NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY XI.

0

Podle tradiční čínské medicíny jsou v listopadu nejvíce ohroženým orgánem PLÍCE. Dech koná očistnou práci pro organismus. Všichni víme, že nádechem se do našich plic dostává kyslík, jenž je krví roznášen do těla. Výdechem se dostává z našeho organismu oxid uhličitý, který je vyprodukován buňkami a je nutné ho z těla vyloučit. Tímto je zřejmá souvislost mezi dýcháním a krevním oběhem. Málokdo však ví,co našim plicím škodí a jak je chránit.

Jsou to obvykle tři negativně působící faktory.

Tím prvním je správné dýchání. Dech byl odjakživa spojován s délkou života. Říká se: „Kdo dýchá rychle, žije krátce.“ Hmyz žije několik dní, želva století. My chceme žít dlouho a ve zdraví. Celá tisíciletí patřila dechová cvičení k základům zdravovědy. Čína a Indie dokonce rozpracovaly dechová cvičení až do absurdních podrobností.

 

Druhým faktorem je znečištěné ovzduší velkých měst, které musí obyvatelé dýchat, o kouření cigaret raději ani nemluvím.

 

Třetí ohrožující okolností je stres. Věrný průvodce naší dnešní civilizací je úzkost, svírající hrudník pevně jako svěrací kazajka. Přidáme-li emoce, které uzavírají energii meridiánu plic -smutek, strach a žal – stávají se pak naše plíce velmi oslabeným a nemocemi ohroženým orgánem. Jistě jste slyšeli rčení: „Nemohl strachy dýchat“ nebo „hruď se jí sevřela smutkem“.

 

Jak se proti stresu bránit a chránit své plíce?

 

Jistěže je to vždy cesta prevence. A těch je hned několik. Můžeme využít čerstvého vzduchu a užívat pravidelně krás našeho kraje. Procházky, běhání, plavání, jízda na kole. Pijme lékořicový a zelený čaj na posílení imunity, také čaj z echinacey je velmi vhodný. A můžeme též naše zdraví ovlivnit vhodnou úpravou stravy.

 

Náš dech můžeme vnímat jako vibraci. Smích je léčivý a hlavně zpěv zvyšuje účinnost této velmi pozitivní vibrace. Člověk zpívá odnepaměti a po zpěvu se vždycky cítí lépe. A kdo by neznal rčení: „veselá mysl – půl zdraví“.

 

Ještě se vrátím ke stravě. Jelikož každý náš orgán v těle má svůj partnerský neboli párový orgán, mají ho i plíce a je jím tlusté střevo. Plíce jsou jin, tlusté střevo jang. Dalo by se také říci plus a mínus. Vzájemně se ovlivňují. A tady začínáme již tušit souvislosti mezi plícemi a stravou.

 

Je vhodné jíst stravu jednoduchou, nepřekombinovanou a s dostatkem živin. Mohu doporučit jakoukoli kombinaci syrové zeleniny. Avšak ovoce by se nemělo se zeleninou kombinovat, neboť syrové ovoce obsahuje velké množství jednoduchých cukrů (monosacharidů) a ty mohou zhoršovat trávení další přijímané potravy. Naopak zelenina (syrová i tepelně upravená) podporuje vylučování trávících šťáv a díky vysokému obsahu vlákniny zaručuje dobré trávení. Výjimkou je kombinace jablka s mrkví či jinou kořenovou zeleninou. Zelenina by tak měla být součástí každého jídla, abychom se uchránili před zácpou.

 

Přeji všem čtenářům TvA dobré zdraví a veselou mysl.

 

Viera-Ailee Koudelková, léčitelka a a certifikovaná terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

 

„Přírodní síla v každém z nás je nejlepším léčitelem našich nemocí.“ Hippokratés

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.