MEMORIÁL LUDVÍKA DAŇKA 2011, ZASTUPITELÉ POŘADATELŮM PENÍZE NEPŘIDALI (ZATÍM)

0

Již po dvanácté se v Turnově sejdou světoví diskaři. Nejen oni tak uctí památku olympijského vítěze, diskaře Ludvíka Daňka, který právě v Turnově v roce 1964 vytvořil světový rekord. Z diskařů na memoriál, který se na turnovském městském stadionu uskuteční v úterý 24. května, přijede loňský mistr Evropy, Polák Piotr Malachowski, startovat bude i Maďar Fazekas a další. V disku se se světovou špičkou utká nadějný dorostenec AC Syner Turnov Jaromír Mazgal, bronzový medailista z olympijských her mládeže v Singapuru 2010. Z nediskařských disciplín je přislíbena účast dalších veličin. Původně měla přijet oštěpařka Barbora Špotáková, ta sice přijede, ale pouze na autogramiádu, protože ji ve čtvrtek 26. května čeká závod diamantové ligy v Římě. Avizovaný desetibojař Roman Šebrle pro zranění nakonec nepřijede. Hlavní tuzemskou hvězdou mezinárodního mítinku bude výškař Jaroslav Bába. V hlavní memoriálové disciplíně, v hodu diskem, budou startovat: Piotr MALACHOWSKI (POL), Zoltán KÖVÁGÓ (HUN), Robert FAZEKAS (HUN), Roland VARGA (CRO), Marin PREMERU (CRO), Jan MARCEL (CZE), Robert URBANEK (POL), Aleksas ABROMAVAČIUS (LIT).

Do programu mítinku byl zařazen i obnovený závod poslanců parlamentu napříč politickým spektrem ve vrhu koulí. Předprogram mítinku začíná ve 14.00 hodin závody žactva a závody ve skoku o tyči žen, v tomto čase proběhne i soutěž poslanců. Slavnostní zahájení mítinku se uskuteční ve 14.50 hodin. Start hlavní memoriálové disciplíny, kterou je hod diskem, je naplánován na 15.30 hodin.

Rozpočet mítinku je zhruba 1,2 mil. Kč, na tuto akci přispívají kromě sponzorů i Liberecký kraj, ministerstvo školství a také město Turnov. To letos z rozpočtu věnuje 300 tisíc Kč. Někteří zastupitelé chtěli tuto částku zvýšit o 100 tisíc, na dubnovém veřejném zasedání byla z toho docela zajímavá diskuze. Zvýšení příspěvku města navrhl zastupitel Tomáš Hudec (ČSSD), podpořil ho mj. Otto Jarolímek (Turnovská koalice), „strážce“ turnovské městské pokladny, místostarosta Jaromír Pekař (ODS), poukázal na skutečnost, že částka je podle něho přiměřená, starostka Hana Maierová (Nezávislý blok) připomněla, že memoriál je největší akcí tohoto druhu v Libereckém kraji a větší částkou by tedy měl přispět samotný kraj. Aleš Hozdecký (ODS) uvedl, že město není seznamováno s podrobnostmi rozpočtu akce, proto je rozhodování o navýšení příspěvku složité. Zastupitel Tomáš Hocke (Nezávislý blok) zdůraznil, že město by spíš mělo přidat do rozpočtu sportovní komise, která rozděluje peníze jednotlivým klubům a oddílům na pokrytí části celoročních nákladů. Nakonec 23 zastupitelů hlasovalo pro návrh celou věc odložit na květnové jednání, až budou známy skutečnosti o výši příspěvků ostatních subjektů.

 

Memoriál Ludvíka Daňka je označován za třetí největší atletický mítink v České republice, na rozdíl od těch ostatních, jako je třeba Zlatá tretra, musí ale pořadatelé pracovat s minimálním rozpočtem. Na špičkové atlety se do ochozů každoročně přijdou podívat zhruba dvě až tři tisícovky diváků, vstup je zdarma. Podstatná část nákladů z rozpočtu akce jde na startovné. Ti nejlepší sportovci, jako je třeba maďarský diskař Kövagö, vydělají za odpoledne až 1500 EUR. To samozřejmě někteří kritizují, na druhou stranu je tu ale názor, jestli by spíš město nemělo tuto prestižní akci více využít ke své propagaci (na jednání zastupitelstva toto zdůraznil Ondřej Halama, radní za KDU-ČSL). Letos je program memoriálu doplněn o dopolední sportovní hry pro děti, v odpoledním programu budou mít místo i vložené závody mládeže.

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.