NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY VI.

0

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci červnu nejvíc ohroženým orgánem v těle člověka tenké střevo. Připomeňme si, že tradiční čínská medicína je stará několik tisíc let. Zakladatelem byl filozof Lao-c‘ (6. – 5. st. př. n. l.). Zabýval se staročínskou filozofií – taoismem. TAO znamená cesta a je to základní pojem staročínské filozofie, která člověka osvobozuje a navrací zpět k přírodě. Podstatou světa a života je proudění energie -čchi, která je obsažena ve všem, co existuje ve světě kolem nás…

Skládá se ze dvou protichůdných a protikladných sil, které se vzájemně doplňují. Vzniká tak harmonie v protikladu. Jin a Jang. Ty navzájem tvoří vyvážený celek, v němž není začátku ani konce, jedna síla má v sobě zárodek té druhé. Znázorňuje se černobílým symbolem, který se nazývá ,,monáda“.

Tradiční čínská medicína vidí dobré zdraví v harmonii mezi Jin a Jang, ve vyvážené tělesné energii-čchi. Tato energie proudí energetickými drahami zvanými meridiány, které spojují všechny orgány v těle člověka. Jakákoli nerovnováha je příčinou tělesných a duševních chorob.

 

Tenké střevo přijímá natrávenou potravu z žaludku a probíhá v něm vstřebávání živin a tekutin. Je-li energie v meridiánu tenkého střeva v nerovnováze, nebo zablokována, jsou možné tyto zdravotní potíže: při nadbytku energie je to bolest zadní strany ramene, bolest a zatuhlost paží. Bolesti břicha a podbříšku, zácpa. Při nedostatku energie v meridiánu se může vyskytnout Crohnova choroba (chronický zánět tenkého střeva), snížená chuť k jídlu, průjmy, slabost a pocit chladu v končetinách, bolesti v krku, potíže s ušima jako např. hučení a pískání v uších. Právě proto, že poslední akupresurní bod na meridiánu tenkého střeva končí v přední části ucha, dali mu Číňané název ,,naslouchající palác“.

 

Co můžeme my udělat pro své zdravé tenké střevo? Především doporučuji pít dostatek tekutin, jíst denně ovoce a zeleninu, také luštěniny (hrách, čočku, fazole), každé ráno spolknout nalačno vrchovatou polévkovou lžíci olivového oleje s pár kapkami citronu, jíst celozrnné pečivo a mít pravidelný pohyb – procházky, cvičení, plavání. Při úplňku a novoluní dodržovat půst. Což neznamená, že musíte celý den hladovět (hladovění má jiná pravidla), ale doporučuji pít bylinkové čaje, ovocné nebo zeleninové šťávy a jíst pouze lehká jídla, která nezůstávají dlouho ani v žaludku ani ve střevech (zeleninové rizoto, zeleninové saláty atp.). Tak mají trávící orgány méně práce a tělo se snadněji a lépe zbavuje usazených škodlivin.

 

Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.