TATOBITY JSOU V CELOSTÁTNÍM FINÁLE VESNICE ROKU 2018

0

„Velké poděkování patří všem obyvatelům obce, hlavně aktivním spolkům, kterých máme nebývale, a také naší Masarykově základní škole, kolem níž se soustřeďuje velká část dění v obci,” uvedla starostka Tatobit Lenka Malá při přebírání slavnostního ocenění Vesnice roku 2018 Libereckého kraje. Setkání za účasti nejvyšších představitelů kraje, zástupců parlamentu a vlády, zástupců obcí našeho regionu, jakož i obyvatel obce, se konalo ve středu 15. srpna odpoledne v sále kulturního domu v Tatobitech.

Ještě před oficiálním začátkem setkání se konala prohlídka obce. Hosté se mj. podívali do „staré školy“, kterou najdete v podkroví Masarykovy základní školy

„V obci máme 15 spolků, to je myslím na 500 obyvatel Tatobit počet, který budete jinde jen těžko hledat. O aktivitě našich lidí svědčí i skutečnost, že si mnoho z nich našlo čas ve středu odpoledne o prázdninách. Radost z úspěchu v soutěži o obec roku si tak přišla užít velká část občanů. Za to jsem velmi ráda. Spojuje nás to. Už když jsme s naší lípou soutěžili o Evropský strom roku, tak nás společná snaha hodně sblížila. Nyní je to podobné,“ přibližuje starostka.

Obec Tatobity za vítězství v krajském kole obdrží vedle Zlaté stuhy a postupu do republikového finále také finanční ocenění ve výši jednoho milionu korun z ministerstva pro místní rozvoj. „Pracujeme s osmimilionovým ročním rozpočtem, takže tato částka se nám hodí. O jejím využití rozhodnou zastupitelé obce, požadavků bude hodně. Oprava střechy na kulturním domě a na škole, investice do cyklostezky mezi Tatobity a Žlábkem…, to bychom museli vyhrávat každý rok,“ dodává s úsměvem Lenka Malá.

…sál kulturního domu

Ve 24. ročníku soutěže se o titul Vesnice roku 2018 Libereckého kraje utkalo pět obcí z Liberecka, dvě obce z Jablonecka, tři ze Semilska a čtyři z Českolipska. Přihlášené obce byly hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.
Tatobity postupují do celostátního kola. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2018 bude vyhlášen 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Předaná ocenění:
* Zlatá stuha – krajský vítěz: Tatobity (okres Semily)
* Modrá stuha – za společenský život: Polevsko (okres Česká Lípa)
* Bílá stuha – za činnost mládeže: Albrechtice v Jizerských horách (okres Jablonec nad Nisou)
* Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí: nebyla udělena
* Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu: Všelibice (okres Liberec)
* Skokan roku: Jeřmanice (okres Liberec)
* Ocenění za rozvoj venkova: Janův Důl (okres Liberec)
* Zvláštní ocenění komise – ocenění za záchranu a oživení venkovské usedlosti čp. 44, rodný dům Antala Staška: * Zlatá Olešnice (okres Jablonec nad Nisou)
* Cena naděje pro živý venkov – ocenění za nadmístní spolkový život a občanskou společnost: Heřmanice (okres Liberec)
* Cena za kvalitní květinovou výzdobu v obci (Fulínova cena): Zahrádky (okres Česká Lípa)
* Diplom za moderní knihovnické a informační služby: Bozkov (okres Semily)
* Diplom za vzorné vedení obecní kroniky: Svijany (okres Liberec)
* Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova. Kategorie A: Polevsko (okres Česká Lípa) – nově zrekonstruovaný areál kostela Nejsvětější Trojice včetně hrobky rodiny Handschke a ohradní zdi v Polevsku. Kategorie B a C – ceny nebyly uděleny.

(TvA s využitím TZ Libereckého kraje)

Úplně vlevo je starosta s místostarostkou Vyskře. Obec obdržela diplom za rozvoj informačních technologií.

Vlevo je starosta Svijan. Obec obdržela diplom za obecní kroniku

…vystoupení dětí zdejší základní školy

Nejvyšší ocenění obci předal hejtman Libereckého kraje Martin Půta

Starostka Malá s místostarostou Mlejnkem

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.