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Vzniklo jako přímý nástupce legendární turnovské Vývojové optické dílny. TOPTEC je v současnosti jediným výzkumným a vývojovým pracovištěm se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v České republice, je vybaveno nejmodernější technikou a zařadilo se mezi špičková evropská pracoviště. A proč ho najdete právě v Turnově? „Vše tu začalo již před několika staletími, kdy se v regionu začaly obrábět drahé kameny a posléze skleněná kompozice. Vyrostly zde generace optiků na vynikající úrovni. Když se za Rakouska-Uherska rozhodovalo, kde vznikne první fabrika na brýlová skla, byl zvolen Turnov, proto není náhoda, že je tady TOPTEC,“ uzavřel ředitel Centra Vít Lédl.
Viz také www.toptec.eu