TOPTEC OTEVŘEL DVEŘE ZÁJEMCŮM O ŠPIČKOVOU TECHNIKU

0

Je to dva a půl roku, co bylo v Turnově, v prostorách jednoho z objektů firmy Dioptra, otevřeno Turnovské optoelektronické centrum – TOPTEC. To vzniklo s vizí zařadit se v průběhu několika let mezi pětici nejlepších výzkumných a vývojových center se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v Evropě a participovat v prestižních mezinárodních sítích a korporacích. Aktuální vývojové projekty například pro Evropskou kosmickou agenturu nasvědčují, že se to daří. V pátek 6. a v sobotu 7. listopadu centrum otevřelo své dveře široké veřejnosti.

„Byli jsme překvapeni zájmem, v prvním dnu u nás byly skoro dvě stovky návštěvníků. Studenti středních škol a žáci škol základních, ale i skupiny z různých firem či vědeckých pracovišť, mj. libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů,“ uvádí Jaroslav Polák, výzkumný pracovník centra, který návštěvníky provázel a představoval jim unikátní přístroje a technologie, které umožňují realizovat zakázky na samé hraně technických možností. V sobotu 7. listopadu využilo možnost podívat se, jak funguje špičkové vědecké pracoviště přibližně 180 lidí. V každém případě zájem předčil očekávání pracovníků centra a není tedy důvod, aby se jeho dveře opět neotevřely v rámci dalšího ročníku Týdne vědy techniky Akademie věd ČR. „Myslím, že je to dobrý nápad, ukázat lidem z regionu, jaké pracoviště v Turnově mají. Může to být i dobrá motivace třeba pro studenty gymnázia, kam nasměrovat svůj zájem,“ dodal Jaroslav Polák.

201511102200_zap_293_2015_toptec

Ve spolupráci s vědeckými pracovníky Centra TOPTEC je na Technické univerzitě v Liberci připravován nový obor Aplikované vědy v inženýrství (AVI). Ten je zaměřen na vzdělávání techniků pro práci nejen v optickém průmyslu. Obor právě prochází akreditačním řízením a bude-li akreditace úspěšná, bude otevřen v září příštího roku.

Na turnovském optickém pracovišti v současnosti pracují na konkrétních projektech pro firmy i veřejné instituce a plní vědecké úkoly. Vzniká zde speciální optika pro satelity pro Evropskou kosmickou  agenturu, která musí splnit až extrémní technické požadavky. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje a libereckou společností Applic zde vyvíjejí hyperspektrální detekční systém, který umožňuje vyhodnotit mimořádné události, při kterých hrozí únik nebezpečných látek (toxických či výbušných) – děje se tak pro zasahující tým z bezpečné vzdálenosti a díky jeho měření je možné zvolit optimální ochranu a postup zásahu.

201511102200_zap_294_2015_toptec

„Posláním centra TOPTEC je výzkum a vývoj optiky na velmi vysoké úrovni. Naše pracoviště je tak někde napůl cesty mezi výzkumem a průmyslem. Část našeho rozpočtu je tvořena zakázkami typu Evropské kosmické agentury, potom je zde ale celá řada výzkumných úkolů a grantů. Naše specifikum je v tom, že jsme schopni vyřešit požadavky zákazníka přímo na míru a postavit pro něho přístroj, který potřebuje. Jestli ale někdo přijde s výkresy a bude chtít tisícové série výrobků, tak to není nic pro nás,“ přibližuje ředitel centra Vít Lédl.

201511102200_zap_295_2015_toptec

Centrum TOPTEC, regionální centrum speciální optiky a optoelektronických systémů, je jedním ze šesti oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Vzniklo jako přímý nástupce legendární turnovské Vývojové optické dílny. TOPTEC je v současnosti jediným výzkumným a vývojovým pracovištěm se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v České republice, je vybaveno nejmodernější technikou a zařadilo se mezi špičková evropská pracoviště. A proč ho najdete právě v Turnově? „Vše tu začalo již před několika staletími, kdy se v regionu začaly obrábět drahé kameny a posléze skleněná kompozice. Vyrostly zde generace optiků na vynikající úrovni. Když se za Rakouska-Uherska rozhodovalo, kde vznikne první fabrika na brýlová skla, byl zvolen Turnov, proto není náhoda, že je tady TOPTEC,“ uzavřel ředitel Centra Vít Lédl.

Viz také www.toptec.eu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.