KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 (DÍL XI): ROZHOVOR S HEJTMANEM MARTINEM PŮTOU

0

Stihne hejtman Libereckého kraje sledovat dění před komunálními volbami v jednotlivých regionech? Jsou nějaká obecně platná témata, která letošní obecní volby provázejí? A co Turnov? Má hejtman přehled? Také jsme se nemohli nezeptat na současné dění v zastupitelstvu Libereckého kraje, kde hrozí rozpad koalice Starostů a Změny pro Liberecký kraj. Hejtman ale věří, že právě po volbách se situace zklidní. „Nedovedu si představit situaci, že bychom v nějaké formě nepokračovali dál,“ řekl v původním rozhovoru pro TvA Martin Půta.

* Pane hejtmane, z Turnova v současné době sledujeme jistou turbulenci v koalici na Libereckém kraji. Můžete stručně popsat současný stav? Hrozí, že koalice Starostů a Změny padne?
Já myslím, že situace je hodně ovlivněna nadcházejícími komunálními volbami. Ukazuje se, že někteří krajští zastupitelé mají větší ambici na místní úrovni. Že to negativně zasahuje do fungování kraje, mě nijak zvlášť netěší. Věřím, že po volbách budeme schopni si v klidu sednout a nastavit fungování krajské koalice na zbylé funkční období.

* Na kraji jsou před vámi ještě dva roky, jaké máte priority?
Dokončit a zprovoznit hospic, máme rozpracovaných hodně projektů na zateplování škol a opravy silnic. Já to mám nastavené tak, že si nedovedu představit situaci, že bychom v nějaké formě nepokračovali dál…
Ve vedení kraje vnímám jako zásadní problém, nakolik klub Změny pro Liberecký kraj, což je náš koaliční partner, drží pohromadě a kolik má reálně v tuto chvíli členů. To všechno se právě ukáže po nadcházejících volbách.

* Máte čas sledovat přípravu komunálních voleb v jednotlivých regionech Libereckého kraje? O čem letošní volby podle vás jsou?
Myslím, že jsou o tom, jestli opravdu existuje skupina voličů, která věří tomu, že jejich obec bude řídit premiér nebo ministr financí. Jak velká je tato skupina voličů? A na druhou stranu, jak velká je skupina lidí, kteří chtějí volit kandidáty, které znají a o kterých něco vědí a dokážou zhodnotit, co mají za sebou, jakou mají minulost profesní, politickou a tak? Jde podle mého právě o souboj těchto dvou principů, které jdou proti sobě. Je ale jasné, že tento souboj se odehraje hlavně ve větších městech.

* Takže na vás neplatí hesla typu: Vše vyřešíme, nechte to na nás?
Já pevně věřím, že lidí, kteří si myslí, že všechno za nás někdo vyřeší, je menšina. Za nás nikdo nic nevyřeší, musíme vše vyřešit sami, a to jak na místní úrovni, tak i obecně v životě. Lidé, kteří čekají, že někdo za ně něco vyřeší, se většinou žádného řešení nedočkají. Chtějí-li opravdu něco změnit, měli by být dostatečně aktivní. A jestliže sami nekandidují, tak alespoň být schopni hledat lidi, kteří je mohou zastupovat podle něčeho rozumnějšího, než jen podle volebních plakátů a slibů, které nelze splnit.

* Samozřejmě by nás zajímalo, jestli můžete k obecným pohledům přidat nějaký konkrétní pohled do Turnova. Sledujete třeba z povzdálí zdejší dění na komunální úrovni?
Ano. Zaregistroval jsem, že kandidátek je podstatně víc než minule, což platí i pro jiná města než jen pro Turnov.  Je to trend současné doby. A mám-li být konkrétní, tak za Starosty pro Liberecký kraj podporuji Tomáše Hockeho a nezastírám, že dlouhodobě mám blízko k některým aktivitám Martiny Pokorné…

* Při větším počtu kandidujících stran a hnutí pravděpodobně dojde k větší pestrosti co do zastoupení voličů v zastupitelstvu, na druhou stranu se možná koalice bude sestavovat obtížněji…
To si myslím, že hrozí. Bude to hodně záviset i na umu a zkušenostech těch, kteří budou za jednotlivé strany po volbách vyjednávat. Tady se většinou zúročuje dlouhodobá práce.
Co mě ještě napříč krajem překvapilo, jsou některé sliby, jakože politické strany zařídí zlevňování vody a městskou dopravu zdarma, jsou zde různé projekty aquaparků a dalších věcí, někdy hodně odvážných. Věřím, že lidé jsou racionální a že si dokážou spočítat, že když někdo něco takového slibuje, bude to také muset z něčeho zaplatit. Tohle jsou většinou sliby, které se nedají splnit za půl roku (pokud vůbec), je to dlouhodobý proces.

Obecně bych chtěl říci, že právě v komunálních volbách mají voliči největší šanci reálně kandidáty posuzovat, protože je osobně znají. To u voleb o řád větších či celostátních už tolik nejde. Proto bych si přál odpovědného voliče. Doufám, že se mně přání o víkendu splní.

* Děkujeme za rozhovor.
PCH

ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY V TURNOVĚ SI V PÁTEK VYPŮJČÍ HEJTMANA
Žáci dvou tříd Základní školy v ulici 28. října v Turnově se zúčastní besedy 10. října od 9.00 hodin s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, kterou připravila Liberecká občanská společnost v rámci projektu Občanská půjčovna.
Občanská půjčovna, jak se celý projekt jmenuje, má za hlavní smysl přiblížit žákům základních a středních škol osobnosti, které se nějakým způsobem podílejí na veřejném životě. Hejtman Martin Půta patří k „nejpůjčovanějším“, tedy nejžádanějším osobnostem k diskusím.
(Zdroj: TZ LK)

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.