PROBUDIT DUŠI ČESKÉHO RÁJE

0

Jsou to ale paradoxy. Nebýt loňského podzimního kácení části lesa pod rozhlednou na Hlavatici, k akci, která se tady konala dnes dopoledne, by patrně nikdy nedošlo. Právě před rokem se motorové pily k překvapení mnoha mašovských občanů zařezávaly do kmenů prvních stromů. A překvapení to bylo, protože o záměru vykácet asi 90 arů lesa v majetku Města Turnov prakticky nikdo z místních lidí nevěděl!

„Mojí první reakcí tehdy bylo mírné zděšení. Když jsem zjistila, že devastaci již zabránit nelze a motorové pily budou rychlejší, přemýšlela jsem, jak tomuto krásnému koutu, které je nástupištěm do Českého ráje, zase vrátit duši,“ říká Iveta Sadecká, která pod Hlavaticí bydlí v rodinném domku.

A tak vznikl projekt, který několik měsíců nosilo v hlavách několik málo lidí, a sice vznik přírodního chrámu – Brány Českého ráje. „Tohle místo si o nový rozměr doslova říká, ročně tady projdou tisíce turistů, chceme, aby se na chvíli zastavili, aby uslyšeli hlas stromů, přírody, věcí, které nás přesahují,“ uvádí Iveta Sadecká, jinak učitelka Waldorfské školy v Semilech, řezbářka a výtvarnice.

Jak to pod Hlavaticí v budoucnu bude vypadat, o tom má už vcelku jasnou představu. Dnes jí v jejím naplňování pomohly děti turnovských mateřských škol. V rámci ekologické výchovy tvořily ze šišek, červených šípků a špejlí lesní skřítky. Ty potom umístily do „domečků“ z vyvrácených kořenů velkých stromů, co tu zůstaly po loňské těžbě a lednové vichřici, která vyvrátila další velkou část zbylých stromů, jako memento doby.

n200709061818_zap_231_07_hlavatice„Ještě letos na podzim budou místa vyvrácených kořenů osázena kamennými stélami. Vybrali jsme kořeny, které tvoří kruh. Jeho střed je na louce pod Hlavaticí. Tady na jaře příštího roku řezbáři při sympoziu vytvoří dřevěné sochy a skulptury, které budou bránou do Českého ráje,“ přibližuje svoji vizi Iveta Sadecká. Lidé podle ní hrají v přírodě významnou roli, a to jak pozitivní, tak i bohužel negativní. Pokud ale nastane spolupráce lidí a přírody, vznikne celek vyššího řádu. Proto chce, aby na místě předchozí neuvážené těžby, která porušila ráz tohoto místa, vznikl přírodní chrám, kde lidé budou přírodě naslouchat. Celá lokalita pod Hlavaticí se tak zase vrátí do rovnováhy, duševní i fyzické, když tu také budou vysázeny nové stromy.

„Uprostřed kruhu budou probíhat večerní meditace, bude se tu vyprávět o životě v přírodě, budou zde umístěny informační tabule pro návštěvníky před vstupem na Zlatou stezku Českého ráje. Myslím, že je nejvyšší čas probudit duši Českého ráje. Přijíždí k nám za poznáním tisíce lidí, měli by mít možnost nahlédnout dál než jen na konec turistické cesty vedoucí k hradu nebo do skalního města,“ uzavřela Iveta Sadecká, která uvažuje i o vzniku občanského sdružení, které by se věnovalo drobným aktivitám, vedoucím k zútulnění Českého ráje. I kdyby to měla být jen nová lavička na místě, které dává pod korunami stromů duchovní sílu…

Související články (celkem 6)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.