PRAEMIUM BOHEMIAE 2019, BOHUSLAV JAN HORÁČEK BY OSLAVIL 95. NAROZENINY

0

4. prosinec. Den narození mecenáše a filantropa Bohuslava Jana Horáčka, který svému rodnému kraji věnoval na přelomu tisíciletí desítky milionů korun. Letos by 4. prosince oslavil 95. narozeniny…

Již po devatenácté na toto prosincové datum sezvala správní rada Nadace B. Jana Horáčka Českému ráji nejlepší studenty a zástupce vědecké obce na zámek Sychrov, kde byly uděleny ceny studentům, kteří uspěli v mezinárodních přírodovědeckých olympiádách. Jak úvodem připomněl Jan Horáček, předseda správní rady nadace, předáváním cen Praemium Bohemiae se plní vize jeho otce, pomáhat rodnému kraji a současně podporovat vzdělávání a mladé lidi. „Třeba si jednou ocenění studenti tento den připomenou jako začátek svého vědeckého působení a uznání své práce,“ uvedl Jan Horáček.

Kulturní program obstarali žáci ZUŠ Turnov

Jan Horáček

Prof. Blanka Říhová, předsedkyně Učené společnosti České republiky, poděkovala nadaci, že podporuje mladé nadané lidi, studentům popřála hodně úspěchů v oblasti vědeckého bádání. Ocenila, že mezi letošními laureáty je poměrně hodně dívek, a všechny bez rozdílu požádala, aby na sobě pilně pracovali, rozvíjeli se, a nenechali se unést prvními úspěchy.
Děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Jan Kříž připomněl, že letos bylo uděleno 28 cen Praemium Bohemiae a celková suma rozdělená nadací mezi studenty přesáhla 7,5 mil. Kč. Zároveň poděkoval prof. Bohumilu Vybíralovi, který byl a stále je jedním z organizátorů mezinárodních studentských olympiád. Byl to právě on, kdo v roce 2000 přivedl Bohuslava Jana Horáčka na myšlenku oceňovat nejlepší studenty z mezinárodních vědeckých soutěží.

Prof. Blanka Říhová, předsedkyně Učené společnosti České republiky

Praemium Bohemiae probíhá v galerii sychrovského zámku

Mezi laureáty cen Praemium Bohemiae 2019 mj. patří:
* Jindřich Jelínek, absolvent Gymnázia v Tomkově ulici v Olomouci–Hejčíně, nyní student University of Cambridge. Získal zlatou medaili na 12. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v Číně, zlatou medaili na 13. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v Maďarsku a stříbrnou medaili na 50. Mezinárodní fyzikální olympiádě v Izraeli. Od nadace získal na podporu svého dalšího vzdělávání částku 125 tisíc Kč.
* Jan Obořil, student Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc, který získal zlatou medaili na 51. Mezinárodní chemické olympiádě ve Francii. Od nadace získal 50 tisíc Kč.
* Miroslava Novoveská, absolventka Masarykova gymnázia v Plzni, nyní studentka University of Cambridge. Získala stříbrnou medaili na 51. Mezinárodní chemické olympiádě ve Francii. Od nadace obdržela částku 25 tisíc Kč.

Mezi 22 oceněnými studenty byla z Libereckého kraje pouze Kateřina Bezányiová, absolventka Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou, v současnosti studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na 30. Mezinárodní biologické olympiádě v Maďarsku získala stříbrnou medaili a od nadace 25 tisíc Kč.

Bohuslav Jan Horáček se narodil 4. prosince 1924 v Radvánovicích u Turnova v chudé venkovské rodině jako nejmladší z osmi dětí. Po únoru 1948 emigroval a v německém Stuttgartu se stal významným obchodníkem. Také na Kanárských ostrovech vybudoval síť hotelů. Získané prostředky z jejich prodeje použil ve prospěch rozvoje Českého ráje. Založil nadaci a rozhodl se podporovat osobnosti z oblasti vědy a umění a úspěšné studenty.
Zemřel 18. října 2002 ve věku nedožitých 78 let. Prezident republiky Václav Havel mu 28. října 2002 udělil in memoriam státní vyznamenání – medaili „Za zásluhy“.

Jan Horáček, Bohumil Vybíral a Lumír Šubert z Nadace B. J. Horáčka

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.