V MUZEU JE K VIDĚNÍ UNIKÁTNÍ SOUPRAVA ŠPERKŮ K 70. VÝROČÍ DRUŽSTVA GRANÁT

0

Kdo nestihl jedinečný den otevřených dveří, který v Družstvu umělecké výroby Granát Turnov pořádali 14. října (viz související články níže), má nyní další šanci. Zlatá výroční souprava, obsahující největší české granáty nalezené v posledních desetiletích, je do 10. prosince vystavena v klenotnici turnovského muzea.

Soupravu šperků ze zlata zdobí 70 českých granátů raritní velikosti (6,8 x 4,8 mm), uvolněných z firemních sbírek budovaných desítky let. Tyto kameny byly doplněny 1 492 drobnými českými granáty o menší velikosti. „Soupravu vytvořil tým designérů, brusičů a zlatníků Granátu. Při navrhování byli designeři inspirováni tvarem, velikostí a nádherně temně červenou barvou českých granátů. Šperky v sadě jsou navrženy pro denní i noční nošení. Kombinaci šperků si nositelka volí dle příležitosti, ke které je obléká,“ uvedla Petra Pavlištová, obchodní ředitelka družstva. Cena zlaté výroční soupravy je neveřejná, skutečná hodnota těchto šperků je opravdu vysoká a bude sdělena pouze vážným zájemcům.

Výroční souprava. Jejími autory jsou: Hana Stehlíková a Martina Cymbálová (designérky a zlatnice) – obě na snímku, dále pak brusič kamenů Aleš Hladký a zlatník a fazér Marek Duffek.

„Jsme hrdí na to, že máme v Libereckém kraj firmu, která uchovává tradici špičkové šperkařské výroby. Není jediná, ale působí tu už 70 let a svou velikostí je v kraji jedinečná. Umění lidí, kteří v družstvu pracují, měla možnost veřejnost vidět o Víkendu Křišťálového údolí, kdy firma otevřela poprvé ve své historii brány a nechala lidi nahlédnout do tajů výroby. Ohlas byl zaslouženě mimořádný. Člověk si po zhlédnutí výroby šperku uvědomí, že jeho cena jen těžko odráží řemeslný um a zkušenost všech, kterým šperk prošel rukama. Mimořádná souprava, kterou si Granát nadělil ke svému výročí, je ukázkou skutečně špičkové šperkařské práce. Blahopřeji,“ zdůraznila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jak na setkání ve středu 8. listopadu u příležitosti instalace soupravy šperků v klenotnici muzea uvedl Pavel Tvrzník, předseda představenstva družstva, Granát má za sebou mimořádný rok. Oslavy 70. výročí se povedly nejen mediálně, kdy zástupci družstva se postupně objevili ve zpravodajských pořadech všech českých televizí, ale vrací se i čeští zákazníci, kteří oceňují nové, moderní kolekce šperků s českými granáty. „Dávno už to nejsou šperky, které má doma babička, nové kolekce zajímají i mladé lidi. I proto se po špatných letech letos opět ekonomicky dostaneme do zisku. Děkujeme všem za podporu,“ řekl Pavel Tvrzník. Ten připomněl, že Granát od zákazů z období koronaviru hodně doplácí i na současnou mezinárodní situaci, kdy do Česka nejezdí dříve tradiční turisté a zákazníci z Ruska a Číny. Nejezdí ani Američané.

(TvA s využitím TZ Muzea Českého ráje v Turnově a DUV Granát Turnov)

Snímky ze zpracování soupravy šperků (foto DUV Granát Turnov)

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.