PLASTIKA PRO B. J. HORÁČKA JIŽ MÁ SVOJI KONKRÉTNÍ PODOBU

0

Jak jsme již před časem informovali, byla na konci loňského roku oslovena Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Turnově vedením města, aby na půdě školy proběhla soutěž na návrh plastiky, která by uctila památku mecenáše Bohuslava Jana Horáčka. Žáci se zhostili tohoto úkolu s velkou vervou, vzniklo na 80 návrhů a modelů. Školní kolo soutěže proběhlo pod dohledem našich výtvarníků, arch. R. Šímy (autora budovy a prostranství KC Střelnice) a ak. mal. Václava Žatečky. Z tohoto školního kola postoupilo šest návrhů, které byly postupně převáděny do modelů v měřítku 1:5 a připravovány pro konečnou výběrovou komisi. Finančně bylo oceněno 10 návrhů. Patnáctičlenná komise sestavená z odborníků, architektů, výtvarníků a představitelů města se sešla v KC Střelnice 29. února, aby zhodnotila studentské práce a vybrala jeden návrh, který bude ve škole realizován a v říjnu 2012 slavnostně odhalen na prostranství před KC Střelnice.

n201203161337_vakci_38_012_horacekBylo to těžké. Rozhodovalo několik faktorů: Konkurence plastiky s budovou Střelnice a eventuální možností realizace tzv. „housenky“, konzervativnost nebo extravagance návrhu, výškové narušení prostoru, materiál plastiky, umístění v prostoru před Střelnicí, vyrobitelnost v dílnách SUPŠ, časová náročnost a v neposlední řadě také cena díla.

Do užšího výběru byly na popud architekta Šímy vybrány tři finálové modely:
* Vlna (autoři: Martin Kapal, Markéta Váňová) – terénní umělá vlna v dolním trávníku před Střelnicí, s výřezem pro posezení na stupních z hliníkových desek a pro informační desku o zásluhách pana Horáčka, přes níž by proudila otvory jemnými proudy voda.
* Oko (Hynek Novák) – bronzová plastika otevřeného oka, jehož víčka tvoří travnaté vlny v horním trávníku před Střelnicí, využití odrazu slunce v oku, které sleduje vývoj Turnova.
n201203161337_vakci_39_012_horacek* Tvar – prostorová plastika (Jiří Kmošek) – kovaná a svařovaná plastika, sestavená z několika téměř kruhových dílů z ocelového plechu, konečná délka 5,5 metru, využití pozitivních a negativních ploch.
Po skutečně dlouhých úvahách došlo ke hlasování členů komise a z tohoto hlasování vyšel jednoznačně jako vítězný návrh doporučený k realizaci „Tvar“ Jiřího Kmoška. Tento návrh zaručuje všechna požadovaná kriteria, nikdo z komise nebyl proti, navíc Jiří Kmošek má zkušenosti s realizacemi velkých kovaných plastik, je mj. autorem „Draka“ pro město Jičín.

Všechny návrhy ze školního kola soutěže, které byly vybrány do posledního kola, spolu s několika povedenými dalšími návrhy, byly vystaveny v zrcadlovém sále KC Střelnice v rámci městského plesu.

Ing. Jana Rulcová
ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov
jana.rulcova@sups.info

n201203161337_vakci_40_012_horacekPozn.: Turnovská škola se také pracemi studentů v současnosti představuje v prostorách Senátu Parlamentu České republiky v Praze (výstava zde potrvá do 22. dubna).

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.