KAŽDÝ NÁZOR MĚ ZAJÍMÁ, ŘÍKÁ KANDIDÁT NA SENÁTORA ADOLF BEZNOSKA

0

O druhém říjnovém víkendu se uskuteční senátní a krajské volby. O přízeň voličů se budou ucházet známé strany a hnutí, resp. v případě voleb senátních jednotlivci. Jedním z kandidátů na senátora je i Ing. Adolf Beznoska (ODS), který je již druhé funkční období náměstkem primátora Mladé Boleslavi.* Můžeme naše povídání začít soukromě? Jak se žije s křestním jménem, jako je Adolf? Jde o rodinnou tradici?Ano, jde o rodovou tradici. Můj tatínek se jmenoval stejně a s mojí maminkou se rozhodli v této tradici pokračovat. Za svůj život jsem si vyslechl řadu lepších i horších vtipů vztahujících se k mému jménu, ale dá se s tím v klidu žít. Všichni lidé, kteří mě znají, mi neřeknou jinak než Áda. Já jsem si na své jméno zvykl, ale pokud bych měl syna, v rodové tradici bych nepokračoval.

* Vy jste známý svojí, řekněme, sveřepostí, tahem na branku, cílevědomostí a zároveň pracovitostí, protože dobře víte, že nic není zadarmo. Tohle vám dal profesionální sport?
Určitě. Hrál jsem hokej za Kladno a za Mladou Boleslav. Ve sportu, a zvlášť na té nejvyšší úrovni, opravdu není nic zadarmo. Spousta dřiny a jen krátké okamžiky radosti, že se vám něco povedlo. Myslím, že sport – a nejen ten profesionální, je dobrou průpravou do všech oborů lidského života. Naučí vás na sobě pracovat, neuhýbat, smířit se s porážkou a poctivě makat na vítězství…

* To se vám jistě vyplatilo v komunální politice v Mladé Boleslavi. Je naprosto výjimečné, aby nějaká politická strana vyhrála ve větším městě komunální volby se ziskem téměř 40 %. To je opravdu mimořádné a musí za tím být bezesporu obrovská důvěra veřejnosti. Čím si ten úspěch ODS v Mladé Boleslavi při minulých volbách vysvětlujete?
Je to možná právě tím tahem na branku. Hrajeme s otevřenými kartami, některé věci se nám podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Radost mám třeba z koupaliště, které jsme proměnili v moderní sportovní stánek, kam jezdí lidé ze širokého okolí – a přitom to není tak dávno, kdy se zdejšímu koupališti spíš vyhýbali! Pyšný jsem na zrekonstruované historické Staroměstské náměstí, které se stalo jednou z perel města, podařilo se opravit většinu páteřních komunikací ve městě, a to včetně cyklostezek, zanedlouho zahájíme dlouho odkládanou výstavbu krytého bazénu. Máme na radnici dobrý tým. Komunální politika má bezesporu jednu velkou výhodu a nevýhodu zároveň: vaše práce je vidět. Nic takzvaně neokecáte a veřejnost si vás pohlídá. Když je za vámi vidět dobrá práce, máte důvěru, když ne, přesunou se voličské preference jinam…

201208062310_zap_220_2012_beznoska

* Takže přijmout kandidaturu na senátora a pokusit se vyhrát nadcházející volby bylo pro vás vlastně takovou další logickou výzvou.
Dlouhodobě mám poměrně jasnou představu, jak by měla práce senátora vypadat. Pramení to i z toho, že není mnoho senátorů, kteří by té mé představě vyhovovali. Takže když ODS přišla s nabídkou, byla to, jak říkáte, opravdu výzva. Nekecat, ale dělat. Podle mě by senátor měl být něco jako regionální ombudsman. Není to jen o schvalování zákonů na půdě druhé komory parlamentu, moje představa je, že senátor bude s lidmi ve svém obvodu komunikovat a hájit jejich zájmy. Zjednodušeně řečeno – tam, kde občana vyhodí dveřmi, já vlezu oknem (smích).
Ale teď vážně. Víte, já velice často čelím otázkám, proč vlastně kandiduji, když politika je jeden velký kbelík špíny. Vždy odpovídám, že kandiduji právě proto, že politika je většinově považována za oblast, v níž se slušní lidé odmítají angažovat. Pokud totiž všichni slušní lidé rezignují na svou účast v demokratické politice, definitivně zvítězí ti méně slušní, chcete-li gauneři. Já odmítám rezignovat na polistopadový vývoj, přestože i mně se nelíbí mnoho věcí, které se na naší politické scéně odehrály či odehrávají. Politika sama o sobě není špinavá, je řemeslem jako každé jiné. Politiku dělají špinavou záležitostí někteří lidé, kteří se na ní podílí. A to se musí změnit!

* A nebojíte se, že lidé po vás budou chtít, abyste řešil třeba úplně marginální věci? Nechce se mně říkat hlouposti…
Já doufám, že každý dokáže rozlišit, co ještě senátor může a co ne. Že ale v případě mého vítězství budu občanům k dispozici, s tím počítám a chtěl bych to tak.

* To ale nejdříve musíte vyhrát volby, navíc v obvodu, který je dost nešťastně spojený ze dvou regionů. Co mají podle vás Mladá Boleslav a Turnov společného?
Víc, než si možná myslíme. Že je to ale uměle spojený senátní obvod, to s vámi souhlasím, nicméně i s tím musíme pracovat, protože žádná změna hranic obvodu není na pořadu dne. Troufám si tvrdit, že problémy a potřeby regionu Mladoboleslavska znám dost detailně. Na Turnovsku si nehraji na nějakého zasvěcence, ale intenzivně pracuji na tom, abych se seznámil jak s lidmi, tak s turnovskými problémy a radostmi. Co mají oba regiony společné? Boleslav i Turnov jsou členy Sdružení Český ráj, takže určitě cestovní ruch. Je-li Turnov srdcem Českého ráje, Mladá Boleslav je branou do tohoto krásného regionu. Potom je tu společná řeka a vznikající cyklostezka Greenway Jizera po jejích březích, mnoho lidí od vás jezdí k nám do Škodovky za prací i za nákupy do velkých center. Obě města se slibně rozvíjejí, na poměry netrpí velkou nezaměstnaností, mají dobře fungující sociální systém, vlastní nemocnici. Společných paralel je spousta, i když obě města leží v různých krajích. Je to stále jen nějakých 15 minut jízdy autem.

* Jak se seznamujete s problémy Turnova?
Jak už jsem řekl: velmi intenzivně. V současné době jsem na Turnovsku i několikrát v týdnu, hovořím s různými lidmi, zástupci organizací a spolků, zastupiteli města, zúčastňuji se kulturních a sportovních akcí. Chci nasát atmosféru města a jeho okolí…

* Od února, kdy jste na kampani začal pracovat, jste se na Turnovsku setkal s celou řadou lidí. Co říkají vašemu snažení, s jakými reakcemi se setkáváte?
Jsem překvapen, že se až na ojedinělé výjimky setkávám s pozitivními reakcemi. V mé senátní kandidatuře mě podporují nejen členové ODS, jako např. Ota Špetlík, ale i celá řada jiných, kteří členy ODS nejsou. Velice si vážím podpory od dlouholetého starosty Turnova pana doktora Václava Šolce, od paní starostky Bobkové z Ktové, paní starostky Vlasty Špačkové, která je zároveň předsedkyní Mikroregionu Český ráj, pana starosty Loudy z Troskovic. Podporu mi vyjádřil i pan starosta Vele z Louček, Jindřich Kořínek z oddílu orientačního běhu, či prezidentka turnovské atletiky Jana Svobodová. Moc si toho vážím

* Takže už jistě hravě dáte dohromady největší problémy našeho regionu.
Je to samozřejmě doprava, ať už v podobě R35 nebo v současnosti projednávané odlehčovací komunikace centra Turnova přes Luka do Žižkovy ulice, kde jsem zaznamenal velké vzedmutí občanských aktivit. Velký potenciál tady vidím v již zmíněném turistickém ruchu. Turnov je ideálně dopravně a historicky položen na průsečíku důležitých tras v širším regionu. Je zde minimální průmyslová ekologická zátěž, město na rozdíl od jiných nemá problémy s nějakou komunitou nepřizpůsobivých občanů, má dostatečné rozvojové plochy. Tohle vám mohou jiná města závidět.

201208062310_zap_221_2012_beznoska

* Senátní volby se spolu s krajskými uskuteční 12. a 13. října, případné druhé kolo pro senátní volby je vypsáno 19. a 20. října. Co se dá za tu dobu stihnout? Ptám se proto, jestli máte v rámci kampaně třeba připraveno nějaké překvapení.
Moje kampaň bude kontaktní, protože jsem komunikativní člověk, který se nebojí potkávat s lidmi. Od září budu diskutovat tváří v tvář s občany v ulicích, zajímají mě jejich názory a to, co je pálí. V rámci letní kampaně vyrážím po obvodu s pojízdným letním kinem. Promítáme český film Muži v naději s Bolkem Polívkou a Jiřím Macháčkem v hlavních rolích. Začínáme 11. srpna v Bakově nad Jizerou na koupališti, mj. promítáme 17. srpna v Mnichově Hradišti na Masarykově náměstí a co bude Turnovany zajímat především, tak v neděli 19. srpna v Dolánkách na parkovišti před Dlaskovým statkem. Začínáme vždy ve 21.00 hodin, vstup je zdarma. Na tato setkání se velmi těším. V Turnově proběhne v rámci mé kampaně i dětský den. Pořádáme ho v sobotu 15. Září a mj. na něj přijede i Michal Nesvadba, zbytek programu ještě dolaďujeme. 

* Kdyby si s vámi chtěl někdo popovídat, zeptat se na něco konkrétního, je to možné?
Samozřejmě, každý názor mě zajímá. Jsem si vědom, že se třeba moje postoje všem nemusí líbit, ale z komunální politiky jsem zvyklý svůj pohled na věc jednoduše vysvětlit a obhájit. Tak by dle mého měl komunální politik fungovat: nebát se prosazovat třeba i někdy nepopulární řešení, která ale mohou být pro většinu přínosná. A to je třeba umět vysvětlit, někdy je to jen o nekomunikaci. Takže se, vážení čtenáři, prosím, nebojte, že bych vás nějak odbyl nebo nevyslyšel, kdokoli může psát na kontakt z mých internetových stránek www.adolfbeznoska.cz, můžeme si povídat i na Facebooku na www.facebook.com/beznoska.adolf, rád si s každým, kdo bude mít zájem, popovídám i z očí do očí.

* Děkuji za rozhovor.
Pavel Charousek
charousek.pavel@seznam.cz
(předvolební inzerce)

Adolf Beznoska (50) je ženatý již 27 let, s manželkou Ivetou vychovali dceru Báru, do rodiny patří i pes Hugo. Beznoska býval profesionálním hokejistou, poté učil fyziku a matematiku v Základní škole v Březně u Mladé Boleslavi, poté byl ředitelem boleslavské obchodní akademie. V roce 2006 se po komunálních volbách stal náměstkem primátora Mladé Boleslavi, ve volbách 2010 ODS pozici ve městě automobilů obhájila mimořádným volebním úspěchem. Adolf Beznoska tedy ve druhém funkčním období působí v téže pozici. Nyní usiluje o vítězství v senátních volbách. Více na www.adolfbeznoska.cz či na www.facebook.com/beznoska.adolf.

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.