NABÍDKA AKCÍ POČÁTKU ČERVNA: VÁŽNÁ HUDBA I SLAVNOSTI PIVA

0

(nabídka je průběžně doplňována)Začíná nejkrásnější období v roce, kdy se děti pomalu připravují na dvouměsíční prázdniny a konají se zajímavé akce. Nabídka první poloviny června zahrnuje druhý koncert na Střelnici, netradiční muzejní noc, závod do vrchu na Vyskři, zahajuje také 53. ročník festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov, konají se slavnostni piva na Malém Rohozci, závody dragsterů v Hoškovicích na letišti a festival kol ve Vesci na okraji Liberce. Nabídka tedy víc než bohatá.

Pondělí 2. června
* Ve 13 hodin začíná na terase turnovské knihovny tvořivé odpoledne pro děti základních škol k jejich svátku s názvem „Knihovna je tu pro děti“. U stromu Pohádkovníku se bude malovat, tvořit, hrát, soutěžit…
* Od 16 hodin se v sále radnice v Rovensku pod Troskami uskuteční vernisáž výstavy prací akademického sochaře Stanislava Honsejka. Jedná se o vzpomínkovou výstavu celoživotního díla akademického sochaře a glyptika k jeho nedožitým 95. narozeninám a 20. výročí úmrtí. Výstava je přístupná do 29. června denně v době od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Podle pořadatelů jde o jedinečnou výstavu, kterou pořádá dcera pana Honsejka. Podle ní se již nikdy nebude opakovat.

Čtvrtek 5. června
* V 19 hodin začíná v domě Na Sboře ve Skálově ulici další setkání, které tentokrát nese název JÁ SE TAM VRÁTÍM. Jedná se o komponovaný pořad z poezie básníka Františka Halase k měsíci poezie. Recitace Eva Kordová a Petr Pešek, hudební doprovod Martin Hybler. Popřad připravil a slovem provází PhDr. Vlastislav Hnízdo.
* Od 20 hodin je v malém sále Střelnice koncert kapely YELLOW SISTERS. Členky skupiny jsou zvukovými iluzionistkami a procházejí s lehkostí napříč žánry soulu, funky, r´n´b, world music, jazzu a reggae…

Pátek 6. června
n200806012353_vakci_42_08_noc* Muzeum Českého ráje v Turnově pořádá MUZEJNÍ NOC 2008. V 19 hodin bude zahájena výstava Evropa – kolébka vědeckého porodnictví. Poté budou žáci ZŠ ve Skálově ulici provázet netradičním způsobem návštěvníky expozicemi muzea v projektu „Mámení v muzeu“. Ve 21 hodin pro přítomné zahrají divadelní představení loutkáři ze souboru Na židli, na 22. hodinu je připraven koncert Dalibora Cidlinského a spol. – Daliboři v Čechách a poté Rytíři turnovského meče předvedou v atriu ohňové představení. Turnovské muzeum se poměrně známého a v Evropě již osvědčeného festivalu muzejních nocí účastní druhým rokem. Základní myšlenkou je netradičním způsobem zpřístupnit kulturní dědictví v nočních hodinách, a to hlavně návštěvníkům, kteří do muzea zavítají jen zřídka.

Sobota 7. června
* Po zdařilém loňském obnovení tradice závodů do vrchu pořádá AMK Vyskeř a zdejší obecní úřad II. ROČNÍK CYKLOZÁVODU DO VRCHU VYSKEŘ. Trať závodu je nenáročná a vhodná pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Stejně jako loni bude součástí programu například běh na kapličku, nově pak jízda zručnosti pro děti, k tomu občerstvení a hudba. Podrobnější informace jsou  k dispozici na www.vysker.cz. Pořadatelé chtějí překonat loňský ročník, kdy se závodu zúčastnilo 70 cyklistů různého věku. Délka tratě je 3,8 km, převýšení 150 m, závod se jede jako „časovka“, start je intervalový. Prezentace je v budově obecního úřadu od 8.30 do 10.30 hodin, start závodu je v 11 hodin, start výběhu na kapličku je ve 14.30 hodin. Předběžné přihlášky posílejte na e-mailovou adresu: amkvysker@seznam.cz.
* V 10 hodin startuje POHÁDKOVÝ POCHOĎÁČEK „INDIÁNSKÉ  PUTOVÁNÍ“ od Základní školy v Radostíně u Sychrova. Děti si zahrají na indiány a vyzkouší si svoji šikovnost. Občerstvení zajištěno, pořádá Obecní úřad Sychrov.
* Ve 14.30 hodin začíná u pamětní desky na sychrovském zámku hudební festival Dvořákův Turnov a Sychrov.
* Na 19. hodinu zvou studenti septimy turnovského gymnázia do Sokolovny v Mašově na ČAJÁČ 2008. Hrají Traffic Jam, Tereza Rindtová, Rubbish, Zvěřinový hody, Vyfikundace, Krejčan. Letošní specialita: míchané nápoje. Vstupné 70 Kč (v předprodeji 60), info přímo v septimě nebo na 724 733 880. Zakončení ve 4:00.
* Centrum pro rodinu v Turnově Náruč, o. s., Klub dvojčat, pořádá v sobotu 7. června velký sraz dvojčat, vícečat a rodinných příslušníků. Akce se koná od 13 hodin v Lomnici nad Popelkou, v Restauraci na pile. Kontakt na tel. 603 457 056, e-mail: klubdvojcat@naruc.cz

Neděle 8. června
* Ve 14 hodin začíná na hradě Valdštejn v kostele sv. Jana Nepomuckého koncert sdružení hudebníků „Veselé kapuce“. Sdružení vystupuje s duchovními písněmi především v pražské Loretě. Hrad Valdštejn je v sezoně otevřen denně od 9 do 16.30 hodin.

Pondělí 9. června
* Od 14 hodin je připraven další pořad cyklu Křeslo pro hosta v penzionu v Žižkově ulici. Knihovnice Eva Kordová bude zpovídat Elišku Gruberovou, vedoucí odboru cestovního ruchu MěÚ v Turnově. Pro zájemce můžeme být beseda doplněna i malou procházkou po turnovských kostelech.

Úterý 10. června
* Waldorfská mateřská škola Turnov v Hruborohozecké ulici zve všechny příznivce na tradiční JÁNSKÝ JARM
ARK. Začátek je v 15 hodin.

Středa 11. června
* Na terase turnovské knihovny probíhají pro děti školního věku řezbářské hrátky, batikování a malování s názvem „Tvoříme u Pohádkovníku“. Součástí bude setkání s řezbáři Milošem Šimkem, Jožkou Čermákem  a výtvarnicí Lenkou Neumannovou. První dílna bude od 9 hodin, druhá od 13 hodin.
* V 16 hodin začíná v kulturní sále knihovny vernisáž výstavy maleb a skic výtvarníka Jožky Čermáka s názvem „Motivy z Korsiky“.

Sobota 14. června
n200806012355_vakci_44_08_rezbari* V 9 hodin začíná na Dlaskově staku v Dolánkách ŘEZBÁŘSKÁ SOBOTA A SVATOJÁNSKÁ POUŤ. Pro děti bude připravena dětská řezbářská škola, v programu je hudební vystoupení i divadlo pro děti. Řezbáře na Dlaskově statku můžete při práci sledovat již od středy 11. června.


n200806012355_vakci_45_08_rohozec* Ve 13 hodin začíná v areálu rohozeckého pivovaru již jedenáctý ročník Slavností piva Skalák. Program zahájí Krkonošský dechový orchestr, návštěvníkům zahrají také kapely Kabát revival, Schelinger revival a S.O.S. Již tradičně se nebude vybírat vstupné a kolem 23. hodiny je plánován ohňostroj. K dostání budou také všechny suvenýry související s pivovarem – od pivních tácků a půllitrů až po trička. Své stánky zde budou také mít držitelé certifikátu regionálních výrobků „Produkt Český ráj“.

* V Čertoryji u Věžického rybníka pořádá v sobotu 14. června Turnovské divadelní studio minipřehlídku. V 17 hodin začíná divadelní představení Bylo nás pět a ve 20 hodin předpremiéra hry A. P. Čechova Tři sestry.

S
obota 14. a neděle 15. června
* Cyklisté z ASA Turnov ve spolupráci s městem Liberec a SAJ a. s. Turnov pořádají v areálu v Liberci ve Vesci, v místě, kde se bude konat MS v klasickém lyžování v roce 2009, ojedinělý festival cyklistiky. Mj. se jede „i4wifi 24hodinovka na horských kolech“. Jedná se o celovíkendovou sportovně-kulturní akci. V pátek je rocková noc, v sobotu startuje 24 hodinový závod, který končí v neděli v poledne. K dispozici je kemp a občerstvení. Součástí je doprovodný program pro celou rodinu. Vlastní závod se jede v několika kategoriích, ceny pro vítěze jsou opravdu nadprůměrné. Samotný závod se koná souběžně s prvním ročníkem festivalu horských kol Biketek. Budou dětské závody, příchozí budou mít možnost zapůjčení a testování horských kol ad. Více na tel. 774 155 331 a www.24hours-mtb.com.
n200806012356_vakci_46_08_hoskovice* O tomto víkendu se koná také MEZINÁRODNÍ ZÁVOD DRAGSTERŮ – DRAG DAY 2008 na letišti v Hoškovicích u Mnichova Hradiště. Diváci uvidí zhruba 80 závodních týmů z celé Evropy – Česka, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Německa, Holandska, Belgie, Dánska a Maďarska. Součástí závodu Czech Drag Serie je závod evropské Super Twin Top Gas Serie (dvouválcové speciálně postavené motockyly s výkonem 400 HP) a HD V-Rod Destroyer Cup (motocykly HD speciálně postavené pro závody dragsterů). Diváci uvidí i 600 HP Funny Bike. V sobotu jezdci absolvují tři kvalifikační jízdy, v neděli pak ještě jednu. V poledním doprovodném programu se představí motocykloví kaskadéři a USCars. Hlavní závod těch nejrychlejších pak začne v neděli ve 13 hodin. Více na www.dragster.cz a e-mailu: yknebl@seznam.cz
* O víkendu 14. a 15. června se také koná v Dolním Bousově tradiční AUTOKROS, resp. mezinárodní mistrovství České republiky. V sobotu program začíná ve 12.30 hodin, v neděli v 9 hodin, od 15 hodin jsou plánovány finálové jízdy.

HUDEBNÍ FESTIVAL DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV 2008, 53. ročník
n200806012354_vakci_43_08_dtsSobota 7. června
14:30 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ u desky A. Dvořáka na Sychrově
15:00 KONCERT Ivana Ženatého v Galerii zámku Sychrov
(ve 14 hodin jeden z Turnova na Sychrov pro zájemce autobus, staví na obvyklých zastávkách u nádraží a u Hotelu Beneš, kontakt Jana Zajícová 418 366 756)
Pondělí 9. června
14:00 – 17:00 KONCERT Lédl Jazz Q na náměstí Českého ráje
19:30. Sólisté Divadla F. X. Šaldy Liberec. Účinkují Pavel Vančura a Věra Kavanová–Poláchová – zpěv, Bohuslav Lédl – klavír, M
ěstské divadlo Turnov
Středa 11. června
19:30 Slavnostní k zahájení 9. ročníku Interpretační dílny mladých – EUROPREA Jugendkammerorchester, dirigent Dalibor Tuž. Městské divadlo Turnov
Čtvrtek 12. června
19:30 LEKTORSKÝ KONCERT v městském divadle. Účinkují Dagmar Zárubová – housle a Tomáš Víšek – klavír
Sobota 14. června
18:30 ZÁVĚREČNÝ KONCERT 9. ročníku Interpretační dílny mladých a koncert frekventantů dílen v městském divadle
Pondělí 23. června
Závěrečný festivalový koncert v Jičíně
Další koncerty festivalu probíhají ve Vrchlabí, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Jičíně, Nové Pace, Hradci Králové, Dvoře Králové, Liberci, Železném Brodě, Hořicích, Opočně, M
nichově Hradišti a Lomnici nad Popelkou.

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI
* Čtvrtek 29. – pátek 30. května ve 20 hodin – ÚHEL POHLEDU. Premiéra thrilleru USA. Agenti tajné služby mají za úkol ochraňovat prezidenta Spojených států na klíčovém summitu, týkajícím se celosvětové války proti teroru. Když je prezident postřelen, nastává chaos a během honu na atentátníka se protínají osudy různých lidí.
* Sobota 31. května – neděle 1. června ve 20 hodin – HRANICE SMRTI. Premiéra francouzského hororu. Krutá podívaná jen pro silné žaludky, téměř dvě hodiny napětí a strachu.
* Středa 4. června ve 20 hodin – MONGOL – ČINGISCHÁN. Premiéra filmu z dílny ruských a kazachstánských filmařů. Čingischán sjednotil Mongolsko, dobyl tisíce let trvající okolní říše, podmanil si Čínu a jeho vojska se zastavila až v Evropě. Velkolepě koncipovaný film diváky zavede jak do širých mongolských a kazašských stepí, tak do magických čínských měst a klášterů.
n200806012356_vakci_47_08_film* Čtvrtek 5. června ve 20 hodin BIO RÁJ, pátek 6., sobota 7. a neděle 8. června asi od ve 22 hodin LETNÍ KINOU MĚ DOBRÝ – premiéra nové české komedie na motivy povídek Petra Šabacha, podle scénáře Petra Jarchovského a v režii Jana Hřebejka. Hrají: Boleslav Polívka, Jiří Schmitzer, Lenka Vlasáková, Josef Somr, Miroslav Vladyka, Mário Kubaš a další. Čtvrteční představení v Biu Ráj uvede herec a Turnovák MÁRIO KUBAŠ! Po filmu bude následovat beseda v kinokavárně.
* Středa 11. června ve 20 hodin BIO RÁJ – premiéra britské akční komedie V BRUGGÁCH.
* Čtvrtek 12. června ve 20 hodin BIO RÁJ, pátek 13. června asi ve 22 hodin LETNÍ KINO – americký akční film IRON M
AN. Tony (Robert Downey Jr) se živí jako VIP výrobce a dodavatel technologicky vyspělých zbraní pro americkou armádu. Když je na cestě z prezentace nejnovější zbraně unesen teroristickou skupinou, vyrobí si „brnění“, které mu pomůže utéct…
* Sobota 14. – neděle 15. června cca ve 22 hodin LETNÍ KINO – premiéra amerického dobrodružného filmu SPEED RACER. Speed Racer (Emile Hirsh) to s volantem svého Mach 5 umí jako málokdo. Soutěžení má v krvi, je přiměřeně agresivní, řídí se instinkty a nezná slovo strach… Náročná celostátní rallye, kde se bojuje na život a na smrt, v režii bratrů Wachowských (Matrix).
Upozornění: Průměrná cena vstupenky do kina je 70 Kč. Po dobu provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Představení se přesouvají do budovy kina pouze v případě dlouhodobého špatného počasí při dodržení stejných začátků představení. Orientační začátky filmových představení v letním kině: ČERVEN – asi od 22 hodin, ČERVENEC – asi od 21.30 hodin a SRPEN od 21 hodin (po setmění).

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12 – 13 hodin.
– V galeii muzea je od 6. června výstava „Evropa – kolébka vědeckého porodnictví“, pořádána ve spolupráci s Národním muzeem v Praze.
– Sopky Českého ráje. Výstava představuje aktuální výzkumy vulkánů v Českém ráji, které probíhají již dva roky. Co vulkanologové objevili? Přijďte se podívat do 25. června do výstavního kabinetu muzea.
– Ve výstavním sále muzea je výstava z tvorby turnovské výtvarnice Kateřiny Drahoňovské, čerstvé absolventky AVU, oddělení monumentální kresby (potrvá do 22. června).
– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice připravená pro tuto sezonu seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
► V Galerii Safír v turnovském muzeu je k vidění výstava fotografií Romana Machka – Město (potrvá do 7. června). V sobotu 7. června ve 14 hodin je zde vernisáž výstavy fotografií aktu Marka E. Grausze z Polska. Výstava potrvá do 5. července.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je výstava fotografií členů Fotoklubu Safír na téma Podzemí / Underground (potrvá do 5. června). Ve čtvrtek 5. června je tu od 16 hodin vernisáž výstavy členů fotoklubu Safír na téma „Pohledem kočky a psa“. Výstava potrvá do 3. července 2008.
► V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově do 5. června zde také vystavuje členka fotokroužku Žluté ponorky Martina Brožková. Ve čtvrtek 5. června v 17 hodin je zde vernisáž výstavy fotografií Libora Paskovského, člena libereckého fotoklubu 7,65 (výstava potrvá do 3. července). Do 18. června je v galerii výstava akademické malířky Michaely Pokové.
► Ekocentrum u rybníku Věžák v Českém ráji. Výstava „Krajina Českého ráje a rychlostní komunikace R35“. Jedná se o představení studie amerických studentů krajinné architektury Pennsylvánské státní univerzity. V průběhu měsíce června je informační středisko otevřeno o víkendech, o prázdninách denně od 10 do 17 hodin. Uspořádání výstavy je součástí projektu „Síť vzdělávacích a informačních center v chráněných krajinných oblastech ČR“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.