VÍKENDOVÝ SPORT UPROSTŘED ŘÍJNA: ÚSPĚŠNÍ BASKETBALISTÉ A REKORDNÍ HRUŠTICE

0

Opravdu bohatá byla sportovní nabídka třetího říjnového víkendu na Turnovsku. Hrál se hokej, volejbal, stolní tenis, basketbal a fotbal. Po rozpačitém začátku válcují soupeře basketbalisté, fotbalisté v dalším divizním utkání remizovali v Pardubicích, turnovské házenkářky ve druhé lize opět prohrály, nedařilo se ani futsalistům. V neděli 19. října se běžel jubilejní 35. ročník populárního běhu HRUŠTICE 2008, zaznamenán byl rekordní počet startujících…

n200810211020_sport_32_08_basket* BASKETBAL. Dvěma zápasy třetího kola pokračovala Východočeská liga mužů. Turnov hostil na domácí palubovce kvalitní týmy z Chrudimi a Přelouče. Poprvé se na domácí palubovce představily posily: Tomáš Brunclík, Petr Velda a Dominik Feštr (ten hrál po 18 letech opět na domácí palubovce) a určitě nezklamaly.

TJ Turnov – TJ Sokol Chrudim 83:69 (20:16, 47:43, 62:55)

V sobotu přijel do Českého ráje dosud neporažený soupeř, který pošilhává po postupu do 2. ligy. V Turnově však narazil. Celý průběh zápasu byl vyrovnaný a Turnov si držel mírný náskok. Před koncem první půle odskočili domácí na rozdíl jedenácti bodů, ale tento náskok stačili nepochopitelně ztratit v poslední minutě po několika hrubých chybách. Ještě na začátku třetí a čtvrté čtvrtiny stáhl soupeř náskok domácích na dva body, ale ti byli vždy schopni odpovědět šňůrou několika košů. Myslím, že zaplněná Turnovská hala viděla oboustranně pohledný a bojovný basketbal dvou vyrovnaných týmů. Na straně domácích výborně zahráli všechny tři posily a Jiříček, kteří nastříleli dohromady 79 bodů! Za bojovnost je potřeba pochválit celý tým.

Body: Feštr 26, Brunclík 20, Velda 17, Jiříček 16, Vích 2, Kaněra 2, Pospíchal, Petřivý, Klápště, Nejedlo, Cvrček. Trojky 3 – 2x Velda, 1x Brunclík, šestky 36/20 (55%).

TJ Turnov – Sokol Přelouč 90:79 (30:22, 52:46, 70:64)

Papírově měl být nedělní soupeř o něco jednoduší. Průběh zápasu tomu však odpovídal pouze prvních devět minut. Nástup do zápasu měl Turnov excelentní. Ve čtvrté minutě vedl 16:0 v páté 19:2 a v desáté 30:13. Pak ale opět přišla naše slabina, a to dohrání poslední minuty čtvrtiny. Za jednu minutu jsme inkasovali devět bodů a znovu se potvrdilo, že pokud se sejde více mladých hráčů na hřišti najednou, nakupí během krátké chvíle spoustu chyb. Díky tomu jsme po celý zápas museli držet pouze mírný náskok a do žádného trháku jsme se již nedostali. Proto nedostali mladí hráči na hřišti více prostoru, přestože „starým“ evidentně v druhém poločase začaly docházet sily. Snad kromě Feštra, který odehrál celý zápas naplno (díky vzorné životosprávě) a druhou půli se čtyřmi osobními chybami. Náskok se podařilo udržet až do vítězného konce. Výborně zahrál Tomáš Brunclík, Feštr, Jiříček, oproti sobotě se na hřišti „chytili“ Klápště, Cvrček a Petřivý. Nehrál se špatný basketbal, byl pouze oproti sobotě upracovanější a v druhém poločase byla na klíčových hráčích znát únava ze soboty.

Body: Brunclík 23, Jiříček 20, Feštr 15, Velda 10, Cvrček 8, Klápště 7, Petřivý 5, Pospíchal 2, Vích, Kaněra. Trojky 4 – Velda 2, Petřivý 1, Brunclík 1. Šestky 25/18 (72%).

Oba zápasy výborně pískali Polda a Brejcha.

V 13členné tabulce je Turnov na 5. místě.

Další domácí zápas hrají doma Turnovští v neděli 16. listopadu od 10 hodin s týmem ze Dvora Králové.

* FLORBAL. Víkendové zápasy. Muži A odehráli turnaj v Lovosicích:

FbC Panteři Žatec – TJ Turnov 5:6

TJ Turnov – FBC DDM Kadaň B 5:3

Sestava turnovského týmu: P. Suchomel – J. Kovář, D. Pospíšil, R. Pinkava, V. Salaba – L. Holeček, P. Brož, R. Vocásek, R. Kolomazník, M. Kouřil, P. Kos.

Starší žáci odehráli turnaj v Tipsport Aréně v Liberci:

FBC Česká Lípa – TJ Turnov 12:0

TJ Turnov – Draci FBC Liberec 0:6

Žákyně hrály turnaj v Dobrušce. Turnovské dívky obsadily na tomto turnaji konečné druhé místo za týmem ze Dvora Králové jen díky horšímu skóre. Druhé místo je výborné, protože dívky hrály své vůbec první ligové zápasy.

TJ Turnov – ŽŠ Strž TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem 0:0

F.B.C. Nové Město nad Metují – TJ Turnov 1:2

TJ Turnov – TJ Sokol Bodlinka Dobruška 4:1

FBK Jičín – TJ Turnov 5:0

* FOTBAL. Divize 11. kolo: Tesla Pardubice – FK Pěnčín-Turnov 0:0. Šanci na skórování měla obě mužstva, dělba bodů je zasloužená. FKP Turnov: Cimbál – Selinger (80. Matoušek), Vokáček, Jíra, Škréta – Pěnička (55. Plátek), Hnízdo, Patočka, Weber – Zdražil, Mrklas (68. Vavřich). Diváků: 120. V divizní tabulce je mužstvo z Českého ráje na 4. místě. Více na www.fkpencinturnov.estranky.cz

Krajský přebor: FK Pěnčín-Turnov B – Hejnice 0:2 (0:1). Utkání hrané v Pěnčíně se domácím nepovedlo, v tabulce jsou stále poslední. FKP Turnov B: Semenský – Žďárský, J. Bárta, Matoušek, Krejčík – Plátek, Baranyk, Louda, Beneš (62. T. Bárta) – Kulhánek, Vavřich. Diváků: 90.

Mimoň – FK Sedmihorky 0:3 (0:1). Branky: 68. a 78. Ondřej Staněk, diváků 120. Sedmihorky jsou na 5. místě.

* FUTSAL. Krajský přebor Liberecka: FC Dalmach – Démoni Česká Lípa 3:3 (1:3).

2. liga – západ: FC Dalmach Turnov – Olympik Mělník „B“ 4:6 (1:4). Sestava FCD: Bursa, Bakeš, Škréta, Krejčík, Šafář E., Zdražil, Kulhánek, Palounek, Pecka, Šritr. Branky FCD: Zdražil 2, Bakeš, Krejčík. Diváků: 100.

Zápas hodnotím na vysoké futsalové úrovni, který se musel divákům líbit. Po nevýrazném začátku z naší strany a střelecké produktivitě Mělníku se ukázala změna herního systému do druhé půle s napadáním soupeřovy rozehrávky velmi účinná. Škoda jen, že jsme neměli víc štěstí v koncovce (4. tyče). Dík patří skvělým divákům za vytrvalé povzbuzování i za nepříznivého stavu.“

Ve 12 členné tabulce je FC Dalmach na 8. místě.

* HÁZENÁ. V sobotu 18. října sehrály v Havlíčkově Brodě mladší dorostenky tři utkáním krajského přeboru: Turnov – Pardubice 13:13 (7:6); Turnov – Ledeč nad Sázavou 14:7 (6:2); Turnov – Havlíčkův Brod 13:14 (6:6).

II. liga žen: Strakonice – TJ Turnov 32:25 (15:12). Ve II. lize potrápilo turnovské družstvo žen na 2. místě tabulky působící házenkářky ze Strakonic. Po vydařeném začátku zápasu, kdy strakonické hráčky musely neustále dotahovat jedno až dvoubrankový náskok turnovských, nevyšel hostujícím házenkářkám závěr prvního poločasu. V naprosto vyrovnaném utkání rozhodla o vítězství domácích přesnější koncovka. Velký počet obdržených branek padá na vrub pozdě se vracející obraně a slabšímu dni brankářky Bohuslavy Kučerové. Ve 2. poločase doplatilo turnovské družstvo hlavně na nepřízeň rozhodčích, kteří posuzovali zákroky na obou stranách rozdílně. Zatímco turnovské družstvo dostávalo dvojité tresty – hráčka byla vyloučena a ještě byl proti Turnovu nařízen trestný 7m hod, na opačné straně zůstávaly zákroky bez povšimnutí. Když už se turnovské hráčky „dostaly na dostřel“, přišlo vždy vyloučení a bylo po nadějích. (Turnovské družstvo hrálo jednu čtvrtinu zápasu v oslabení. Vyloučení: Strakonice až v závěru utkání 2 hráčky – Turnov 8, trestné 7m hody 9:3). Pochvalu za bojovnost zaslouží všechny turnovské hráčky, obzvláště Marie Poláková za její nevídaný střelecký koncert.

Sestava (branky): Bohuslava Kučerová, Lenka Stýbliková – Adéla Koubková (5/2), Marie Poláková (5), Šárka Gahlerová (4), Jana Nalezencová (3), Ivana Tichá (3), Adéla Vališová (3), Romana Kohoutová (2), Nikola Poláková, Vladimíra Ševrová, trenér družstva Jan Těhník, vedoucí družstva Radek David. V 11členné tabulce jsou turnovské hráčky na 8. místě.
Autorka příspěvku: Ševrová Vlaďka, sevrova@iex.cz

n200810211021_sport_34_08_judo* JUDO. V sobotu 11. října 2008 se konalo III. kolo  „Ligy žáků o Samurajskou katanu“ za účasti 140 dětí z 15 oddílů a klubů z pěti krajů ČR a družstva Erfurter – Judo Club z Německa. Turnaj proběhl v domácí sportovní hale TSC Turnov na třech tatami a z našeho oddílu soutěžilo 32 dětí. Soutěž proběhla ve třech věkových kategoriích: 8-10 let mláďata, 11-12 let mladší žáci a 13-14 let starší žáci a žákyně . V této soutěži závodí chlapci a dívky dohromady vždy v příslušné věkové a váhové kategorii .

Svěřenci trenérů Jiřího Veleho, Jiřího Vydry, Kláry Volfové, Lubomíra Mráze a Aleše Bartoše předvedli převážně výborné výkony. Pro řadu těch nejmladších to byla jejich první „mistrovská“ soutěž .

Nejlepší výkon podal David Hujer, který v Samurajské Kataně zvítězil již potřetí za sebou, výborně si vedla Petra Hájková, Eliška Riegerová, Radek Nauš, Filip Zelenka, Dominik Colan a další.

Výrazně se projevila dlouhodobá kvalitní práce všech trenérů oddílu v žákovských kategoriích, kteří věnují svým svěřencům spoustu svého osobního volna. Zároveň pro naše mladé závodníky jsou příkladem muži, kteří se v I. lize probojovali do finálové skupiny v boji o postup do nejvyšší soutěže Extraligy mužů.

Autor příspěvku: Jiří Vydra, a-mail: vydra.judotu@quick.cz  (redakčně kráceno)

n200810211021_sport_35_08_performers* NEJVYŠŠÍ POJIZERSKÁ LIGA V LEDNÍM HOKEJI, zápasy 5. kola hrané od pátku 17. do neděle 19. října na zimním stadionu v Lomnici nad Popelkou. Více na www.bhkturnov.wz.cz

SDH Troskovice : HC Sokol Turnov 4:3

HC Modřišice : HC SDH Hnanice 1:4

HC Performers Turnov : HC Všeň Pojizeří 1:2

Tabulka NPL po 5. kole:

1. HC Všeň Pojizeří                           4-0-1      18:11     12b.

2. HC Performers Turnov                 4-0-1      19:6        12b.

2. HC Sokol Turnov                           3-0-2      15:9        9b.

4. HC SDH Hnanice                          2-0-3      11:14     6b.

5. SDH Troskovice                             2-0-3      17:19     6b.

6. HC Modřišice                                  0-0-5      9:29        0b.

Příští 6. kolo se hraje od pátku 24. října do neděle 26. října:

24. 10. – 20.30 hodin – Performers – Modřišice

25. 10. – 20:30 hodin – Hnanice – Všeň

26. 10. – 21:00 hodin – Sokol – Troskovice

* VOLEJBAL. Krajský přebor 1. třídy, muži, 1. kolo: TJ Zikuda Turnov – Slovan Varnsdorf 3:1, 3:0 (25:16, 20:25, 25:18, 25:18), (25:16, 25:17, 26:24). Po půlroční přestávce opět zahájili volejbalisté TJ Zikuda Turnov mistrovské zápasy krajského přeboru. Po neúspěšné kvalifikaci o národní ligu si družstvo klade opět cíle nejvyšší, ale po odchodech hráčů na hostování (Mlejnek – Semily, Mašek – Smržovka, Feštr – Mladá Boleslav), ukončení aktivní činnosti J. Nováka a odchodu do „B“ týmu Maixnera a Filipa je kádr oslaben, nicméně doplněn o mladé naděje (Kovář, Jaroš, Maruška). Příprava neproběhla ideálně, někteří hráči studují, jiní pracují, a to se projevilo hned v prvním zápase. Výkon z naší strany nebyl vůbec dobrý a diváci museli být nespokojeni. Přesto jsme soupeře v prvním zápase přehráli s malým problémem v druhém setu. Ve druhém zápase odpoledne Turnovští již zvítězili naprosto přesvědčivě. Ideální složení na jednotlivých postech ale budeme ještě chvíli ladit.

Kádr družstva tvoří: nahrávači – Novák M., Folprecht; blokaři – Vaněk, Pecina, Jaroš, Kovář; smečaři – Strnad, Nyč, Krňák, Mareš; universálové – Maruška, Hybler; libero – Zýka. Trenéři: Mareš, Strnad.

Doma se volejbalisté představí opět 1. Listopadu, kdy hostí mužstvo TJ RUMBURK.

Autor příspěvku: Martin Mareš, e-mail: maresov@seznam.cz

n200810211022_sport_36_08_hrustice* HRUŠTICE 2008. Letos se běžel již 35. ročník tohoto legendárního závodu silničního běhu Turnov – Malá Skála – Turnov (15 km). Jeho pořadatelem je AC Syner Turnov. Závod je zařazen do seriálu běhů „Pohár běžce Českého ráje“ a „Velká cena východočeské oblasti v bězích“. Populární běh má i své webové stránky, které najdete na adrese www.hrusticebeh.cz. Traťový rekodr drží Jan Pešava, který závod v roce 1993 vyhrál časem 46:19,7 min.

V letošním roce pořadatelé zaznamenali třetí největší počet startujících v celé historii závodu (největší počet od roku 1983). Zaznamenán byl i nový traťový rekord v kategorii veteránů na 60 let, který drží Jiří Javůrek.