DESETILETÍ MARKOVA DOMU

0

„Naším cílem je, aby nové prostory sloužily dalšímu kulturnímu rozvoji Turnovska, ve sboru budeme pořádat přednášky a koncerty i pro širší veřejnost, v rámci partnerství s německým sborem se tu budou konat také setkání dětí a mládeže z obou zemí a další akce.“ Tak zní citace z prohlášení Ondřeje Halamy stará 10 let. Tehdy tento duchovní turnovského Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické těmito slovy zahajoval provoz právě opraveného Markova domu ve Skálově ulici. Jeho slova se naplnila vrchovatě. „Zpočátku vůči nám panovala mírná nejistota, město mělo více nabídek, mohla tu být stylová restaurace či bytový dům. Jsem rád, že se tehdejší zastupitelé nakonec rozhodli, že rodný dům významného českého národního buditele má i nadále pokračovat v duchovním odkazu,“ komentoval při setkání k desátému výročí fungování domu Ondřej Halama.

n201110242238_rep_214_011_marekV neděli 23. října se ve Skálově ulici sešla pěkná řádka gratulantů. Nechyběli zástupci partnerského sboru v německém Königsfeldu, město reprezentovala starostka Hana Maierová, byla zde i vážená návštěva – Markův dům navštívil syn mecenáše B. J. Horáčka Jan v doprovodu své maminky. Byla to jedna z prvních oficiálních příležitostí v Turnově, při níž se tento mladý muž a nyní i člen správní rady nadace svého otce představil (na TvA s ním v nejbližší době přineseme původní rozhovor). Na oslavy desetiletí domu Na Sboře přišly desítky lidí, zástupci církve, členové sboru a další pozvaní hosté.

n201110242238_rep_210_011_marek„Původně jsme si mysleli, že dům budeme opravovat postupně. Byl v žalostném stavu, v podstatě rekonstrukce proběhla v té podobě, že z původní stavby zbyly jen obvodové zdi,“ přiblížil Ondřej Halama. „Celkové náklady se vyšplhaly na pro nás astronomických téměř pět milionů korun. Mysleli jsme, že to nikdy nedáme dohromady. Potom se ale podařilo našemu německému partnerskému sboru získat příspěvek ve výši jednoho milionu korun, jeden a půl milionu nám dala nadace pana Horáčka, významně pomohl také Česko-německý fond budoucnosti. Nemalými částkami přispěli i samotní členové a přátelé sboru. Velkou část prací jsme dělali svépomocí. Nakonec jsme rekonstrukci zvládli za rekordní jeden rok. Otvírali jsme 21. října 2001.“

 
V domě je k dispozici v přízemí malý sál s výstavním foyer, v patře potom apartmán pro hosty, kancelář a byt správce. K turnovskému sboru se nyní hlásí asi stovka lidí všech generací, sbor má mnoho sympatizantů, pravidelně na bohoslužby chodí kolem čtyř desítek věřících, o Vánocích a svátcích i víc. Markův dům je také významnou adresou kulturního života regionu. Ročně se tu koná víc než desítka akcí, která žánrově zapadá mezi nabídku většího kulturního domu a menších zařízení. Pravidelné večery Na Sboře ve spolupráci se zdejší knihovnou jsou pojmem.

n201110242237_rep_207_011_marek

n201110242237_rep_208_011_marek

n201110242237_rep_209_011_marek

 Albert Schönleber, bývalý farář partnerského sboru v Königsfeldu, Ondřeji Halamovi přivezl jako dárek krásnou velkou svíci. „Je to symbolické, přál bych si, aby ta svíce i do budoucna svítila na cestu všem hledajícím jako pevný a jasný bod v nevyzpytatelném současném světě,“ uzavřel Ondřej Halama.

n201110242238_rep_211_011_marek

n201110242238_rep_212_011_marek

n201110242238_rep_213_011_marek

MARKŮV DŮM V ŘECE ČASU

Nejstarší informace o zástavbě v místech dnešní Skálovy ulice, resp. vstupní části do městského parku, sahají až do první poloviny 16. století. Býval zde vedle jiných domů také grunt, k němuž patřily polnosti za městem a mezi jehož majiteli se vystřídali nejen drobní šlechtici, úředníci hruboskalského panství, ale na čas i mocní Vartemberkové. V roce 1664 jej pak koupila obec. Prof. Šimák píše (Dějiny města Turnova nad Jizerou), že například někde v těchto místech býval také v první čtvrtině 17. století i dům bratrský. Později bychom zde nalezli špitál a školu, v novodobé historii v čp. 80 pak první mateřskou školu v Turnově.
V roce 1771 při cestě „na sboře“, která vedla k Farářství, koupil dům Antonín Marek. Jeho nejstarší syn Antonín, známý národní buditel, se stal knězem a celých 50 let působil v nedaleké Libuni. Se svým rodným městem, kde inicioval činnost divadelních ochotníků, Čtenářské besedy a podporoval další obrozenecké aktivity, zůstal vždy svázán, stejně jako jeho bratr František. Ten jako obchodník s drahými kameny založil v Turnově školu pro kamenářské učně a tovaryše a dokonce pro ni postavil i novou budovu na náměstí (čp. 5, dnes ZUŠ). V obchodu s drahokamy a putování za novými nalezišti pokračoval i Michal Kotler, také známá postava společenského a politického života, a to nejen turnovského.
Turnov byl ve své historii častokrát poničen rozsáhlými požáry. Jeden z posledních v roce 1863 z velké části zničil historickou zástavbu právě v těchto místech. Tzv. Markův dům (čp. 80), který byl rozhodnutím Ministerstva kultury ČR prohlášen za kulturní památku, je nejen historickou stavbou, ale především symbolem duchovního odkazu dávné historie Turnova.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.