ÚPRAVA METELKOVÝCH SADŮ BUDE VLÍDNÁ KE VŠEM GENERACÍM DĚTÍ I DOSPĚLÝCH

0

Radnice připravuje úpravu Metelkových sadů. Pro nezasvěceného: Naproti penzionům pro seniory v Žižkově ulici máme Rývovy sady, kterým vévodí velký altán, a i do budoucna má tato část městských parků sloužit především starším lidem k odpočinku. Na ně za cestou do Dolánek navazují Metelkovy sady a u bývalé restaurace Šetřilovsko a za ní máme parky Šetřilovské. „Nově navržená úprava se týká Metelkových sadů. Obecně bych chtěl říci, že mě trápí, co se odehrálo v minulosti kolem kácení stromů v Aleji legií i kolem některých neuvážených zásahů v těchto parcích,“ řekl na nedávném setkání s občany starosta Tomáš Hocke.

Město se úpravou parků zabývá dlouhodobě, poslední etapa je datována rokem 2006. Tehdy byla podána žádost Nadaci Proměny, která vítězi soutěže nabízela zpracování úpravy městského parku zdarma. Turnov se ze 60 uchazečů dostal do finále, odborná komise ale dala přednost Broumovu. Od té doby je nicméně datována spolupráce s renomovanou pražskou firmou AND, která se mj. podílí na úpravě parků v Lednici, Karlova náměstí v Praze, vybraných zoologických zahrad ad. Její architekti jsou i tvůrci nového návrhu úpravy Metelkových sadů.

Ta nově rozděluje Metelkovy sady do několika částí. Vstupní část od cesty do Dolánek k Metelkovu pomníku bude ryze odpočinková, dojde k obnově laviček, prostor se zútulní novou výsadbou. Ve vnitřní části bude odstraněna současná betonová stavba se záhonky květin a celek bude zatravněn tzv. zátěžovým trávníkem, aby zde třeba mohli návštěvníci odpočívat na dece (studenti budou moci využívat wi-fi pro své telefony a tablety!). Kolem tohoto prostoru vznikne nová alej zeleně s lavičkami a také hřištěm pro hry typu petanque. V další části zůstane dětské hřiště na svém místě, jen bude osazeno novými herními prvky, které splňují současné bezpečnostní standardy. Určitě zajímavé jsou navržené vodní hrátky, které budou ovládat děti samotné. V dalších částech parku budou instalovány prvky pro venkovní cvičení pro starší děti, ale využívat je budou moci i dospělí. Vznikne tu lanový les, což je systém lávek, prolézaček a můstků pro děti včetně lanovky, i „intimní“ zákoutí s lavičkami obehnané zelení.

n201405091514_zap_150_2014_setrilovsko

n201405091514_zap_151_2014_setrilovsko

n201405091514_zap_152_2014_setrilovsko

„V současné době nemáme peníze, abychom mohli vytvořit vše najednou. Cílem je ale mít k dispozici komplexní a odsouhlasený návrh, který bude možné realizovat postupně. Asi nejvíc vyžaduje řešení je dětské hřiště. Herní prvky jsou zastaralé a je třeba je radikálně obnovit. Potom myslím, že bychom se měli soustředit na vstupní část. Vše bychom měli mít připraveno na financování bez dotací, ty když získáme, tak by to byl kýžený nadstandard,“ shrnul starosta Hocke. Podle něho je ale, co se týká městských parků a přístupů k nim, letošní prioritou průchod Františkánskou zahradou z Havlíčkova náměstí do parku u letního kina.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.