NADACE B. J. HORÁČKA ZÍSKALA POSLEDNÍ PENÍZE – 20 MILIONŮ

0

Na podzim loňského roku proběhlo ve švýcarském Curychu závěrečné jednání se správci trustu, který založil největší český polistopadový mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Závěrečným podpisem smlouvy vyvrcholila šestiletá jednání, která vedli zástupci Nadace B. J. Horáčka Českému ráji na různých úrovních. „Šlo nám o uznání oprávněných nároků nadace, kterou pan Horáček založil ve své vlasti. V jednu chvíli to vypadalo, že také nemusíme dostat vůbec nic. Už proto si myslím, že jsme docílili maxima možného, nadace bude moci dál žít,“ přiblížil člen správní rady nadace Lumír Šubert. Zmíněná suma ve výši 20 milionů korun je již na účtu nadace. Jde o definitivní a konečnou částku.

Podle Šuberta nyní správní radu nadace čeká důležité rozhodnutí, jak s penězi dál naložit. „Zatím jsme učinili první krok. Peníze jsou převedeny na termínovaný vklad. V nejbližší době vyzveme banky k předložení nabídek na zhodnocení disponibilních prostředků, základní představa je, že tyto peníze zůstanou umrtveny na kontě a nadace bude žít z výnosů. Mělo by to být zhruba šest set tisíc korun ročně,“ uvedl Lumír Šubert.

n200905111600_zap_205_09_bjhZáměrem vedení nadace je uskutečnit setkání se starosty obcí Českého ráje i jednání s vedením Akademie věd České republiky. Přáním pana Horáčka bylo, aby z jeho peněz byla financována cena Praemium Bohemiae, určená nejlepším vědcům a studentům z celé republiky (první ročník se za jeho přítomnosti uskutečnil na zámku Sychrov v roce 2001). Současně má nadace dbát na rozvoj Českého ráje. „Je zřejmé, že oboje finančně nezvládneme zajistit v dřívější podobě. Jen laureát ceny Praemium Bohemiae dostával ročně částku ve výši půl milionu korun, další desetitisíce ročně obdrželi nejlepší studenti. Půjde tedy o to, jestli budeme dál v Praemium Bohemiae pokračovat, byť třeba jednou za tři roky, nebo se napříště bude nadace věnovat již jen podpoře drobnějších projektů v Českém ráji,“ řekl Šubert. Je tu také možnost, že se nadace otevře i pro jiné příspěvky a stane se normálně fungující nadací. Rozhodnutí by mělo padnout do konce tohoto roku. Konečná podoba fungování nadace by měla podle členů správní rady co nejvíce souznít s představami zakladatele.

 

Bohuslav Jan Horáček (1924 – 2002) se narodil v Radvánovicích u Turnova, vystudoval turnovskou obchodní akademii a vysokou obchodní školu v Praze. Emigroval v roce 1949, obchodoval s granátovými šperky, nakonec se stal vlastníkem jednoho z největších zlatnických závodů ve Stuttgartu. Založil také první síť hotelů na Kanárských ostrovech, z jejichž prodeje financoval projekty ve své vlasti. Byl největším polistopadovým českým mecenášem. V roce 2000 vznikla Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji, která stála za vznikem české obdoby Nobelovy ceny – Praemium Bohemiae; na území Českého ráje pan Horáček prostřednictvím nadace financoval rekonstrukci turnovské obchodní akademie a hotelové školy, přístavbu městské nemocnice, opravy kostelů ve Všeni a v Tatobitech, výstavbu pečovatelského domu v Radvánovicích a další stavby a projekty (celkem to bylo přes 200 milionů Kč). Část dalších projektů zůstala nedokončena. Především to bylo sportoviště v Maškově zahradě, výstavba smuteční síně a kulturního domu Střelnice v Turnově. Jeho náhlým odchodem se nadace dostala do potíží, proud finančních prostředků ustal.

 

n200905111603_zap_206_09_bjh„Vím, že se často spekuluje, jestli na smělé projekty vůbec pan Horáček měl peníze. Vždyť jen sportoviště v Maškově zahradě mělo přijít na tři čtvrtě miliardy. Po úmrtí pana Horáčka se objevila spousta dohadů a fám. Mohu zodpovědně potvrdit, že na jaře 2002 byla připravena mimořádná finanční transakce. Na konto nadace měla přijít miliarda korun, o existenci těchto peněz není pochyb, měl jsem k dispozici všechny doklady,“ vrací se Lumír Šubert k nejdiskutovanějšímu tématu kolem Horáčkovy nadace. Podle něho byla dojednána schůzka v ústředí ČSOB, pan Horáček měl přijet se svým bankéřem a převod peněz uskutečnit. „Neodkladně ale musel na lékařský zákrok, další termín byl stanoven na konec léta. Mezitím se pan Horáček dozvěděl, že mu bude na Pražském hradě u příležitosti svátku 28. října udělena Medaile Za zásluhy, tak jsme se domluvili, že jednání a převod peněz proběhnou bezprostředně poté. Náhlá smrt ale vše posunula do jiné roviny. Vím, že peníze byly pro Český ráj připraveny, kde však po odchodu pana Horáčka skončily, se dnes můžeme pouze dohadovat,“ vysvětlil Šubert. Jak dodal, je rád, že nadace bude moci fungovat dál, i když ne v takové míře, jak si přál pan Horáček.

„Měl jsem možnost poznat ho v soukromí, vím, že to byl nesmírně hodný, skromný a slušný člověk. Už to, že věnoval část svého majetku na prospěšné věci ve své vlasti, si zaslouží podle mého trvalou úctu,“ uzavřel Šubert.

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.