NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY X.

0

V říjnu je podle tradiční čínské medicíny potřeba věnovat pozornost žaludku. Žaludek představuje sídlo emocí, nachází se v soustavě orgánů 4. čakry – solaru plexu. V této době je tedy potřeba zaměřit se na svou psychiku a vyhýbat se stresovým situacím. Základní funkcí žaludku je příjem a zpracování potravy. Žaludek je ale také centrem energetickým, neboť získává energii z potravin, kterou pak rozděluje do celého organismu. V meridiánu žaludku vzniká ochranná energie, která chrání člověka před škodlivým působením různých vnějších faktorů.

Energetická dráha – meridián – vede celým tělem, a proto ovlivňuje mnoho oblastí v těle člověka, kdy potíže zdánlivě vůbec se žaludkem nesouvisí, jako třeba štítná žláza, prsa, kolena apod. Je například zajímavé, že v Indii existují léčebná centra, kde se léčí tisíce lidí s astmatickými potížemi. Hlavní důraz je tam kladen na očistu trávicího ústrojí. Souvislosti mezi zdravím a čistotou zažívací trubice nacházíme v mnoha civilizacích. Půsty, které předepisovalo prakticky každé náboženství, projímavé čaje a kůry, klystýry – to vše přežilo tisíciletí. Jak je vidět, úklid uvnitř organismu se prováděl od nepaměti.

Působením za pomoci akupresury uvádíme meridián žaludku do rovnováhy, harmonizujeme jej. Pokud je energie v meridiánu nahromaděna a je jí nadbytek, můžeme pociťovat potíže jako např. bolesti v hrudníku, bolesti a spasmy (křeče) v krajině žaludeční, bolesti na přední straně stehen a kolenou, zácpu a neustálý pocit hladu. Člověk je netrpělivý, podrážděný.

 

Naopak při nedostatku energie v meridiánu žaludku může mít člověk pocit znecitlivění a ochlazení v oblasti stehen, zpomalené trávení, pocit přeplněného žaludku, ztráty chuti k jídlu, průjem, kručení v žaludku, oteklý obličej, nebo zduření sliznice v krku. Po psychické stránce se člověk cítí osamocen, odcizen a má depresívní stavy.

       

Doporučuji pít čaj z květu černého bezu, heřmánku, jitrocele, třezalky, šalvěje, máty, lékořice nebo meduňky. A proč tyto bylinky? Tak například šalvějový čaj upravuje žaludeční šťávy a pomáhá vylučovat žluč a moč. Třezalka je přímo pokládána za čarovnou bylinu. V dávných dobách, kdy prý létaly čarodějnice na koštěti komínem, vycházela děvčata o svátku Jana Křtitele o půlnoci do lesa, aby natrhala bylinu sv. Jana. Jestliže jim třezalka doma vykvetla, bylo to znamení, že se ještě toho roku provdají. Tolik pověst, ale nám bude stačit čaj z třezalky, který se popíjí chladný, stačí 2x denně a působí na posílení nervů, proti žaludečnímu a střevnímu kataru, na úpravu krevního tlaku, pomáhá v přechodu a přispívá k celkovému posílení organismu.

 

Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

 

„ Příroda má vždy pravdu.“

Massegue, nejslavnější západoevropský bylinář

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.