PRAEMIUM BOHEMIAE 2010

0

Od roku 2001 se v reprezentativních prostorách sychrovského zámku udělují ceny nejlepším českým středoškolským studentům – Praemium Bohemiae. Setkání se koná vždy 4. prosince, v den narozenin největšího polistopadového mecenáše a filantropa Bohuslava Jana Horáčka. Pan Horáček se „stihl“ zúčastnit pouze prvního předání cen, zemřel na podzim 2002. Ceny se udělovaly i letos v den 86. narozen páně Horáčka.

Oceněno bylo celkem 20 studentů z celé republiky, ti nejlepší dostali až 30 tisíc Kč. První cenu získal David Klaška, absolvent Gymnázia v Brně, tř. Kpt. Jaroše, za zlatou medaili na 22. Mezinárodní olympiádě v informatice v Kanadě a bronzovou medaili na 51. Mezinárodní matematické olympiádě v Kazachstánu. Jediným oceněným studentem z našeho kraje byl Jan Polášek z turnovského gymnázia, který získal bronzovou medaili na 22. Mezinárodní olympiádě v informatice v Kanadě.

Ceny studentům udílí Nadace B. J. Horáčka Českému Ráji, která byla založena v roce 2000 na podporu rozvoje regionu Českého ráje (duchovní, kulturní a ekonomický rozvoj, zejména v oblasti vzdělávání, vědy, sociálních programů, tělovýchovy a sportu), a na udělování nadačních cen ve vybraných oborech významným osobnostem a studentům. Po smrti mecenáše se nadace načas ocitla bez prostředků, v rámci dědického vyrovnání se jejím zástupcům dlouho nedařilo přesměrovat panem Horáčkem připravené peníze do České republiky. Jednání skončila až po šesti letech v roce 2009 závěrečným podpisem smlouvy mezi vedení nadace a správci trustu založeného panem Horáčkem. Nadace získala poslední peníze ve výši 20 milionů korun. Ty umožňují podporovat některé drobné projekty a také podle přání zakladatele udělovat nadační ceny úspěšným studentům.

 

„Letošní rok byl pro nadaci rokem jakési konsolidace, a to jak finanční, tak personální. Finančně jsme podpořili jen několik drobných projektů, abychom si vytvořili rezervu na ocenění laureátů ceny Praemium Bohemiae a připravili zdroje pro příští období,“ přiblížil člen správní rady nadace Lumír Šubert. V průběhu roku došlo i k personálním změnám, jejichž výsledkem je rozšíření a nové obsazení správní rady nadace. Předsedou je Mgr. František Horáček, členy jsou Ivan Horáček, Jan Horáček (syn pana Horáčka, narozený v Česku na počátku 90. let), Milan Bouška a Lumír Šubert. Nadace má i nové obsazení dozorčí rady, předsedou je Mgr. Ondřej Havrda, členy Jaroslav Horáček a MUDr. Vladimír Eckert.

 

n201012061059_oso_131_010_bjhBohuslav Jan Horáček se narodil 4. prosince 1924 Radvánovicích u Turnova, zemřel 18. října 2002 ve Stuttgartu ve věku nedožitých 78 let. Prezident republiky Václav Havel mu 28. října 2002 udělil in memoriam státní vyznamenání – medaili „Za zásluhy“. B. J. Horáček byl největším polistopadovým mecenášem, do regionu Českého ráje na podporu různých projektů věnoval částku v řádu stamilionů, mj. se jednalo o opravu horních kasáren na obchodní akademii a hotelovou školu, přístavbu turnovské nemocnice, opravy kostelů v regionu, výstavbu pečovatelského domu v Radvánovicích ad.

Související články (celkem 24)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.