KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 (DÍL XIV): POVOLEBNÍ JEDNÁNÍ

0

Pozor, důležitá aktualizace Vyjednávání o budoucí koalici na turnovské radnici začalo prakticky okamžitě po oznámení konečných výsledků v sobotních nočních hodinách. „Od sobotního večera jsem se prakticky ještě nezastavil. Postupně jsme jednali se všemi subjekty, které byly zvoleny do zastupitelstva, a to v pořadí podle dosažených výsledků,“ uvedl za vítězný Nezávislý blok v pondělí dopoledne starosta Tomáš Hocke. Ten se ještě pozastavil nad opravdu silným mandátem, který voliči jemu samotnému i Nezávislému bloku dali. „Čekal jsem, jakou známku mně voliči za rok a půl působení na radnici vystaví. Moc chci všem poděkovat a opravdu si podpory velmi vážím,“ dodal Hocke.

Jak přiblížil, jeho původní představou o povolebním uspořádání v Turnově byla velká koalice zhruba prvních čtyř či pěti nejsilnějších stran. To ale již sestavit nepůjde. Jak TOP 09, tak také uskupení Turnov potřebuje změnu se vyhranily vůči spolupráci s hnutím Ano, oběma subjektům vadí vedení tohoto hnutí na celostátní úrovni.
„V podstatě se vše zúžilo na dvě či tři možné většinové koalice. Může to být Nezávislý blok a Ano 2011 s ODS – koalici pouze o 14 hlasech nechceme – a stejný počet 16 hlasů by měla i koalice Nezávislého bloku, TOP 09 a uskupení Turnov potřebuje změnu. K té by ještě mohla přistoupit ODS, což by potom dalo celkový součet 18 hlasů. V pondělí večer zasedá místní sněm ODS, potom budeme moudřejší,“ hodnotí Tomáš Hocke možné varianty vývoje.

Podle Jaroslav Knížka, lídra hnutí Ano 2011, opravdu záleží, jak se k možné koalici postaví další strany. Z jednání s Nezávislým blokem má Knížek dobrý pocit – shodli se na většině bodů z programu i na možném personálním obsazení.
Michal Loukota, předseda TOP 09 v Turnově, i Martina Pokorná z uskupení Turnov potřebuje změnu jsou pro koalici s Nezávislým blokem bez hnutí Ano 2011.
Tomáš Špinka, předseda ODS v Turnově, uvádí, že o dalším postupu strany rozhodne pondělní zasedání místního sdružení.
Jak TvA řekl Tomáš Hudec, lídr ČSSD, mají za sebou jednání jak s Nezávislým blokem, tak s hnutím Ano 2011, oběma nabídli možnosti spolupráce a budou čekat na jejich reakci. Sociální demokraté jsou i připraveni dál být konstruktivní opozicí.

V Libereckém kraji získali nejvíce zastupitelů nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení. Z politických stran bylo nejúspěšnější hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které získalo 109 mandátů. Na druhém místě skončila ČSSD, která bude mít 97 zastupitelů. Podle informací serveru www.volby.cz dosáhla volební účast v kraji  42,58 procenta, což je méně než v roce 2010, kdy k urnám přišlo 46,96 procenta voličů. V Turnově volilo necelých 42 % oprávněných voličů, což bylo také méně než před čtyřmi lety. Otázkou tedy zůstává, co chce těch zhruba 60 % občanů, kteří svého volebního práva nevyužili…

Volby v samotném Turnově přinesly také několik zajímavostí. Do zastupitelstva se vrací v barvách Strany svobodných občanů Vítězslav Sekanina, bývalý dlouholetý zastupitel za ODS. Po několika funkčních obdobích skončil Otta Jarolímek, jehož Turnovská koalice zůstala těsně pod pětiprocentní hranicí, do zastupitelstva nepostoupili ani komunisté a možná překvapivě také piráti, jež patrně zradili mladí voliči, kteří cestu do volebních místností nenašli. Fenoménem turnovských voleb jsou podle všeho tři momenty. Překvapivý zisk Nezávislého bloku a poměrně velký ústup přízně voličů u ODS. Jako všude, kde kandidovalo, je fenoménem hnutí Ano 2011…

Sledujeme povolební jednání také v okolních obcích. Mj. jsme zaznamenali drtivé vítězství starosty Michala Rezlera v Malé Skále, kde jím vedená kandidátka získala 48,99 %! V obci kandidovalo šest subjektů!
Sledujeme také povolební situaci v Rovensku pod Troskami, kde vyhrála kandidátka nezávislých – „Místní spolky“. Nejvíce preferenčních hlasů získala Kateřina Matysová. V Rovensku se voleb zúčastnila tři uskupení. „Budeme jednat se všemi subjekty a hledat dohodu. Na malém městě či obci je to všechno spíše o lidech než o koalicích a kandidátkách,“ nastínila svůj program na další dny Kateřina Matysová.

Aktualizace 13.10., 21.00 hodin:
Máme k dispozici závěry z večerního jednání (13. 10.) místního sněmu ODS. Podle předsedy turnovské organizace Tomáše Špinky se členská základna rozhodla preferovat koalici s Nezávislým blokem a TOP 09 bez hnutí Ano 2011. Další usnesení je o jednom místě v radě, resp. o místě místostarosty. „Nyní tedy může vzniknout většinová koalice s 18 hlasy, ve které budou Nezávislý blok, TOP 09, Turnov potřebuje změnu a ODS,“ shrnul Špinka.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.