NETRADIČNÍ POHLED NA NAŠE ZDRAVÍ OČIMA ČÍNSKÉ MEDICÍNY III.

0

V měsíci březnu radí tradiční čínská medicína věnovat zvýšenou pozornost ŽLUČNÍKU, který je v tomto měsíci zvláště citlivý. Žlučník je podobný váčku, který je asi osm centimetrů dlouhý a shromažďuje žluč, která byla vytvořena játry. Žluč je žlutohnědá nebo žlutozelená tekutina, která napomáhá trávení tuků ve dvanácterníku, aby tyto mohly být vstřebány pro potřeby těla. Dalo by se říci, že žlučník je vlastně takový spojovací článek mezi játry a střevem.

Meridián (energetická dráha) žlučníku prochází téměř celým tělem, od zevního koutku oka se klikatí po hlavě a sestupuje po zadní straně krku. Dále protíná bod na trapézovém svalu, který Asiaté nazvali „bod počasí“, protože ovlivňuje citlivost člověka na změny atmosférického tlaku. Meridián žlučníku dále pokračuje přední stranou hrudníku a břicha, protíná kyčel a sestupuje zevní stranou dolní končetiny až ke čtvrtému prstu na noze (prsteníčku).

Problémy v činnosti žlučníku se mohou projevit bolestí kolen z vnější strany, bolestí kyčlí, bolestí žeber nebo hlavy. Někteří z vás již možná zažili pocit, kdy bolest hlavy byla největší po stranách hlavy a byla povrchová, takže jste měli pocit, že vás bolí vlasy. Tak to je bolest žlučníková. Jinak se projevuje bolest hlavy, která pochází od ledvin, jinak bolest žaludeční a jinak bolest hlavy, pocházející od jater.

 

Žlučník nebývá jen zdrojem bolesti hlavy, ale jsou situace, kdy vystřeluje bolest z pravého podžebří vzhůru k pravé klíční kosti. Tato bolest se zhoršuje při hlubokém nádechu nebo při předklonu. Doprovází ji říhání, nadýmání, pocení nebo nevolnost, někdy až na zvracení. Toto vše jsou signály, že se jedná o žlučové kameny (cholelitiázu). Někdy je tento akutní záchvat vyvolán tučným nebo těžce stravitelným jídlem, kdy se žlučové kameny zaklíní ve žlučovodech.

 

Pro zdravý žlučník doporučuji vyhýbat se smaženým a tučným jídlům, alkoholu, příliš kořeněným jídlům. Vhodné je pít čaj z kořene pampelišky (dnes se prodávají pampeliškové kapsle), čaj ze zeměžluče nebo pelyňku. Tyto čaje obsahují hořčíny. Na emoční úrovni je to zloba, hněv a vztek. Tyto emoce též mohou vyvolat žlučníkový záchvat. (Po kom chcete hodit své nastřádané kameny?!)

 

Také v dubnu, kdy budou nejvíce zatížena játra, buďme opatrní na to, co jíme. Játra jsou velmi hutný orgán. Určité potraviny způsobují v játrech výskyt vaziva, zatvrdnutí a tím dochází ke ztrátě funkce. Jsou to hlavně vejce, sůl, tučná masa a jiné tučné výrobky, například sýry. Jiné potraviny naopak budou játra léčit – zelené výhonky, klíčky, kysaná zelenina.

 

A hlavně se nerozčilujte. Buďte veselí a váš organismus bude veselý s vámi!

 

Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka žijící v Karlovicích-Roudném

www.cahope.com

 

„Člověk musí své zraky obrátit dovnitř, aby mohl nastoupit nejdivuplnější výzkumnou cestu na světě,“ BRUMTIN

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.