JSEM PRO ZMĚNU ROZPOČTOVÉHO URČENÍ DANÍ PRO MĚSTA A OBCE

0

Na srpnové schůzi Senátu byla drtivou většinou napříč politickým spektrem schválena novela zákona o rozpočtovém určení daní, která mění rozdělení daňových výnosů. Podle návrhu zákona získávají obce a města celkem 12 miliard korun do svých rozpočtů, z toho necelé 2 miliardy na úkor čtyř největších měst.

Velká města sice zajišťují mnoho služeb pro celé regiony, financují kulturní instituce, dopravu či zdravotnictví. Získávala však na jednoho obyvatele několikanásobně více než malé obce a města. Například Praha měla na jednoho občana téměř 30 tisíc korun, zatímco malé obce okolo šesti tisíc korun. Novým daňovým přerozdělením velká města ztratí několik set korun na obyvatele, ostatní města a obce si o několik set korun polepší. Původní způsob přerozdělování sdílených daní byl podle mě nespravedlivý vůči středním a menším obcím. Vím, jak to trápilo mnohé obce našeho regionu. Na malých obcích jsou napjaté rozpočty. Starostové si z nich nemohou dovolit zaplatit zaměstnance, úředníky, a chod obcí tak závisí především na nich samotných. To je problém, neboť výkon veřejné funkce vykonávají ve většině případů při svém zaměstnání. Podle nového návrhu tak všechny obce i města v Českém ráji získají ročně navíc od 100 tisíc u nejmenších obcí až po několik milionů korun u měst. Například Troskovice by měly získat více o téměř 200 tisíc korun, Karlovice o téměř 1 milion, Všeň o 1,1 milionu, Mírová pod Kozákovem o více než 3 miliony a Turnov o 22 milionů korun!

Dlouhodobě jsem byl zastáncem změny dosavadního přerozdělování daní. Přivítal jsem tak aktivitu hnutí Starostové a nezávislí, které tento návrh zákona iniciovalo. Proto jsem zákon o novém přerozdělení daní velmi rád podpořil.

Jaromír Jermář
senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko
www.jaromirjermar.czjermarj@senat.cz

(Zveřejněno v rámci předvolební inzerce)

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.