NADACE BOHUSLAVA JANA HORÁČKA MÁ ŠANCI ŽÍT DÁL

0

Už jen prchavé okamžiky z osobních setkání a hlavně vzpomínky. Jako velká vlna vtrhl na Turnovsko před deseti lety Bohuslav Jan Horáček. Když se 28. října 1998 otevíralo po rekonstrukci turnovské náměstí Českého ráje, obnovená kašna na něm stála a dosud stojí právě díky panu Horáčkovi. Byla to první investice, kterou svému kraji tento bývalý hoteliér z Kanárských ostrovů věnoval. V průběhu dalších čtyř let jím založená nadace do Turnova a okolí poukázala zhruba 200 milionů korun!

Opravené kostely ve Všeni a v Tatobitech, pečovatelský dům v Radvánovicích, stavba Obchodní akademie a Hotelové školy v Turnově, přístavba nemocnice tamtéž. Desítky milionů. A další miliony „spolkly“ nákup pozemků a studie sportoviště v Maškově zahradě. Největší český polistopadový mecenáš také financoval zahájení stavby smuteční síně a Střelnice. Oboje bohužel po jeho náhlém odchodu na podzim 2002 muselo dofinancovat město ze svého rozpočtu.

 

Největším přáním pana Horáčka však nebyly stavby a opravy budov, ale rozvoj vzdělanosti. Proto investoval do rekonstrukce obchodní akademie, kterou před emigrací sám absolvoval, proto založil českou obdobu Nobelovy ceny – Praemium Bohemiae. Každoročně 4. prosince, což je den jeho narozenin, byli od roku 2001 na zámku Sychrov odměněni nejlepší studenti středních škol z celé republiky. Nejlepší z nich na podporu dalšího studia získávali desítky tisíc korun. „Učte se, poznávejte, konfrontujte poznané se skutečností, vyjeďte za hranice na zkušenou a potom se zase vraťte domů a vlasti nabyté vědomosti vraťte,“ říkával rád při veřejných vystoupeních. Jeho náhlý odchod bolestivě zasáhl celý region. Právě rozestavěná Střelnice byla nakonec zakonzervována a stavba dokončena až letos, projekt sportoviště v Maškově zahradě je možná díky nejnovějšímu návrhu trasování rychlostní silnice R35 odsouzen k definitivnímu nezdaru.

 

Problémy nastaly také v samotné Nadaci B. J. Horáčka Českému ráji. Prestižní instituce, před kterou se skláněli vlivní z celého regionu, se během několika měsíců na přelomu let 2002 a 2003 dostala do nepříjemné finanční situace. Přestože pan Horáček slíbil fungování své nadace zabezpečit i po svém odchodu, náhlá smrt patrně překvapila i jeho. Nadace v podstatě ukončila činnost. Jediné, co správci části páně Horáčkova majetku ve Švýcarsku dále podporovali, bylo Praemium Bohemiae. Už při loňském ročníku jsme ale spolu s Lumírem Šubertem, členem správní rady Nadace B. J. Horáčka Českému ráji, spekulovali, že je to asi poslední ročník.

 

To se bohužel naplnilo. Praemium Bohemiae 2008 letos na Sychrově nebude! Nejsou peníze. „Abychom nadaci vůbec udrželi v činnosti, je třeba doplnit nadační jmění na zákonem stanovenou úroveň, což je 500 tisíc korun. Jinak bychom museli podat soudu návrh na zrušení nadace. Proto budeme žádat zastupitelstvo města Turnova o podporu,“ uvedl Šubert.

 

A důvod proč by zastupitelé z rozpočtu města nadaci měli podpořit? „V pondělí 10. a v úterý 11. listopadu proběhlo v sídle společnosti LGT Schweizerische Treuhandgesellschaft v Curychu další kolo jednání o způsobu rozdělení finančních prostředků držených trustem, který založil Bohuslav Jan Horáček. Po několika letech složitých jednání se podařilo dosáhnout určité dohody, na jejímž základě byl sepsán a jednotlivými stranami podepsán dokument, podle kterého by měla naše nadace obdržet finanční prostředky v takové výši, která umožní její další činnost,“ přiblížil Lumír Šubert. Tento dokument musí ještě projít určitými právními akty, předpokládá se, že nabude účinnosti v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Teprve poté budou finanční prostředky ve prospěch nadace trustem uvolněny.

 

O tom, jak by mělo další fungování nadace vypadat, nechce Šubert v tuto chvíli vůbec spekulovat. Zatím nelze zveřejnit ani částku, která by do Čech ze Švýcarska měla putovat. „Co bude dál, to ještě opravdu nevím. Musíme vše dobře zvážit. Částka, kterou obdržíme, sice není malá, ale není zase tak velká, aby do budoucna mohla každoročně zabezpečit třeba jen pořádání ceny Praemium Bohemiae v dosavadním rozsahu. Činnost nadace se v budoucnu asi obrátí k menším projektům,“ nastínil Šubert.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.