Podle tradiční čínské medicíny jsou v listopadu nejvíce ohroženým orgánem PLÍCE. Dech koná očistnou práci pro organismus. Všichni víme, že nádechem se do našich plic dostává kyslík, jenž je krví roznášen do těla. Výdechem se dostává z našeho organismu oxid uhličitý, který je vyprodukován buňkami a je nutné ho z těla vyloučit. Tímto je zřejmá souvislost mezi dýcháním a krevním oběhem. Málokdo však ví,co našim plicím škodí a jak je chránit.
Jsou to obvykle tři negativně působící faktory.
Tím prvním je správné dýchání. Dech byl odjakživa spojován s délkou života. Říká se: „Kdo dýchá rychle, žije krátce.“ Hmyz žije několik dní, želva století. My chceme žít dlouho a ve zdraví. Celá tisíciletí patřila dechová cvičení k základům zdravovědy. Čína a Indie dokonce rozpracovaly dechová cvičení až do absurdních podrobností.
Druhým faktorem je znečištěné ovzduší velkých měst, které musí obyvatelé dýchat, o kouření cigaret raději ani nemluvím.
Třetí ohrožující okolností je stres. Věrný průvodce naší dnešní civilizací je úzkost, svírající hrudník pevně jako svěrací kazajka. Přidáme-li emoce, které uzavírají energii meridiánu plic -smutek, strach a žal – stávají se pak naše plíce velmi oslabeným a nemocemi ohroženým orgánem. Jistě jste slyšeli rčení: „Nemohl strachy dýchat“ nebo „hruď se jí sevřela smutkem“.
Jak se proti stresu bránit a chránit své plíce?
Jistěže je to vždy cesta prevence. A těch je hned několik. Můžeme využít čerstvého vzduchu a užívat pravidelně krás našeho kraje. Procházky, běhání, plavání, jízda na kole. Pijme lékořicový a zelený čaj na posílení imunity, také čaj z echinacey je velmi vhodný. A můžeme též naše zdraví ovlivnit vhodnou úpravou stravy.
Náš dech můžeme vnímat jako vibraci. Smích je léčivý a hlavně zpěv zvyšuje účinnost této velmi pozitivní vibrace. Člověk zpívá odnepaměti a po zpěvu se vždycky cítí lépe. A kdo by neznal rčení: „veselá mysl – půl zdraví“.
Ještě se vrátím ke stravě. Jelikož každý náš orgán v těle má svůj partnerský neboli párový orgán, mají ho i plíce a je jím tlusté střevo. Plíce jsou jin, tlusté střevo jang. Dalo by se také říci plus a mínus. Vzájemně se ovlivňují. A tady začínáme již tušit souvislosti mezi plícemi a stravou.
Je vhodné jíst stravu jednoduchou, nepřekombinovanou a s dostatkem živin. Mohu doporučit jakoukoli kombinaci syrové zeleniny. Avšak ovoce by se nemělo se zeleninou kombinovat, neboť syrové ovoce obsahuje velké množství jednoduchých cukrů (monosacharidů) a ty mohou zhoršovat trávení další přijímané potravy. Naopak zelenina (syrová i tepelně upravená) podporuje vylučování trávících šťáv a díky vysokému obsahu vlákniny zaručuje dobré trávení. Výjimkou je kombinace jablka s mrkví či jinou kořenovou zeleninou. Zelenina by tak měla být součástí každého jídla, abychom se uchránili před zácpou.
Přeji všem čtenářům TvA dobré zdraví a veselou mysl.
Viera-Ailee Koudelková, léčitelka a a certifikovaná terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném
„Přírodní síla v každém z nás je nejlepším léčitelem našich nemocí.“ Hippokratés
Související články (celkem 12)
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY XII.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY XI.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY X.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY IX.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY VIII.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY VII.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY VI.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY V.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY IV.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY III.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY II.
- NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY