NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY VII.

0

V červenci je podle tradiční čínské medicíny nejohroženějším systémem v lidském organismu KREVNÍ OBĚH. Krevní oběh souvisí s činností srdce, jehož nepřetržitou aktivitou je vháněna do celého organismu krev. Měřením hodnot krevního tlaku zjišťujeme, nakolik je srdce touto činností namáháno. Hodnoty zapisujeme dvěma čísly (zlomkem). První číslo označuje tlak systolický, druhé značí tlak diastolický. Běžně u dospělého zdravého člověka se systolický tlak pohybuje od 100 do 140 a diastolický od 60 do 90. Děti mají tyto hodnoty nižší.

Trpí li člověk vysokým krevním tlakem, projevuje se to bolestmi hlavy, závratěmi a hučením v uších. Nízký tlak se projevuje tak, že má člověk i v teplém počasí studené ruce, nohy a trpí závratěmi, nebo dokonce mdlobou, vstane-li prudce ze židle, nebo z postele.

Akupresurou a akupunkturou se dá stimulovat harmonie krevního oběhu. A protože působení na body, které leží na dráze krevního oběhu, zároveň ovlivňuje mozek a pohlavní žlázy (vaječníky a varlata), říká se také tomuto meridiánu „meridián sexu“. Vlastně tedy jakákoliv hormonální nerovnováha v těle může mít souvislost s krevním oběhem. Dále má meridián sexu/krevního oběhu unikátní spojitost s hypofýzou-mozkovým orgánem, který reguluje funkce těla. Čili do energie tohoto meridiánu je zapojen také mozek (z hormonálního hlediska).

 

Působením na tento meridián můžeme také napomoci například trpí-li člověk depresí, náladovostí a poruchami spánku, či hormonálními potížemi.

 

Jako prevenci pro dobrý krevní oběh doporučuji opět pohyb – procházky (rychlejší chůzí), plavání, mírný běh – denně 20 minut. Dále zdravou stravu – celozrnné pečivo, hodně zeleniny a ovoce, omezit především slaná a tučná jídla. Nekouřit a hlavně se nerozčilovat a snížit stres. Před spaním vypít hrnek mátového, meduňkového,

nebo heřmánkového čaje a poděkovat za uplynulý den.

 

Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.