B. J. HORÁČEK BY LETOS OSLAVIL DEVADESÁTINY, JEHO NADACE ROZDĚLOVALA PŘÍSPĚVKY

0

Celkem 17 různých aktivit na území našeho regionu letos podpořila Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému Ráji. Správní rada nadace rozhodla o rozdělení částky 198.800 Kč na  financování projektů, které jsou svým obsahem v souladu se Statutem a Nadační listinou, tj. budou zaměřeny na realizaci obecně prospěšných cílů pro region Českého ráje a jeho nejbližšího okolí k rozvoji duchovních hodnot, školství, vzdělávání a vědy, kulturních a sociálních hodnot, k ochraně přírodního prostředí, památek a tradic, k podpoře sociálních a zdravotních programů, tělovýchovy a sportu a dalších aktivit vedoucích k rozvoji regionu.

Podobnou částku nadace uvolnila i v předcházejících letech. Podle Lumíra Šuberta, člena správní rady nadace, není v tuto chvíli jisté, jestli bude nadace moci příspěvky rozdělovat i v příštích letech. „V roce 2016 budeme muset reinvestovat prostředky nadačního jmění, které máme uloženy ve státních dluhopisech, a je otázkou, jak budeme úspěšní, resp. jaké výnosy nám v dalších letech z těchto zdrojů poplynou. Vzhledem k současným nízkým úrokovým mírám budeme v roce 2015 pravděpodobně šetřit a uvidíme, jak se nám na začátku roku 2016, kdy jsou dluhopisy splatné, podaří prostředky reinvestovat,“ přiblížil Šubert.

Letos podpořené projekty:
Obec Hrubá Skála získala částku 20 tisíc Kč na opravu Řezníčkovy vily, TJ Sokol Turnov získal stejnou částku na opravu fasády. Po 15 tisících si rozdělily: TJ Turnov, oddíl volejbalu, na letní soustředění a nákup míčů a obec Karlovice na opravu sochy sv. Františka.
Celkem 11 tisíc dostala ZŠ v Jenišovicích na výrobu jarmarečních stánků, 10 tisíc Kč putuje: ZŠ a MŠ pro tělesně postižené Liberec, Spolku přátel hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov, Centru pro rodinu Náruč Turnov, Turistickému oddílu mládeže Rovensko pod Troskami, ZŠ speciální a MŠ speciální Turnov, MŠ Turnov – Alešova ulice, TJ Sokol Rovensko pod Troskami, Nové naději Turnov, Spolku Slunce všem, Turnov, Spolku rodáků a přátel Turnova a obci Karlovice. Částku 7.800 Kč obdrželo Hudební divadlo dětem z Hradce Králové.

PRAEMIUM BOHEMIAE 2014
Nadace B. J. Horáčka každoročně podporuje předávání cen nejúspěšnějším českým středoškolským studentům Praemium Bohemiae. Akce se tradičně koná na zámku Sychrov 4. prosince, tedy v den narozenin mecenáše Bohuslava Jana Horáčka. Ten se osobně zúčastnil pouze první ročníku v roce 2001. Letos 4. prosince by mu bylo 90 let!
V roce 2014 bylo oceněno 20 studentů, držitelem hlavní ceny je Adam Přáda, absolvent gymnázia v Ostrově nad Ohří, který získal zlatou medaili na 46. Mezinárodní chemické olympiádě ve Vietnamu. Od nadace B. J. Horáčka obdržel jako podporu pro další studium 35 tisíc korun. Ostatní studenti si rozdělili částky od 10 do 20 tis. Kč.

Bohuslav Jan Horáček se narodil 4. prosince 1924 v Radvánovicích u Turnova v chudé venkovské rodině jako nejmladší z osmi dětí. Po únoru 1948 emigroval a v německém Stuttgartu se stal významným obchodníkem. Ve druhé polovině 90. let svému rodnému regionu na různé kulturní a společenské aktivity věnoval téměř půl miliardy korun. Zemřel 18. října 2002.

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.