KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 (DÍL XV): KOALIČNÍ PROHLÁŠENÍ 23. ŘÍJNA 2014

0

Aktualizováno Zvolení zastupitelé Nezávislého bloku – sdružení nezávislých kandidátů Turnov a politického hnutí ANO Turnov se sešli 22. října na dalším kole jednání o koaliční spolupráci mezi těmito stranami v nastávajícím volebním období 2014 až 2018. Po ukončeném jednání všichni přítomní konstatovali, že jednání z pohledu budoucí spolupráce bylo úspěšné a zbývá domluvit některé drobné personální záležitosti. Z tohoto důvodu se zúčastnění shodli na tom, že v příštím týdnu podepíší koaliční smlouvu a programové prohlášení koalice. Ve vedení města by tak měl stanout jako starosta Tomáš Hocke (NB), místostarostky Petra Houšková (NB) a Jana Svobodová (ANO). Koalice by měla mít těsnou většinu 14 hlasů ze 27 zastupitelů města Turnov.

Tomuto setkání předcházelo mnoho jednání napříč všemi stranami zvolenými do Zastupitelstva města Turnov v letošních komunálních volbách. Záměrem bylo vytvoření velké koalice ze třech až čtyřech stran, které ve volbách získaly nejvíce hlasů s myšlenkou rozsáhlé spolupráce. Bohužel však došlo k zásadnímu vymezení některých volebních subjektů (TOP 09, Změna pro Turnov, ODS, Svobodní) vůči politickému hnutí ANO, které takovou koalici znemožnilo. V dalších krocích bylo těmto stranám, stojícím v této chvíli v opozici, nabídnuto křeslo radního, bez dalších požadavků na koaliční spolupráci. Bohužel ani tato nabídka nebyla využita.

Velice nás tato situace mrzí, je nám líto, že uvedené strany řeší situaci v Turnově z pohledu „vysoké“ politiky. Výše uvedeným řešením respektujeme výsledek komunálních voleb 2014. Přes všechna jednání a výroky v médiích věříme ve spolupráci zastupitelů na mnoha společných záměrech, které se prolínaly volebními programy a směřují k jedinému cíli: Vzkvétajícímu Turnovu a spokojenému životu všech jeho obyvatel.

Za koalici Nezávislého bloku-sdružení nezávislých kandidátů Turnov a politického hnutí ANO Turnov
Tomáš Hocke a Jaroslav Knížek

Pozn. red.: Oslovili jsme všechny zbývající politické subjekty, zvolené do zastupitelstva města, s prosbou o stanovisko k tomuto prohlášení. Jakmile jejich stanoviska obdržíme, budeme tento text aktualizovat.

AKTUALIZACE

STANOVISKO ODS
Výsledek koaliční dohody v tomto formátu je pro mě zklamáním. Respektuji vítěze voleb, který má právo vybrat si svého koaličního partnera/partnery. Nabízely se v podstatě dvě možnosti řešení:
1) Výše uvedená koalice s podporou slabých 14 hlasů. Koalice, která se bude po celé období bát o svoji existenci. Koalice, která bude muset před každým důležitým jednáním shánět nejenom podporu, ale i účast na jednání ZM ve vlastních řadách.
2) Druhou možností byla pohodlná většina 18 zastupitelů v koalici NB + TOP09 + TPZ + ODS. Obdobně velkou koalici sliboval občanům pan starosta. O takové podobě starosta mluvil již dlouho před volbami. Bohužel jako vítěz voleb si tuto variantu neprosadil, i když ostatní subjekty dělaly obrovské ústupky, aby tato koalice mohla vzniknout…
Domnívám se, že volby mají nového hlavního poraženého. Pana starostu!
Nemyslím si, že je na místě „házet“ veškerou vinu na subjekty, které se vymezily vůči hnutí ANO. Takové tvrzení může říci pouze ten, kdo nenese odpovědnost za činnost své politické partaje do vyšších pater politiky. My tuto odpovědnost neseme. Nemůžeme tedy na místní úrovni spolupracovat s někým, jehož šéf tvrdí, že jsme zoufalci a lháři…
Nikdo z ODS nemá nic proti zástupcům turnovského hnutí ANO. Naší členské základně vadí jediný fakt: Někteří tuto stranu využili k „výtahu do zastupitelstva, do rady města a do vedení města“.  Jejich pozice na kandidátce NB se jim zdála nevolitelná, tak využili republikovou vlnu s podtitulem Andrej Babiš.
Co rozhodlo o tom, že koalice vznikla na tomto formátu, se můžeme pouze dohadovat. Jenom čas nám odpoví, jestli to jsou někoho osobní zájmy (těch spekulací jsem za posledních 14 dní slyšel dost a dost).
Upřímně si i myslím, že nikdo z NB nemohl čekat, že některá ze stran „kývne“ na nabídku jednoho radního mimo nově vzniklou koalici. V takovém případě by dotyčný radní sloužil pouze jako nosič kávy na jednání… 
Nicméně přeji současné koalici, aby dobře „spravovala“ Turnov. Přeji novým místostarostkám, aby se rychle zaběhly, tak aby nebyly omezeny činnosti ve vedení města.
ODS Turnov bude i v opozici prosazovat svůj volební program, který voličům slíbila. Jsme tu pro Vás i nadále…
Tomáš Špinka, předseda Místního sdružení ODS v Turnově, spinka.tomas@gmail.com

STANOVISKO TURNOV POTŘEBUJE ZMĚNU
Ráda bych poprosila zástupce Nezávislého bloku i ANO, aby si zapamatovali název našeho volebního uskupení: Turnov potřebuje změnu (nikoliv Změna pro Turnov). Jakkoliv symbolický název našeho uskupení je, tak, bohužel, k žádné změně nedojde, snad jen koalice nyní nebude mít 15, ale pouze 14 hlasů.
Zaklínat se slovy vzkvétající Turnov je sice hezké, především je ale nutné si přiznat, že Nezávislý blok měl možnost vytvořit širší koalici o počtu 16 či dokonce 18 zastupitelů, ale vybral si těsnou většinu s hnutím ANO. Vzhledem k tomu, že dlouho před volbami běžela po Turnově informace, že za sestavením kandidátky hnutí ANO stojí Ing. Hejduk, a vzhledem k tomu, že jedním z témat těchto voleb byla reforma VHS a s tím související cena vody, nebylo odmítnutí sestavení koalice s hnutím ANO jen záležitost vysoké politiky. Další jednání, kdy nám bylo z různých stran sdělováno, že tu vadí jeden z naší kandidátky, tu druhý, a vyhrožování ze strany neúspěšného kandidáta ANO Martině Pokorné a zastupitelům zvoleným za TOP 09 nás pouze přesvědčilo o tom, že takové koalice se nechceme účastnit. Kádrování většina z nás již jednou zažila a vracet se k němu nehodláme.
Zastupitelé zvolení za TPZ hodlají být konstruktivní opozicí za předpokladu, že i koalice bude vstřícná k opozičním návrhům a nedojde k válcování opozice jako za bývalé starostky Maierové. Tudíž lze předpokládat, že tam, kde bude průnik našich programů,  návrhy vzešlé z řad koalice podpoříme.
Martina Pokorná, lídr kandidátky TPZ, myrtil@seznam.cz

STANOVISKO TOP 09
Prohlášení TOP 09 a Turnov potřebuje změnu k útokům kandidáta ANO 2011
Vedení MO TOP 09 a uskupení Turnov potřebuje změnu, se důrazně ohrazují proti sprostým útokům a vyhrožování trestním oznámením ze strany neúspěšného kandidáta ANO 2011 č. 5 p. Jaroslava Mena. P. Men slovně napadl telefonicky a přes sociální síť facebook lídra TOP 09 Ing. Petra Soudského a telefonicky lídryni Turnov potřebuje změnu Mgr. Martinu Pokornou. Za vyjádřením na TvA na adresu šéfa hnutí ANO 2011 p. Babiše si stojíme. Informace lze čerpat z veřejně dostupných zdrojů a utvořit si tak vlastní názor, na který má každý občan v demokratické společnosti právo! Z naší strany v tom není nic osobního vůči komukoliv z místních kandidátů ANO 2011 a tak to i zůstane. V útoku p. Mena spatřujeme nejen nemístné vyhrožování, ale přímý útok na svobodu slova.
Věříme, že názor p. Mena je mezi místními kandidáty ANO 2011 ojedinělý.
Vedení TOP 09 Turnov a Turnov potřebuje změnu, 15. 10. 2014

Doslovné vyjádření p. Mena, které vložil na facebookový profil TOP 09 Turnov 14. 10. v 8:17.: „Dobrý den pane Soudcký, vím, že vaše strana po vzoru některých vašich pohlavářů je stranou křiklounů, zřejmě také opilců a už jste mě přesvědčil, že i stranou bláznů patřících skutečně do Bohnic. Vaše výroky na adresu ANO 2011 o STB však beru vůči své osobě jako vrcholně nevkusné, urážející moji osobní čest a důstojnost a mimo jiné jako přímý útok proti mojí osobě. Z tohoto důvodu Vás vyzývám k okamžité veřejné omluvě vůči mé osobě, a to nejpozději do 20.10.2014.
V opačném případě budu nucen použít všech právních kroků ke svému očištění. Jaroslav Men. Opravdu se tak hrozně ANO 2011 bojíte, že se uchylujete k blábolům jako Miroslav Kalousek??? Proč???“
Pro korektnost uvádíme, že p. Men se dodatečně p. Soudskému omluvil (Martině Pokorné však nikoliv).

Prohlášení TOP 09 ke koalici NB a ANO 2011
Rozhodnutí NB jít do koalice s druhou nejsilnější stranou respektujeme, možná však byla i námi nabízená širší koalice bez tohoto hnutí. Poměr mezi koalicí a opozicí tak bude nejtěsnější možný, 14:13. V rozhodnutí nejít do koalice s ANO 2011 není nic osobního vůči kterémukoliv kandidátovi tohoto hnutí na místní úrovni, a to ani přes nemístné útoky p. Mena na adresu našeho lídra (viz společné prohlášení TOP 09 a TPZ). V reakci na prohlášení NB a ANO 2011 říkáme, že povolební situaci v Turnově řešíme realisticky, s použitím zdravého rozumu. Moc peněz a ztráta paměti, která plíživě nahlodává náš demokratický systém, je pro nás nepřijatelná. V opozici budeme hájit zájmy města a jeho občanů a důsledně plnit kontrolní funkci. S napětím očekáváme programové prohlášení koaličních stran ohledně spolupráce v otázce ceny vody a dalšího fungování VHS Turnov.
Zastupitelé za TOP 09, 23. 10. 2014

VYJÁDŘENÍ SVOBODNÝCH
Strana svobodných občanů vidí povolební vyjednávání velmi podobně jako ODS, TOP 09 nebo Turnov potřebuje změnu. Pan starosta bohužel prováhal možnost sestavit silnou a personálně kvalitní koalici. Místo toho se pro Turnovany rýsuje se 14 hlasy nejslabší možná koalice, která pravděpodobně nepřinese nic nového.
Svobodní se nemohli spolupodílet na koalici s projektem ANO, jelikož neuznávají styl, jakým bylo toto hnutí založeno a jakým je řízeno. Vyhrožování soudní žalobou p. Mena směrem k TOP 09 ihned po volbách je způsob, který musíme jednoznačně odmítnout.
Jsme pro konstruktivní práci v opozici a budeme se snažit zjednodušovat a zlepšovat život lidem ve městě i v této pozici.
Vítek Uličný, předseda místního sdružení Svobodní

Příslib a nabídka na vytvoření široké a silné koalice byla zahozena do koše. NB a ANO se mýlí: Koalice se netvoří z prvních 4 nebo 5 stran podle výsledků voleb. Koalice se tvoří tak, že subjekty, které k sobě mají programově a myšlenkově (politicky) nejblíže a jsou schopny sestavit koalici s většinovou podporou, sestaví koalici. Politiku, a to i v komunální sféře, musíme řešit z pohledu politiky. Komunální politika je také politika, a na tom není opravdu nic špatného. Většina subjektů zvolených do zastupitelstva byla pro sestavení širší koalice. Většina subjektů současně odmítla být v koalici s ANO. To dávalo logický a správný výsledek: NB+TOP+TPZ+ODS+Svobodní = 9 + 4 + 3 + 2 + 1 = 19 hlasů, nebo možná o jeden či dva hlasy méně, ale pořád by to byla silná koalice. Nikdo z těchto subjektů, kromě NB, žádným způsobem nebránil vytvoření této koalice. To že vznikla slabá koalice Nezávislí + „Nezávislí“, tedy NB + ANO = 9 + 5 = 14 považuji za chybu a „podraz“ od vítězů voleb, tedy těch, kteří před volbami i po nich mluvili o široké a silné koalici. Místo této koalice vznikla nejužší a nejslabší koalice, jaká mohla vzniknout. S tím se musíme bohužel smířit, ale není to dobré ani pro Turnov a ani pro onu koalici.
Vítězslav Sekanina – zastupitel za Svobodné (Strana svobodných občanů), sekoprojekt@sekoprojekt.cz

HEJTMAN LIBERECKÉHO KRAJE: OBCHÁZENÍ VÍTĚZŮ VOLEB NEPOVEDE K NIČEMU DOBRÉMU, JSEM PRO PŘÍMOU VOLBU STAROSTŮ
Volby do zastupitelstev měst a obcí skončily a právě probíhá povolební vyjednávání, které je jejich pokračováním. Skutečný výsledek voleb bude známý až tehdy, když budou zvoleni primátoři, starostové a členové městských a obecních rad.
Zdá se, že výsledkem zákulisních povolebních vyjednávání bude vytváření koalic proti vítězům. Ať už je to v Jablonci nad Nisou, kde celá situace dostává komický rozměr, porovnáme-li preferenční hlasy avizovaného budoucího primátora Pavla Svobody a preferenční  hlasy současného primátora Petra Beitla, nebo v Semilech, kde jasně zvítězila Volba pro Semily, a přesto se vytváří koalice zhrzených a poražených z minulosti.  Asi bych mohl pokračovat a uvádět příklady Cvikova na Českolipsku, Rychnova na Jablonecku, anebo zmínit koalice nejspíš domluvené v některých městech už několik týdnů před volbami.
Jistě čistě z pohledu psaného práva se jedná o zákonu neodporující způsob jak sestavit většinové koalice v městech a obcích. Koalice proti vítězům ale osobně považuji za pošlapávání vůle voličů, kterou sami vyjádřili právě u voleb.  Volební systém k tomu bohužel významně přispívá. V řadě voličů vyvolal falešný pocit, že v komunálních volbách mohou právě jednotlivými hlasy pro kandidáty výrazně ovlivnit výsledek voleb. Pokud by tento předpoklad platil, zjistili bychom, že velká část zastupitelstev by vypadala zcela jinak než s využitím přepočtu hlasů poměrným systémem.
Zkuste si na serveru www.volby.cz  tímto způsobem vybrat zastupitele s největším počtem hlasů ve Vaší obci a budete dost překvapeni…
Pro mě osobně je výsledek letošních komunálních voleb a především řada zákulisních dohod, které mnohdy organizují lidé, kteří do zastupitelstev ani nekandidovali, dalším důvodem k tomu, proč ještě s větší intenzitou prosazovat přímou volbu starostů a zásadní změnu volebního systému do obecních a městských zastupitelstev. Volič prostě musí dostat možnost vybrat si svého starostu nebo starostku.
A měl by také dostat šanci reálně měnit pořadí na sestavených kandidátkách. Bez této změny bude ochota lidí podílet se na správě veřejných věcí stále klesat.
Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.