VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU S VÝHLEDEM NA STAROČESKÉ TRHY

0

Velikonoční sobota 16. dubna přilákala na Dlaskův statek 2 120 platících návštěvníků. „Velikonoce jsme tady pořádali po třech letech, bylo vidět, že jsou lidé natěšeni, že opět po několika vlnách zákazů souvisejících s koronavirem mohli přijít. Snažili jsme se pro ně připravit co nejbohatší program. Ochotníci z Malé Skály, Semil a Turnova sehráli pašijovou hru, vystoupení folklorních souborů Nisanka a Malá Nisanka vyvrcholilo vynášením Morany do Jizery. Pro děti bylo připraveno loutkové divadlo, vystoupila cimbálovka a na závěr folková skupina Jarret. K tomu zde bylo několik tvůrčích dílen, příchozí si mohli uplést pomlázku, podívat se na malování vajíček, děti si mohly upéct velikonoční cukroví,“ shrnula etnografka pořádajícího Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

Velikonoce se na Dlaskově statku konaly po třech letech

Současně s Velikonocemi byla na statku otevřena nová stálá expozice „Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří“. Výstava shrnuje hospodářský rok na zemědělské usedlosti. „Chtěli jsme návštěvníkům přiblížit všednodenní život i obyčeje, které ho provázely. A také různé magické praktiky či zaříkávání – aby byla úroda, aby bylo dobré počasí, aby byli zdraví lidé i hospodářská zvířata. Nyní je v prostorách statku instalována jarní verze výstavy, v průběhu roku budeme instalaci měnit. V červnu tady například uspořádáme muzejní noc zaměřenou na bylinky, děti si v dílnách budou moci namíchat vlastní směs čaje, budeme probírat léčebné účinky bylin, připravovat bylinné masti a tak,“ řekla Jakouběová. Výstavu poté čeká obměna ještě na podzim a před koncem roku o adventu.

Muzejníci již také pomalu vyhlížejí nejvýznamnější akci roku, kterou jsou Staročeské trhy. I ty se letos budou konat po třech letech. O víkendu 28. a 29. května se uskuteční 25. ročník. Velmi zajímavý kulturní program nabízí mj. návrat kapely Fleret, nyní se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou, dcerou legendární Jarmily Šulákové, která si turnovské publikum podmanila na Staročeských trzích před několika lety. Mezi dalšími vystupujícími jsou skupiny Jelen, Mňága a Žďorp nebo Waldovy Matušky. „Program by měl být také poctou zakladatelům Staročeských trhů, tak třeba pro Václava Feštra přijede zahrát skupina Nerez, která svého času opakovaně natáčela své skladby v turnovském divadle, připravena jsou i další vystoupení,“ přibližuje Vladimíra Jakouběová.
Jak doplnila, změny návštěvníci zaznamenají mezi řemeslníky. Těch by mělo přijet na 150. „Tady během koronaviru došlo ke generační výměně, někteří především z ekonomických důvodů museli skončit, další zestárli a už do Turnova nemohou přijet. Dvouletá vlna zákazů tento obor velmi poznamenala, navíc zejména někteří mladší řemeslníci přešli na prodej svého zboží přes e-shopy a již se jim nechce trávit pracovní týden v dílně a pak ještě celý víkend stát ve stánku na trzích. Naštěstí jsou mezi tvůrci tradičního zboží turnovské trhy vyhlášené pro svoji řemeslnou čistotu, kde prodávají ti, co opravdu vyrábějí, takže nebude problém ty chybějící vhodně doplnit,“ uzavřela Jakouběová.

Pašijová hra v podání ochotníků z regionu

Folklorní soubor Nisanka

Areál statku

Malování vajíček…

Pomlázku příchozím pletl ředitel muzea Jan Prostředník

Sváteční stůl v hlavní světnici statku

Návštěvníci mohli nakupovat zboží na řemeslnickém trhu

…z výstavy hospodářův rok

Děti ze souboru Malá Nisanka se loučí se zimou

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.