MEMORIÁL LUDVÍKA DAŇKA A TRADIČNÍ (NE)ROZHODNOST ZASTUPITELŮ MĚSTA

0

V úterý 22. května se uskuteční pro mnohé turnovské sportovní fandy jeden z hlavních svátků v roce, kdy se v areálu Městského stadionu ve Skálově ulici koná v pořadí již 13. ročník Memoriálu Ludvíka Daňka. Pořadatelem jsou tradičně atleti z AC Syner Turnov. V oficiální tiskové zprávě, která byla k této příležitosti vydána, se mj. uvádí, že letos byl atletický mítink zařazen do kategorie EA (evropských mítinků) po boku takových měst, jako jsou Istanbul, Sofia, Luzern, Štětín, Padova ad. „Je to pro nás velká výzva a bereme to jako určité ocenění naší práce. Jsme si vědomi další práce s tím spojené, ale chceme atletiku v Turnově propagovat co nejlépe a přilákat do našeho města sportovní hvězdy, na které se mohou přijít podívat diváci nejen z Turnova a okolí,“ uvádí Jana Svobodová, prezidentka AC Syner Turnov.

K 1. květnu se přihlásilo více než 80 zahraničních závodníků ze zemí, jako jsou USA, Maroko, Barbados, Nigérie, Bahamy, Německo, Polsko, Finsko, Švédsko a další. První závody v žákovských kategoriích na stadionu 22. května odstartují již ve 14.15 hodin, slavnostní zahájení je naplánováno na 15. hodinu. Poté se rozeběhnou soutěže v „dospělých“ disciplínách, hlavní závod v disku mužů startuje v 15.45 hodin, na programu jsou běhy na 100, 400, 800 a 1500 metrů mužů i žen, závěr mítinku s losováním tomboly je naplánován těsně před 18. hodinou, vstup na stadion je zdarma.
V soutěži v hodu diskem startují mj. Robert Harting – dvojnásobný mistr světa v hodu diskem 2009 a 2011, Gerd Kanter – olympijský vítěz z Pekingu, mistr světa 2007, Piotr Malachowski – stříbrný medailista z OH v Pekingu, stříbrný z MS 2009, Jan Marcell – nejlepší český diskař a koulař, Robert Urbanek – polský reprezentant, Libor Malina – sedminásobný mistr republiky v hodu diskem a Jaromír Mazgal – nadějný turnovský junior. Do programu mítinku je také zařazen závod ve vrhu koulí poslanců a osobností napříč politickým spektrem.
České reprezentační štafety se pokusí zaběhnout co nejlepší časy pro LOH v Londýně. Společně s českými týmy poběží štafety Slovenské republiky a na startu by se mohla objevit i štafeta z Jihoafrické republiky. Z českých špiček již start potvrdili výškař Jaroslav Bába, diskař a koulař Jan Marcell a diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová.

Každoročně nejdůležitější pro získání špičkových atletů jsou finanční prostředky na jejich startovné, dopravu a pobytové náklady. Pořadatelé mohou zatím bezpečně počítat pouze s podporou města Turnov, Libereckého kraje a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a několika sponzorů mimo Turnov.
Předpokládaný rozpočet akce je 1,1 až 1,3 mil. Kč. Z rozpočtu města je přislíbena částka 100 tisíc Kč, Liberecký kraj má přispět 200 tisíci Kč (jde o největší atletickou akci v kraji), menšími částkami přispějí ČEZ, Český olympijský výbor a Hasičská pojišťovna, což pokryje dohromady ani ne polovinu nákladů.

Atleti AC Syner proto požádali město o půjčku ve výši 300 tisíc Kč, která by se při červnových rozpočtových změnách mohla stát darem, z fondu hejtmana a společnosti BUS-line by mohlo přijít po 50 tisících Kč, ministerstvo školství až v závěru roku poukáže 250 tisíc Kč. Tím by měly být náklady na mítink prakticky uhrazeny.

n201205102155_sport_45_012_memorialO spoluúčasti města tradičně vzrušeně jednali zastupitelé na svém dubnovém zasedání. Podle předsedy finančního výboru Tomáše Slámy (ODS) by mělo být jasné dopředu, jakou částku budou pořadatelé potřebovat a zastupitelé by měli jednoznačně deklarovat, jestli chtějí akci podporovat, nebo ne, protože žádost o navýšení příspěvku těsně před akcí je nesystémová. Zastupitel Ondřej Halama (KDU-ČSL) se pozastavil nad tím, jestli by město tento typ akcí nemělo více republikově propagovat – a náležitě využít, zastupitel Tomáš Hocke (Nezávislý blok) rovnou zmínil, že napříště by místo akce na jedno odpoledne raději z příspěvku města hradil možnost sportování dětí a dospělých na městských sportovištích. Nakonec navýšení příspěvku zastupitelé města podpořili 23 hlasy s tím, že již na některém z podzimních jednání by mělo jednoznačně zaznít, jak si zastupitelé představují podporu memoriálu ze strany města v příštích letech.

Memoriál Ludvíka Daňka se pyšní jménem legendární postavy československé atletiky. Ludvík Daněk se v srpnu 1964 zapsal poprvé do listin světových rekordmanů.  Bylo to právě na závodech v Turnově, kdy diskem hodil 64,55 m.
Daněk se vždy do Turnova rád vracel, o to víc všechny v roce 1998 zarmoutila zpráva o jeho náhlém úmrtí. Tato událost byla pro turnovské atlety impulsem pro uspořádání 1. ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka v roce 1999. Dlouholetým manažerem mítinku je bývalý vynikající diskař Imrich Bugár, který byl jedním z velmi dobrých kamarádů Ludvíka Daňka.

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.