ZASTUPITELÉ HLASOVALI PROTI DÁLNICI. PRÁCE NA NOVÉM ÚZEMNÍM PLÁNU TURNOVA BUDOU ZAHÁJENY

0

„Město Turnov nesouhlasí s vedením komunikace R35 katastrem Turnova,“ tuto formulaci 18 hlasy přijali turnovští zastupitelé na svém listopadovém veřejném zasedání. Poněkud překvapivě jednoznačný výsledek hlasování má i druhou stranu mince. Díky tomu, že se zastupitelé na poměry velmi zásadně vyhranili proti dálnici, tak současně schválili zadání nového územního plánu, což v srpnu v prvním hlasování odmítli. V návrhu zadání nového územního plánu bude koridor R35 nově veden pouze jako územní rezerva.

V podstatě za to „může“ zastupitel Ivan Kunetka, byl to on, který prohlásil, že nemůže zvednout ruku pro zadání nového územního plánu, pokud bude hrozit, že je tam nějaká formulace, která by přivedla dálnici R35 do města. Proto navrhl výše zmíněné usnesení, pro které poněkud překvapivě hlasovala koalice i opozice v zastupitelstvu. Turnov se tak výrazně přihlásil k hledání jiné trasy mezinárodní evropské dálnice, a tento hlas by měl být slyšet jak v Liberci, tak také v Praze! Odpůrci dálnice středem Českého ráje měli po hlasování oprávněnou radost, protože původní usnesení z června tohoto roku tak jednoznačné nebylo. Otázkou je, jestli stanovisko zastupitelstva, resp. části obyvatel města, bude v krajském zastupitelstvu a ve vládě v Praze co platné. Lapidárně to shrnul zastupitel Martin Hrubý: „Jestli k nám bude chtít stát dotlačit koridor dálnice, tak v některém z následujících kroků pořízení územního plánu to udělá a nebude se nás na nic ptát.“

Bezprostředně po hlasování o R35 zastupitelé velkou většinou 23 hlasů odsouhlasili zahájení prací na návrhu zadání územního plánu města. Územní plán je jedním z nejdůležitějších dokumentů každé obce, stanovuje mantinely rozvoje jednotlivých částí, stanovuje rozvojové plochy, plochy určené pro zeleň, pro výstavbu domů, resp. pro průmyslové objekty ad. Turnov má starý, v mnoha případech již přežilý územní plán z roku 1996. Ze zákona navíc musí mít každá obec nový územní plán nejpozději do roku 2015.

 

Práce na návrhu zadání nového územního plánu tedy mohou být zahájeny, dosud proti tomu důrazně vystupovali právě opoziční zastupitelé, protože v návrhu měl být vymezen koridor pro vedení trasy R35 Turnovem. Konečný koridor silnice ale není dosud vybrán, proto v konceptu územního plánu nebude zapracována žádná varianta vedení R35. Jak na veřejném zasedání zastupitelstva zdůraznil vedoucí odboru rozvoje turnovské radnice Miroslav Varga, po dohodě s Libereckým krajem bude diskutované možné vedení tzv. severního koridoru R35 uvedeno pouze jako územní rezerva, která není projednávána a ani schvalována. „V případě, že nakonec bude koridor R35 vybrán v severní variantě, bude do územního plánu Turnova dopracován na náklady Libereckého kraje,“ řekl Varga. Ten uvedl, že při optimistickém postupu prací by město mohlo mít nový územní plán už na konci roku 2011. Radnice má navíc možnost požádat ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na jeho pořízení ve výši 1,3 mil. Kč. Je znám i zpracovatel územního plánu, na základě výběrového řízení jím bude firma Archis Praha. Jedním z největších problémů, který by se nový územní plán měl pokusit vyřešit, je odklon dopravy z centra města směrem na Semily.

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.