RODINNÉ CENTRUM NÁRUČ PODPORUJE DIALOG O PĚSTOUNSTVÍ NA PŘECHODNOU DOBU

0

Před dvěma lety vstoupila v platnost novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která způsobila revoluci v náhradní rodinné péči. Změny – mj. zavedení státem placených profesionálních pěstounů na přechodnou dobu – měly minimalizovat nebo úplně eliminovat pobyt dětí v ústavních zařízeních, a to hlavně miminek. Dvouleté fungování nového systému na jednu stranu ukazuje, že práce profesionálních pěstounů má svůj smysl a výsledky, nicméně se samozřejmě naráží také na problémy, kterých si všímají odborníci, politici i média. Kritické připomínky zaznívají na půdě poslanecké sněmovny – ve výboru pro sociální politiku. Objevily se dokonce i zmínky o zrušení pěstounské péče na přechodnou dobu.

Turnovské Rodinné centrum Náruč se pěstounům věnuje systematicky již od roku 2007, v posledních dvou letech jako tzv. doprovázející organizace. „Naši“ pěstouni mají zkušenost a zvládají péči o děti s postižením (mentálním, smyslovým), o děti nedonošené nebo s výraznými abstinenčními příznaky. Když nás požádali o možnost vyjasnit si situaci přímo se zákonodárci, neváhali jsme a zprostředkovali setkání se dvěma poslankyněmi za Liberecký kraj – Mgr. Janou Pastuchovou a Janou Hnykovou, které ve zmíněném výboru zasedají. Náruč poskytla pro debatu potřebné zázemí. V pondělí 16. února jsme tak kromě obou političek přivítali také osm rodin, které mají v přechodné pěstounské péči převážně malá miminka. Diskuze se točila okolo práce soudů, úřadů, financování, potřebě spolupráce s kojeneckými ústavy. Pěstouni se ale také svěřovali se svými obavami z dalšího osudu dětí, pokud se pro ně během roku, který mohou v přechodné péči maximálně strávit, nepodaří nalézt rodinu – hrozí jim tak návrat do ústavního zařízení.

Přítomna byla i turnovská místostarostka pro sociální oblast, Mgr. Petra Houšková, které nejsou jakékoliv změny v zákoně lhostejné – měly by dopad na desítky pěstounských rodin z Turnova a okolí. Dále zdůraznila, že pokud mají být pěstouni profesionály, musí být na profesionální úrovni především doprovázející organizace – s kvalitním zázemím, týmem odborníků, kde jsou poskytovány supervize, asistované kontakty, odborné doprovázení v průběhu procesu předávání dětí, dobře nastavené vzdělávání, které reaguje na konkrétní potřeby dané skupiny pěstounů, setkání a sdílení rodin apod.

Obě poslankyně na stesky pěstounů reagovaly vnímavě, nabízely možná řešení a my jen doufáme, že se zážitky ze setkání promítnou i do jejich práce. Jsme rádi, že diskuze nesklouzla k handrkování a vzájemnému osočování. Současný systém rozhodně není dokonalý a je co vylepšovat. Podobná setkání k tomu mohou přispět a rozhodně se nebráníme je zopakovat. Jsme přesvědčeni, že všem zúčastněným by mělo jít především o blaho ohrožených dětí. Práce s nimi není fotbal, kde proti sobě stojí soupeři, a děti nejsou míč, o který se bojuje.
Anna Bergerová, www.naruc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.