NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY V.

0

Měsíc květen je básníky označován jako „Máj, lásky čas“. Láska bývá znázorňována srdcem, které protíná Amorův šíp. Podle tradiční čínské medicíny je tedy SRDCE orgánem, kterému v květnu budeme věnovat zvýšenou pozornost. Srdce řídí krev a cévy. Reguluje proudění krve, takže když srdce správně funguje, proudí krev plynule. Číňané říkají, že srdce řídí ducha a emoce.

Energetická dráha srdce (srdeční meridián) je oproti ostatním drahám poměrně krátká. Začíná v podpažní jamce a po přední straně ruky míří k vnitřní straně malíčku. Nedostatek energie v srdečním meridiánu se projevuje v oblasti emocí stísněností, strachem, smutkem, pocitem nedostatku štěstí a radosti ze života. Člověk může mít v noci časté sny o požárech a dýmu. Ve fyzickém těle postihuje člověka onemocnění srdce a jater. Projevovat se může bušením srdce, zadýchávání se při fyzické zátěži, bledým obličejem a závratěmi.

Naopak nadmíra energie v meridiánu srdce se projevuje mírnou euforií, abnormálním a nepřiměřeným smíchem, vzrušením. Noční sny mohou být o vlastní odvaze a smíchu tváří v tvář nebezpečí. Ve fyzickém těle pociťuje člověk bolest v krajině srdeční, bolest v rameni až do předloktí, pocit horkosti v dlaních, sucha v ústech a zčervenalého obličeje.

 

Dalo by se tedy říci, že když má člověk zdravé srdce, je radostný a optimistický. Srdeční nerovnováhu lze upravit pomocí akupresury, kdy působením na body, které leží na srdečním meridiánu, se zklidňuje srdce a celkově zlepšuje duševní stav člověka.

 

Mimo to doporučuji na posílení srdce pít čaje z květu hlohu, třezalky, meduňky nebo jmelí. Upravit stravu a tím snížit hladinu cholesterolu, nekouřit a chodit často na procházky, každý den alespoň 20 minut. Nezapomeňte, že srdce je sval a tudíž potřebuje ke své práci dostatek kyslíku (pohyb) a výživných látek (vitamíny, hlavně hořčík).

 

Vynechte stres, který narušuje imunitní systém a může vyvolat nemoc. Mějte se rádi a radujte se ze života!

 

Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.