NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY V LIBERECKÉM KRAJI, POKLADNA ČD V TURNOVĚ KONČÍ 10. PROSINCE

0

Od neděle 11. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny a Liberecký kraj připravil ve veřejné dopravě mnoho novinek.

V AUTOBUSOVÉ DOPRAVĚ je největší změnou podpoření přímého spojení Jilemnicka s Prahou. V návaznosti na podporu dálkových linek mezi Libereckým, Středočeským krajem a Prahou dojde od prosince k úpravě také v relaci Špindlerův Mlýn – Jilemnice – Jičín – Praha.
Ke změně dochází i na lince 115 mezi Jabloncem nad Nisou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou. Původně městskou linku převezme do objednávky Liberecký kraj.
Na základě připomínek obcí a cestujících bylo zapracováno větší množství „malých změn“ prakticky v celém území kraje, nejvíce pak v oblasti Českolipska. Mnoho obcí a měst v kraji úzce spolupracuje s Libereckým krajem. Například v Turnově, Novém Boru, Semilech, Frýdlantu, Tanvaldu či Harrachově je tímto způsobem zajištěna městská doprava.

V ŽELEZNIČNÍ DOPRAVĚ je zásadní změna dopravce na lince L2 Liberec – Česká Lípa – Děčín, kterým bude nově společnost Die Länderbahn. Společnost Arriva vlaky bude provozovat spoje podle současného modelu, v případě Turnovska linky z Liberce do Pardubic a z Prahy do Tanvaldu. Rozsah regionální dopravy na ostatních linkách provozovaných Českými drahami zůstane na úrovni současného grafikonu.
Na území Libereckého kraje budou České dráhy zajišťovat v průměru 310 regionálních vlaků denně, v pracovní dny dopravce vypraví až 325 vlaků, o víkendech až 272 spojů. V tomto objemu je zahrnuto celkem 111 vlaků v pracovní dny, resp. 107 spojů o víkendech na mezikrajských výkonech.
Na základě smluv o dopravní obslužnosti s objednateli dopravy (zejména s Libereckým krajem, ale také s Královéhradeckým, Středočeským a Ústeckým krajem) budou České dráhy v roce 2023 vypravovat své spoje na tzv. Jizerskohorské železnici (v oblasti Tanvaldska a Frýdlantska), na tratích 040 (Chlumec nad Cidlinou –) Stará Paka – Martinice v Krkonoších (– Trutnov), 041 Turnov – Rovensko pod Troskami – (Hradec Králové), 042 Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou, 046 Stará Paka – Lomnice nad Popelkou, 064 (Mladá Boleslav – Libuň) – Ploužnice – Lomnice nad Popelkou a 087 Česká Lípa – Blíževedly (– Lovosice).

Trať 041 Hradec Králové – Jičín – Turnov: Nově je přeloženo pravidelné křižování vlaků z Rovenska pod Troskami do Libuně, čímž dojde k pozdějším příjezdům některých pravidelných a sezonních vlaků do Turnova o zhruba 10 minut (10.33, 11.52, 14.33, 16.33, 18.33 hodin) a naopak k dřívějším odjezdům některých pravidelných a sezonních vlaků z Turnova o 6 – 15 minut (9.28, 11.20, 13.28, 15.28, 16.01, 17.28 hodin). Změna je provedena na základě požadavku Libereckého kraje a jeho cílem je zlepšit přípoje ve stanici Libuň do směrů Lomnice nad Popelkou a Mladá Boleslav.

NAPOSLEDY SI CESTUJÍCÍ KOUPÍ JÍZDENKU V POKLADNĚ ČESKÝCH DRAH 10. PROSINCE
Jak už jsme informovali (ZDE), uzavřou České dráhy s novým jízdním řádem v prosinci pokladnu ČD na nádraží v Turnově, kterou Liberecký kraj už nechce dál dotovat. Naposledy si tam cestující jízdenky koupí v sobotu 10. prosince. Jízdní doklady pak bude možné zakoupit po nástupu do vlaku Českých drah u průvodčího bez manipulační přirážky.
Pokladna společnosti Arriva bude v turnovské nádražní hale fungovat dál.

Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit v knižní podobě. I v letošním roce bude vydán jízdní řád pro celý kraj. Prodejní cena je 30 Kč a k zakoupení je v Zákaznickém centru IDOL, v informačních centrech dopravců a vybraných měst či u některých prodejců knih.
V roce 2023 jsou vyhlášeny tyto celostátní termíny změn jízdních řádů: 5. března, 11. června, 3. září a 10. prosince. Pokud budou cestující potřebovat poradit, mohou se obrátit na Zákaznické centrum IDOL na tel. 488 588 788, nebo na Centrální dispečink IDOL na tel. 704 702 000.

(Zdroj: TZ LK, ČD a ČTK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.