KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 (DÍL V): NEBUDEME LIDEM LHÁT, ŽE JSOU JEDNODUCHÁ A BEZBOLESTNÁ ŘEŠENÍ

0

Jako druhý předvolební subjekt uspořádalo před letošními komunálními volbami tiskovou konferenci uskupení „Turnov potřebuje změnu“, což jsou kandidáti nezávislí a kandidáti za Stranu zelených. „Již jsme nechtěli pokračovat dál pod hlavičkou Turnovské koalice, ale v novém projektu. Někteří lidé v bývalém uskupení se názorově posunuli a vzdálili se našemu liberálnímu pohledu na svět,“ zdůvodnila vznik nového subjektu Martina Pokorná, právnička a dlouholetá zastupitelka města, která kandidátku vede. Podle ní se podařilo k účasti ve volbách zapojit řadu osobností z turnovského veřejného života, pro které je samozřejmostí práce pro druhé.

Navíc si Pokorná cení, že lidé na kandidátce profesně zahrnují všechny sféry života města. Od ekonomiky přes kulturu po volný čas a práci s mládeží a seniory. „Hlavním bodem našeho programu je větší otevřenost města vůči občanům. Chceme, aby lidé nenadávali na Turnov, ale měli ho rádi. K tomu jim vytvoříme podmínky, aby jejich názory byly vidět a slyšet. Jejich přáními jsme se řídili dosud. Jako opozice, jejíž názory byly pro vedení města nepodstatné, jsme ale měli málo možností na změnu. Ta sice částečně přišla s novým starostou vloni na jaře, ale naše představa je směrem ke komunikaci s občany ještě hlubší,“ přiblížila Pokorná. Uskupení „Turnov potřebuje změnu“ bude klást důraz na životní prostředí, monitoring ovzduší ve městě, Dolánky chce proměnit v přírodní areál, chce návrat farmářských trhů, více podporovat okrajové části města. V dopravě je prioritní obchvat na Semily mimo centrum města, ve školství vznik plnohodnotné základní školy u nádraží, což by částečně řešilo i dopravu ve městě, a rekonstrukce Základní školy v Mašově. Školní hřiště je třeba plně otevřít dětem, je třeba více občany motivovat ke třídění odpadů, ale tento systém musí být ekologický i ekonomický. K hodně skloňované ceně vodného a stočného zástupci tohoto subjektu nechtějí vynášet populistické a nesplnitelné sliby. O ceně i vlastním fungování VHS Turnov je ale samozřejmě potřeba jednat. „Nebudeme občanům lhát. Populismus je nám cizí. Nebudeme lidem říkat, že jsou jednoduchá a bezbolestná řešení,” stojí ve volebním programu.

Pro Zbyňka Báču, který je dvojkou na kandidátce, a kterého veřejnost zná z různých aktivit využití volného času dětí a mládeže, a známé jsou i jeho názory na ekologii a odpadové hospodářství, je prioritní umožnit dětem sportovat na hřištích u škol ve městě, která stála miliony a jsou pod zámkem a dětem na sídlištích zbývají už jen plácky mezi domy, ze kterých je ostatní vyhánějí. „To téma jsem otevíral opakovaně, a slyšel jsem jen dokola výmluvy, proč to nejde. Proto jsem si řekl, že asi jediná možnost vede přes zastupitelstvo města. Končí pro mě doba nadávání a marných pokusů, je třeba pro změnu začít něco opravdu aktivně dělat,“ uvedl Báča. Ten zmínil i v současnosti zavedený systém pytlového sběru odpadů, který sice lidi motivuje separovat, ale je současně neekologický. Motivační složka pro občany má zůstat, systém se musí změnit!

Pro Ivana Kunetku (na  kandidátce má číslo tři) je důležitá rekonstrukce vstupní části městského divadla a rekonstrukce Střelnice, kterou lidé ve městě vnímají špatně. „Zvenčí je Střelnice docela pěkná a vcelku zapadá do lokality pod kostelem. Uvnitř jde ale o totálně nepovedenou stavbu, která není vhodná skoro k ničemu. Nedá se tam hrát pořádně divadlo, ani pořádat koncerty, proto je ten dům mrtvý. Já bych se nebál tak přesunout třeba knihovnu, v každém případě se ten dům ale musí oživit,“ řekl Kunetka.

Filipa Stárka (číslo čtyři na kandidátce) veřejnost zná z 15letého působení v čele TJ Turnov. I u něho v případě kandidatury rozhodl pocit, že řečí, jak by se věci měly dělat, je dost, ale je třeba nebát se převzít odpovědnost. Stárek chce změnu v řízení města, a to nejen v oblasti financování sportu, kde je třeba podle něho stávající systém narovnat. „Budeme stavět sportoviště v Maškově zahradě, ale stávající městský majetek potřebuje peníze do oprav, na což se nedostane,“ uvádí. Stárkovi vadí také podivný způsob, jak se pod tlakem na jednom zasedání zastupitelstva překotně a nesystémově rozhodlo, že se bude kromě koupaliště stavět i zimní stadion. To by se podle něho takto stávat nemělo, aby rozhodnutí o desítkách milionů bylo v podstatě nahodilé, navíc v rozporu s usnesením sportovní komise. Na tomto místě Ivan Kunetka připomněl transparentní koaliční smlouvu, která funguje v rámci vedení Libereckého kraje a která těmto „aktivitám“ předchází. Ta by měla být i v Turnově, a samozřejmě plně dostupná veřejnosti.

Pro Josefa Uchytila (číslo pět) je důležitý ekonomický pohled na fungování města. Ekonomickým poradenstvím se úspěšně sám živí, oboru se chce věnovat i v novém zastupitelstvu. Uchytil, jako známý turnovský hudebník, se samozřejmě chce věnovat i kultuře a hlavně podpoře spolkové činnosti napříč všemi generacemi obyvatel města.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.