MASARYK A LEPŠÍ POLITIKA

0

Nedávno jsme si připomněli 75. výročí úmrtí jednoho z největších našich státníků. Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14. září roku 1937. Prezidenta Masaryka si velice vážím kvůli jeho názorům, životním postojům a činům. Ve svých 64 letech odjíždí Masaryk z Rakouska-Uherska do zahraničí, aby bojoval za samostatný stát. O čtyři roky později se vrací do Československa již jako prezident osvoboditel. Masaryk nám může sloužit jako vzor vysokoškolského pedagoga, politika, ale také jako vzor osobnosti s ideály, které prosazoval po celý svůj život.

V dnešní české politice je ideálů jako šafránu a důvěra lidí v politiku a možnost změnit věci k lepšímu je velice nízká. Právě zde je vzor Masaryka důležitý. I když se většině lidí možnost zlepšení české politiky může zdát vzdálená jako samostatný československý stát z pohledu roku 1914, šance na úspěch vždy existuje. Nestane se to však přes noc nebo za pár měsíců.

Osobně vkládám velké naděje do občanské společnosti a činnosti jednotlivých sdružení a spolků. Jako předseda senátního výboru pro školství, kulturu a petice jsem mohl sledovat, jak nejrůznější petice a podání od lidí skutečně měnily rozhodnutí úřadů a politiků. Velice si vážím všech lidí, kteří věnují svůj volný čas a chtějí zlepšit byť i jen drobnou maličkost v našem veřejném životě. Masarykův odkaz je ohromný, a věřím, že jeho osobnost bude inspirovat další generace. Jeho životní příběh nám ukazuje člověka, který neztratil důvěru v možnost zlepšit politiku a stal se morálním vzorem pro nás všechny.

Posuďme stálou aktuálnost Masarykových myšlenek: „Nevěřím, že nutná reforma se dá provést jen hospodářsky!“, „Všechna rozumná a poctivá politika je provádění a upevňování humanity uvnitř a navenek. Politiku, jako vše co děláme, nutno důsledně podřizovat zákonům etickým. Nakonec mívají tzv. idealisté vždycky pravdu a udělají pro stát, národ i lidstvo víc, než ti politikové, jak se jim říká reální a chytří.“

Jaromír Jermář
senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko
www.jaromirjermar.cz, jermarj@senat.cz
(Zveřejněno v rámci předvolební inzerce)

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.