NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY XII.

0

Náš seriál o čínské medicíně uzavírá v měsíci prosinci orgán, na který soustředíme svou pozornost v tomto období, a tím je tlusté střevo. Jistě víte, že tlusté střevo je posledním úsekem celého našeho trávení, v němž se vstřebávají do krve zbylé vitamíny, minerály a voda a z nestrávené potravy zde vzniká stolice.

Meridián (energetická dráha) tlustého střeva začíná na ukazováčku na jeho zevním okraji nehtového lůžka, pokračuje přes hřbet ruky a předloktí, paží nahoru na rameno. Dále vede po krku přední stranou na bradu a končí vedle nosného křídla. Tento meridián má 20 akupresurních bodů. Působení a práce s těmito body má za následek úlevu od bolesti hlavy a zubů, ale hlavně má vliv na tonus svalstva tlustého střeva. Meridián tlustého střeva funkčně velmi úzce souvisí s meridiánem plic. Plíce jsou totiž partnerským neboli duálním orgánem tlustého střeva.

Praxe ukazuje, že pouze několik jednotlivců z celkového počtu mnoha milionů lidí chápe skutečnou úlohu tlustého střeva v organismu. Starověcí mudrci, adepti jógy, tibetští a čínští léčitelé tuto pravdu znali.

 

Nejdůležitějším krokem na cestě ke zdraví je očištění tlustého střeva. Toxické látky, které se v těle člověka shromažďují po celý život, jsou příčinou nemoci. V tlustém střevě funguje zvláštní soustava, která stimuluje celý organismus. Každý úsek stimuluje určitý orgán. Tam například místo, kde tenké střevo přechází v tlusté, je spojeno se sliznicí nosohltanu. Vzestupný úsek tlustého střeva je spojen se štítnou žlázou, játry, ledvinami a žlučníkem. Sestupný úsek stimuluje průdušky, slezinu a slinivku břišní. Esovitý tračník ovlivňuje pohlavní orgány a močový měchýř. Když je tedy některý z úseků tlustého střeva zanesen, odrazí se to ve funkčnosti daného orgánu, a tak dochází ke vzniku specifického onemocnění.

 

Proto pravidelná očista organismu ode všech usazenin a toxických škodlivin by se měla stát součástí naší péče o fyzické zdraví.

 

V lidové medicíně můžeme najít řadu osvědčených receptů a postupů na očistu střev nebo jednotlivých orgánů. Nabízí se mnoho různých detoxikačních kúr od výplachu střev přes očistu ukládajících se solí, odstraňování vápenatých usazenin až po očistu lymfy, jater, ledvin, krve a cév.

 

Snad jen na závěr mohu doporučit k preventivnímu očištění všech vnitřních orgánů osvědčený odvar ze svízele obecného. Pijeme ho v zimě jako silný čaj, a to denně po dobu tří až čtyř týdnů.

 

Život plný duševní pohody, bez zbytečných stresů a zdravé orgány přeji všem čtenářům TvA.

 

Viera-Ailee Koudelková
léčitelka a a certifikovaná terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.