HORÁČKOVA NADACE VĚNOVALA TURNOVANŮM LÁVKU V DOLÁNKÁCH

0

Na 370 tisíc korun vyjde nová lávka v Dolánkách, kterou se do života na Turnovsku vrací Nadace B. J. Horáčka Českému ráji. Lávka bude dokončena v nejbližších dnech, umožní lepší vstup na dolánecký jez a do prostoru bývalého koupaliště. Původní lávka u stavidel byla vloni zaslepena majitelem náhonu. „Tímto symbolickým krokem nastává nová etapa života nadace, bude již skromnější, než tomu bylo za života pana Horáčka,“ řekl člen správní rady nadace Lumír Šubert.

Na jaře letošního roku se zástupcům nadace podařilo ve Švýcarsku uzavřít zhruba šestiletá jednání se správci trustu, který založil největší český polistopadový mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Do Čech putovala částka ve výši 20 milionů korun. „Šlo nám o uznání oprávněných nároků nadace, kterou pan Horáček založil ve své vlasti. V jednu chvíli to vypadalo, že také nemusíme dostat vůbec nic. Už proto si myslím, že jsme docílili maxima možného, nadace bude moci dál žít,“ uvedl tehdy Šubert. Již na jaře bylo oznámeno, že se jedná o definitivní a konečnou částku.

V průběhu léta se uskutečnila první setkání s organizátory vědomostních olympiád, které jsou organizovány pro studenty středních škol, před správní radou nadace je nyní jednání s vedením Akademie věd České republiky. „Myslím, že jsme povinni respektovat přání pana Horáčka a ve skromnější podobě pokračovat v předávání cen Praemium Bohemiae. Proto se letos 4. prosince, v den narozenin mecenáše, uskuteční další ročník předávání této ceny. Vloni jsme neměli peníze, Praemium Bohemiae se na zámku Sychrov neuskutečnilo. V letošním roce nám finanční prostředky dovolují předat ocenění a finanční podporu úspěšným studentům v mezinárodních olympiádách, hlavní cena pro významného vědce, jako tomu bylo v minulosti, předána nebude,“ přiblížil Lumír Šubert.

 

Podle něho se chce nadace v budoucnu věnovat především úspornější podobě ceny Praemium Bohemiae a také podporovat drobnější projekty na Turnovsku. Právě lávka v Dolánkách je prvním symbolickým krokem v tomto směru. „Diskutovali jsme se starostkou Turnova Hanou Maierovou o potřebách regionu i samotného města. Mluvilo se i o lávce, kterou místní lidé postrádají,“ uvedl Šubert. Protože samotná nadace se nechce napříště stávat investorem stavebních aktivit, odpovědnost za stavbu převzal Klub Českých turistů, kterému také lávka bude fyzicky patřit. Radnice se zavázala o lávku na náklady města pečovat.

 

Bohuslav Jan Horáček (1924 – 2002) se narodil v Radvánovicích u Turnova, vystudoval turnovskou obchodní akademii a vysokou obchodní školu v Praze. Emigroval v roce 1949, obchodoval s granátovými šperky, nakonec se stal vlastníkem jednoho z největších zlatnických závodů ve Stuttgartu. Založil také první síť hotelů na Kanárských ostrovech, z jejichž prodeje financoval projekty ve své vlasti. Byl největším polistopadovým českým mecenášem. V roce 2000 vznikla Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji, která stála za vznikem české obdoby Nobelovy ceny – Praemium Bohemiae; na území Českého ráje pan Horáček prostřednictvím nadace financoval rekonstrukci turnovské obchodní akademie a hotelové školy, přístavbu městské nemocnice, opravy kostelů ve Všeni a v Tatobitech, výstavbu pečovatelského domu v Radvánovicích a další stavby a projekty (celkem to bylo přes 200 milionů Kč). Část dalších projektů zůstala nedokončena. Především je to sportoviště v Maškově zahradě; smuteční síň a Střelnici nakonec realizovalo město ze svého rozpočtu.

Související články (celkem 24)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.