OCHRANÁŘI V ALEJI MEZI TURNOVEM A SEDMIHORKAMI VYSADILI ŠEDESÁT MALÝCH LIP

0

Ve čtvrtek 8. dubna vysadili pracovníci Správy CHKO Český ráj a firmy Arbonet ve známé lipové aleji podél silnice I/35 v úseku Turnov – Sedmihorky šedesát nových lip. Každý řidič jedoucí z Turnova směrem na Jičín projíždí v tomto úseku lipovou alejí, která lemuje hranici chráněné krajinné oblasti a výhled na scenérii Hruboskalského skalního města. Jedná se o jednu z posledních starých lipových alejí v našem regionu. Tato alej je chráněna od roku 1993 jako památná. Věk lip přesahuje 150 let, největší z nich měří na obvodu 377 centimetrů a dosahuje výšky 27 metrů.

Vlivem používání solí při zimním posypu silnice a vlivem emisí z motorových vozidel (zejména přízemního ozónu) jsou stromy vystaveny enormní zátěži. Zdravotní stav jednotlivých stromů musí být pravidelně monitorován, jsou prováděny bezpečnostní řezy a vázání větví. V roce 2006 proběhlo první zkrácení větví (tzv. odlehčení korun) a bezpečnostní vazby. Lípy na tento zásah reagovaly velice pozitivně. V následujících letech probíhaly výchovné zásahy v korunách, kde se věnuje pozornost tvarování a redukci nových větví. Bohužel některé stromy bylo z bezpečnostních důvodů nutné pokácet.

V aleji bylo původně více než 180 lip. Do dnešních dnů jich přežilo již jen 122. Řeklo by se, že není nic snazšího než odumřelé stromy nahradit novou výsadbou. Ale opak je pravdou. V minulosti vysazené mladé stromky zde vlivem zasolení živoří. Z tohoto důvodu se další přežití a obnova aleje stává více než problematickou. Nicméně do zachování tak krásného krajinného prvku má cenu vložit nadšení a energii.

 

n201004082011_zap_119_010_alejJe nutno vysoce ocenit Ředitelství silnic a dálnic, jako vlastníka silnice a tedy i vlastníka aleje, jakou pozornost zachování této českorajské aleje číslo jedna věnuje. Práce v aleji provádí firma Arbonet. Pracovníci této firmy přišli letos s nápadem pokusit se o nové výsadby stromů trochu jinou metodou než je v současné době běžné. Jedná se o výsadbu velmi malých stromků, které se běžně používají v lesnictví – tedy lipky asi do půl metru výšky. Tyto malé stromky by měly mít daleko větší šanci se v těchto náročných podmínkách ujmout.

 

Na každé stanoviště byly vysazeny dvě lipky. Celkově jich bylo šedesát. Pro obnovu aleje se také začaly využívat pařezové výmladky z pokácených stromů. Tyto výmladkové stromy mají velkou výhodu, že mohou pro svůj růst využít kořenový systém původního stromu. Doufejme, že se společným úsilím podaří zachovat tuto krásnou alej pro další generace.

 

Aleš Hoření

Správa CHKO Český ráj, ales.horeni@nature.cz

www.ceskyraj.ochranaprirody.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.