TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2019: ČTVRTEK 13. ČERVNA (17.00–23.00 HOD.)

0

„Turnovská muzejní noc nabídne návštěvníkům bohatý program v pěti objektech v Turnově a Dolánkách. Turnovské muzeum připravilo pro návštěvníky komentované prohlídky, ukázky řemesel, řemeslnou a mineralogickou dílnu pro děti i hudební vystoupení skupiny Šumný jazz. Atraktivní podívanou nabídne také Hvězdárna Turnov nebo pohled na práci řezbářů na Dlaskově statku v Dolánkách,“ zve na akci Marcela Beranová z Muzea Českého ráje.

Program v muzeu:
17.00–21.00 Ukázky řemeslné výroby – pletení košíků a výroba březových košťat; dílna pro děti – výroba dřevěné píšťalky
17.00 Zahájení výstavy Ze stébel a proutí – nářadí, náčiní a zvykoslovné předměty v tradiční lidové kultuře Pojizeří; komentovaná prohlídka výstavy v Kamenářském domě
17.30 Komentovaná prohlídka výstavy Ze stébel a proutí
18.00 a 19.30 hod. Šumný jazz – hudební vystoupení
18.30 Co to je luminiscence? Přednáška s praktickými ukázkami a pokusy
20.00 Komentovaná prohlídka výstavy Zkamenělé stopy
21.00 Hravá mineralogie, povídání o kamenech s praktickými ukázkami a pokusy
21.30 Hrátky se světlem – trochu světelné magie na závěr

DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH
Expozice otevřena do 23.00 hod.
Řezbářské sympozium v areálu statku, retrospektivní výstava prací účastníků řezbářských sympozií; expozice „Zrození, svatba, smrt“.

DŮM PŘÍRODY V DOLÁNKÁCH
Interaktivní expozice představující sepětí živé a neživé přírody. Dílnička (zdarma), kvízy a pracovní listy pro děti, herní aktivity – velké domino, pexeso, rybičky a tangram (otevřeno do 23.00 hod.).

HVĚZDÁRNA TURNOV
Pozorování oblohy, projekce filmů s hvězdářskou tematikou (17.00–24.00 hod.).

KEMP DOLÁNKY
Posezení s občerstvením – možnost zakoupení a opečení buřtů u táboráku.

VSTUP ZDARMA DO VŠECH PROSTOR

ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM – Setkání řezbářů na Dlaskově statku v Dolánkách
Zahájením výstavy Dřevěný svět začne ve středu 12. června na Dlaskově statku další neformální setkání účastníků sympozia. Řezbářská sochařská sympozia pořádají Muzeum Českého ráje a Spolek přátel Muzea Českého ráje v Turnově více jak dvacet let. Jejich podoba se časem proměnila. První ročníky proběhly v areálu nádvoří muzea a byly spojeny s výstavami účastníků sympozií. Úvodního ročníku se zúčastnilo více jak dvacet řezbářů z Čech, Moravy a Slovenska. Mezi účastníky nechyběly ani ženy. Další ročníky pak proběhly na Dlaskově statku v Dolánkách a řezbářům se zde natolik zalíbilo, že jejich setkání zde probíhají dodnes. Místo má pro ně své kouzlo, stejně tak pro návštěvníky, kteří je zde mohou sledovat přímo při tvorbě.
Od středy 12. června do soboty 15. června se tak z areálu dvora zemědělské usedlosti budou ozývat zvuky pil, dlát, brusek, vrtaček a kladívek, s jejichž pomocí vytvoří řezbáři svá díla. Muzeum Českého ráje se tímto způsobem snaží prezentovat svým návštěvníkům řemeslo s dávnou tradicí. Dřevo bylo odnepaměti jedním z nejpoužívanějších materiálů.
„V oblasti Pojizeří bylo hlavním stavebním materiálem i materiálem pro hotovení předmětů denní potřeby. Vedle toho se však dřevo používalo k vytvoření předmětů a objektů, které sloužily k uspokojení uměleckých či citových potřeb člověka. A právě na tuto tradici navazují umělci, kteří se scházejí na Dlaskově statku. Někdy lehce, někdy s většími obtížemi přetváří kmeny lip, jasanů a dalších druhů dřevin do zcela jiné podoby a dávají jim nový život. Každý z řezbářů má svůj osobitý styl, zdroj inspirace, případnou návaznost na rodinnou tradici. Jejich záběr je poměrně široký,“ doplnila ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová
V letošním roce bude součástí sympozia výstava účastníků – řezbářů nazvaná „ Dřevěný svět“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.