PŘIPOMÍNKA KONCE VÁLKY S NĚKOLIKA NOVINKAMI: DOBOVÁ SCÉNKA Z KVĚTNA 1945 A HASIČSKÉ SLAVNOSTI

0

V pátek 4. května se v režii turnovské radnice uskutečnilo několik akcí jako připomínka Dne vítězství, resp. konce II. světové války. Bylo zde i několik novinek. V prvé řadě to byla hraná scénka událostí z 5. května 1945 před turnovskou spořitelnou na náměstí a odpolední oslava svátku sv. Floriana, patrona hasičů.

NÁMĚSTÍ
Letošní květnové oslavy v Turnově připomínaly již 73. výročí osvobození Československa a vítězství nad fašismem. Město Turnov jako pořadatel akce se v rámci oslav 100 let republiky rozhodlo kromě tradiční vzpomínky na konec druhé světové války upozornit i na místní událost. Na náměstí Českého ráje byla od ranních hodin k vidění vojenská historická technika, která se během dne proměnila v aktéra rekonstrukce skutečné události. V Turnově totiž 5. května 1945 při sobotním trhu došlo k potyčce, kterou odstartoval zřízenec spořitelny pan Šulc zamazáváním německého nápisu z budovy ústavu. Když se k němu připojili místní obchodníci a řemeslníci, tak došlo k ozbrojené události, která skončila smrtí dvou obyvatel města a dalšími těžkými zraněními. Rekonstrukci této skutečné události představili v průběhu dne členové spolku SPVH Sever 2013.

Připomínka historické události z 5. května 1945

Členové spolku SPVH Sever 2013 při závěrečném poděkování

Školáci se mohli seznámit s vojenskou technikou

POMNÍK VE SKÁLOVĚ ULICI
V poledne 4. května se uskutečnil tradiční pietní akt u pomníku padlých ve Skálově ulici. Zde se kromě vedení města sešli také zástupci krajského vojenského velitelství, starosta obce Malá Skála, zástupce turnovské pobočky Konfederace politických vězňů nebo zástupci TJ Sokol Turnov. U pomníku si přítomní vyslechli proslov starosty města Tomáše Hockeho. Ten své letošní zamyšlení věnoval všem, jejichž jména jsou uvedena na pomnících a jejichž osudy příliš neznáme. Přiblížil také historické události, které se v Turnově na konci druhé světové války odehrály. Po proslovu se přešlo k položení věnců k pomníku, u kterého drželi čestnou stráž vojáci aktivních záloh Armády ČR. Pietní akt byl ukončen slavnostní vojenskou večerkou v podání Jiřího Richtera. Pro přítomné zájemce byly i v letošním roce připraveny svíčky k uctění památky padlých.

Setkání ve Skálově ulici

…tradičně sem patří i položení věnců k pomníku padlých

SLAVNOST SV. FLORIANA
Letošní květnové oslavy zaměřily svou pozornost také na doprovodný program, který probíhal na centrálním parkovišti Na Lukách. Pro děti z mateřských a základních škol tu byla v dopoledních hodinách ukázka hasičské techniky, která byla doplněna o požární prevenci „Soptík“. Oficiální zahájení slavnosti proběhlo ve 13.00 hodin, ujali se ho velitel jednotky turnovských hasičů Martin Bartoníček a starosta města. Během odpoledne hasiči představili kromě historické i moderní techniky také svoji práci, návštěvníci viděli ukázku vyproštění osob z havarovaného vozidla, proběhla likvidace požáru jedlých tuků, k vidění byla nejmodernější technika KOBRA, která využívá řezu vodním paprskem. V ukázkách se představili také mladí hasiči s požárním útokem a pro děti tu byla v závěru připravena oblíbená lehká pěna. Setkání zpříjemnilo vystoupení hudebních skupin Dědkové a Laxigal, bohaté občerstvení jen podtrhlo přátelský ráz akce.
„Oslovili jsme sbory dobrovolných hasičů z okolí města, jsme rádi, že naši výzvu hasiči z okolních obcí vyslyšeli a se svou technikou přijeli. Ve velké míře byla zastoupena také historická technika. Unikátní hasičská vozidla přijela z Jablonce nad Nisou, Mnichova Hradiště a Jičína. Setkání jsme pojali jako oslavu svátku sv. Floriana, který je patronem hasičů. Šlo nám o představení techniky veřejnosti a také o společné setkání,“ přiblížil Martin Bartoníček.
Organizačně měla setkání na bedrech turnovská poloprofesionální jednotka. Ta sídlí v hasičské zbrojnici na Daliměřicích. Včetně velitele má 25 členů, což je plný stav, případného zájemce o práci v jednotce ale rádi přivítají. Za loňský rok členové jednotky vyjížděli ke 129 mimořádným událostem, z toho bylo 28 dopravních nehod, 31 požárů a 48 zásahů tzv. technické pomoci.

(TvA s využitím TZ Anny Šupíkové, tiskové mluvčí města)

Slavnosti se zúčastnilo několik jednotek dobrovolných hasičů z okolí

…historická technika

…včetně dobového oblečení

Ukázka vyproštění osob z havarovaného vozidla

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.