MUZEJNÍ NOC: LUMINISCENCE, TAJUPLNÉ PODZEMÍ, HVĚZDÁRNA A DOLÁNKY

0

V pátek 18. května proběhne na několika místech Turnova Muzejní noc. Program je připraven v Muzeu Českého ráje ve Skálově ulici, na Dlaskově statku, v Domě přírody v Dolánkách a na hvězdárně na Vrchhůře. Letos v rámci této akce bude mít veřejnost po několika letech opět příležitost navštívit tajuplná sklepení turnovského Muzea Českého ráje. A ještě k tomu v rámci unikátní výstavy Luminiscence.

LUMINISCENCE – CESTA SVĚTLA. Muzejní noc, která proběhne v pátek 18. května, začne zcela netradičně, protože na jejím úplném začátku bude zahájena výstava s názvem Luminiscence – cesta světla, která zaujme návštěvníka jak svým obsahem, tak neobvyklými prostory, do kterých bude zasazena. Výstava se totiž bude nacházet v historických sklepeních turnovského muzea, které se nachází pod bývalou budovou zájezdního hostince „U Zlatého bažanta“, dnes administrativní budova Muzea Českého ráje. Sklepy od jejich vyčištění a rekonstrukce, která proběhla v roce 2011, byly veřejnosti zpřístupněny dosud jen dvakrát! Sama o sobě je výstava velkým lákadlem. Má totiž za úkol návštěvníky seznámit přístupnou formou, doplněnou o mnoho názorných exponátů, s jevem luminiscence, tedy světélkováním obvykle pevných nebo kapalných látek. Představte si, že přijdete do tmavého sklepení, kde budou svítit předměty a látky vám známé i neznámé různými barvami…a v tu chvíli si řeknete: „Jak je možné, že samovolně svítí?“
Oni zase tak sami od sebe nesvítí, jev luminiscence totiž vzniká excitací atomů, které lze docílit odlišnými způsoby, např. působením ultrafialových paprsků, chemickou reakcí nebo zahřátím. Podle toho, čím bylo vybuzení atomů způsobeno, rozlišujeme různé druhy luminiscence, které budou na výstavě postupně představeny. Výstava připravena ve spolupráci s firmou CRYTUR, spol. s r.o., autoři panelů jsou Ivan Pelant
a Jan Valenta z MFF UK. Zahájení výstavy ve sklepení muzea proběhne v pátek 18. května v 17.00 hod. Výstava potrvá do 2. září.

Pátek 18. května

* TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC. Muzeum Českého ráje v Turnově – Dlaskův statek v Dolánkách – Hvězdárna Turnov – Dům přírody v Dolánkách. Vstup zdarma do všech prostor, program na jednotlivých místech:

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ
16.00-22.00 Tvůrčí dílny pro veřejnost (výroba mandaly, tisk na plátno a papír, vaření tradičních pokrmů), promítání filmových snímků z cest po Tibetu.
16.00-20.00 Workshop tibetských tanců pro veřejnost pod vedením skupiny Khaita – radostné tance (Mezinárodní komunita Dzogčhenu Kunkyabling a člen Mezinárodní taneční rady CID UNESCO), taneční vystoupení.
16.00 Komentovaná prohlídka výstavy Příběh Tibetu – Mgr. Bc. Helena Heroldová, Ph.D.
17.00 Vernisáž výstavy Luminiscence – Cesta světla.
18.30-16.00 Komentovaná prohlídka výstavy Příběh Tibetu (výstavní sál) – kurátorka výstavy Mgr. Bc. Helena Heroldová, Ph.D.
19.00 Komentovaná prohlídka expozice mineralogie a geologie – Mgr. Jan Bubal.
20.00 Komentovaná prohlídka výstavy Příběh Tibetu (Klenotnice) – tibetoložka PhDr. Zuzana Ondomišiová, Ph.D.
21.00 Komentovaná prohlídka výstavy Luminiscence – Cesta světla (Mgr. Jan Bubal).
21.30-22.00 Mineralogická dílna a hrátky se světlem (Mgr. Jan Bubal).
22.00 Komentovaná prohlídka výstavy Luminiscence – Cesta světla (Mgr. Jan Bubal).
Stanoviště koloběžek – možnost zapůjčení koloběžky a dopravy do dalších objektů s programem Turnovské muzejní noci.

DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH
Expozice otevřena do 23.00 hod.
Stanoviště koloběžek – možnost zapůjčení koloběžky a dopravy do dalších objektů s programem Turnovské muzejní noci.

DŮM PŘÍRODY V DOLÁNKÁCH
Expozice otevřena do 23.00 hod.

HVĚZDÁRNA TURNOV
Pozorování večerní oblohy, projekce filmů s hvězdářskou tematikou ad.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.