ZMĚŇTE SVOU IDENTITU NA MAŠKARNÍM BÁLE

0

Plesová sezona je každoročním vyvrcholením kulturního roku. Období plesů je přehlídkou nejen překrásných šatů a šperků, které udělají z každé ženy dámu, ale také elegantních obleků a perfektně naleštěných manžetových knoflíčků. Letošní plesová sezona na Střelnici ale nabídne možnost přijít na ples tak, jak byste si nepředstavovali, čeká nás totiž Maškarní bál!

Historie plesů sahá až do 15. a 16. století a za úplně první plesy jsou označovány události na španělských a francouzských královských dvorech. Tehdejší plesy měly jasný řád a tanec představoval něco mnohem, mnohem náročnějšího a sofistikovanějšího, než to, jaký tanec je na plesech k vidění dnes. Sám král Ludvík XIII. byl tvůrcem párového tance s názvem merleson, který se tančil celou hodinu a měl hned šestnáct figur.

Postupem času se plesy, ačkoli stále výhradou šlechty, stávaly oblíbenou zábavou v dalších zemích. V Polsku tak například vznikl podobný tanec merlesonu, nesoucí název kotilion. Tance známé nám, například valčík, se na scénu dostávají až na konci 18. století. (Valčík nebyl z počátku přijat a byl dokonce označován za nemravný.) V průběhu 19. století se plesy natolik rozšířily a změnily svou podobu, že se jim také začalo říkat bály a pořádaly je různé společenské spolky. Tento druh zábavy tak již nebyl pouhou výhradou vyšších vrstev. Pokud se ptáte, kdy se odehrál vůbec první český bál, bylo tomu v únoru roku 1840.

Maškarní plesy v Evropě píší svou historii od 18. století, kdy účastnící plesů (zprvu ve dvorské a zámecké kultuře) přicházeli v maskách. Na scéně se také objevují škrabošky, které sloužily výhradně k zakrytí osobní identity. A s touto myšlenkou se konají maškarní plesy dodnes. S maskou nebo škraboškou se stáváme jinými lidmi a je tedy pouze na vás, kým se letos stanete vy!

Letošní historicky první Maškarní bál pro dospělé, pořádaný Kulturním centrem Turnov na velkém sále turnovské Střelnice dává možnost všem, v nichž někde hluboko dřímá malé dítě a kteří chtějí vyrazit na ples v převleku a užít si neotřelou zábavu. Na letošním plese vám k tanci a poslechu bude hrát jedinečné uskupení M.T.O. Universal Praha, které lze s trochou nadsázky označit za nejoriginálnější hudební spolek této země. V jejich repertoáru jsou veškeré hity napříč hudební scénou od 60. let do současnosti.

Těšte se na Františka Skálu, Tomáše Hanáka, Zdeňka Lhotského, Lenku Vychodilovou a další známé umělce, kteří vám průběh večera zpestří písněmi od Elvise Presleyho a Toma Jonese přes Franka Sinatru a Pavla Lišku až po Janu Kratochvílovou a Hanku Zagorovou. A krom toho – celý orchestr vystupuje též v originálních kostýmech a zpěváci je mění téměř na každou píseň.

Založení kapely MTO Universal Praha iniciovali Zdeněk Lhotský a František Skála již v roce 1987. Poprvé skupina zahrála u příležitosti zakončení umělecké sezony v hospodě Na Kačabce v pražské Hostivaři. Zpočátku MTO koncertovalo víceméně v uzavřených společnostech (vernisáže, svatby přátel), dnes je hvězdou zábavní scény. Přijďte společně s námi psát historii a nezapomeňte své masky!
Romana Holubová, Kulturní centrum Turnov

MAŠKARNÍ BÁL PRO DOSPĚLÉ
10. února 2018 od 20.00 hodin

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.