PRO TOTO VOLEBNÍ OBDOBÍ JSEM SI DÁL ZÁVAZEK BÝT JEŠTĚ VÍCE MEZI LIDMI, ŘÍKÁ SENÁTOR JAROMÍR JERMÁŘ

0

V pátek 19. a v sobotu 20. října se uskutečnilo II. kolo senátních voleb. Z nich nakonec vyšel vítězně a novým senátorem se stal Jaromír Jermář (ČSSD) přesvědčivým výsledkem. Získal 60,11 % hlasů, Adolf Beznoska (ODS) obdržel 39,88 % hlasů. Volební účast v našem obvodu ve II. kole byla 26,46 %. Volební výsledek za Turnov byl poměrně odlišný od výsledku za celý obvod. I zde nicméně zvítězil Jaromír Jermář (52,49 %), Adolf Beznoska získal 47,50 %. Volební účast v Turnově byla 22,95 % oprávněných voličů. Týden po volbách jsme se s novým senátorem ohlédli za událostmi posledních dnů a podívali se i do budoucna.

* Jak jste slavil vítězství?, zeptali jsme se staronového senátora Jaromíra Jermáře.
Žádné bouřlivé oslavy to nebyly, sešli jsme se společně s lidmi, kteří mně pomáhali. Je jich zhruba dvacet, vesměs mladí lidé, kteří si na kampaň brali i dovolenou. Všem jsem jim moc poděkoval, zprostředkovaně samozřejmě děkuji i všem voličům, kteří mně dali svůj hlas. Chci být však senátorem všech, tedy i těch, kteří volili někoho jiného, nebo se voleb nezúčastnili.

* Počítal jste s vítězstvím?
Přiznám se, že jsem to nedokázal odhadnout až do konce. Myslel jsem si, že vítězství to bude pro jednoho z nás velmi těsné, možná o desítky či stovky hlasů. Že zvítězím o dvacet procent, to opravdu nikdo z nás nepředvídal.

* Čím si to vysvětlujete?
Nedokážu říci, ještě to budeme analyzovat podle jednotlivých oblastí regionu. Snad to bylo ovlivněno tím, že jsem se snažil být hodně mezi lidmi v regionu po celých šest let, hovořit s nimi, a pokud to bylo v mých možnostech, snažil jsem se pomoci. Já vždy sázím na osobní kontakt. Možná to bylo i tím, že jsem měl jako stávající senátor potenciální náskok v tom, že jsem byl v regionu více známý. Je však skutečností, že se mým předchůdcům dosud mandát obhájit nepodařilo. Je třeba posoudit, nakolik se do senátních voleb promítla atmosféra v zemi, kdy lidé příliš nesouhlasí s kroky současné vládní koalice. Ale i přesto letošní krajské volby na Mladoboleslavsku vyhrála ODS před ČSSD o téměř sedm procent. Neumím teď odhadnout, do jaké míry volili lidé do Senátu podle stranické příslušnosti.

* Na Turnovsku byly výsledky mnohde těsné. Váš komentář?
Jak jsem již říkal, domníval jsem se, že výsledky budou velmi těsné. Před šesti lety jsem v Turnově s kandidátem ODS prohrál o téměř 18 %, nyní o 5 % vyhrál.  Že to nebylo o tolik, jako na Mladoboleslavsku, si zaslouží analýzu. Neumím teď úplně odhadnout, proč tomu tak bylo. Budu rád, když mi občané své názory sdělí.

* V současném Senátu jste byl předsedou výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, budete ve funkci pokračovat?
Už před volbami jsem oznámil, že v případě zvolení bych se rád této funkce vzdal. Ta funkce je spojena s mnoha protokolárními povinnostmi, které mně zabraly mnoho času. Nyní chci tento čas věnovat ještě více regionu, a proto se o funkci předsedy výboru nebudu ucházet.

* Co vás nyní v senátu čeká?
S kolegy připravujeme ústavní stížnost na sKarty, které, myslím, opravdu nejsou dobrým krokem této vlády. I z Turnovska mám od příjemců sociálních dávek hodně stížností v tomto smyslu. Chceme přimět vládu, aby od sKaret ustoupila. Chci také předložit zákon o majetkových přiznáních.

* Vaše kancelář v Turnově bude fungovat i nadále?
Samozřejmě. Bohužel nájemní smlouva s majitelkou objektu v ulici A. Dvořáka byla jen do konce října letošního roku. Majitelka nyní prostory potřebuje pro jinou činnost. Musím tedy hledat jiné místo. O sídle nové kanceláře budu občany informovat. Než tento problém vyřešíme, mohou mě lidé kontaktovat na telefonním čísle 777 824 924 nebo na e-mailu: jaromir.jermar@seznam.cz. Těchto kontaktů mohou lidé využívat samozřejmě i po zřízení nové kanceláře.

* Jaká jsou pro vás v Turnově nejdůležitější témata?
Už jsem je několikrát zmiňoval, takže jen stručně: Je to budoucnost nemocnice, kde bych rád případně ze své pozice pomohl, aby byla zachována nejméně v současném stavu; dále potom trasa R35, která v navržené podobě přes město není ideální a nesouhlasím ani s trasou přes Český ráj. Rád se s dalšími problémy, které tíží občany, seznámím. Neslibuji, že vše vyřeším. Na to nemám často kompetence a vliv. Ale pokusím se vždy tyto problémy řešit.

* Děkujeme za rozhovor.

Senátní obvod č. 38 Mladoboleslavsko a Turnovsko zatím v krátké historii druhé komory parlamentu měl tři senátory: Jarmilu Filipovou (ODS) v letech 1996 – 2000, Jaroslava Mitlenera (ODS) v letech 2000 – 2006 a Jaromíra Jermáře (ČSSD) v letech 2006 – 2012 a nyní nově 2012 – 2018.

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.