OHLÉDNUTÍ ZA DAŇKOVÝM MEMORIÁLEM (ALE TAKÉ CYKLISTIKA, HÁZENÁ A ORIENTAČNÍ BĚH)

0

Už by se podle data pořádání turnovského atletického Memoriálu Ludvíka Daňka dal řídit kalendář. V ten den doma určitě nezapomeňte pláštěnky a deštník. Počasí v posledních letech pořadatele opravdu nešťastně pronásleduje, vždy přijde alespoň malá přeháňka či bouřka, vloni to byl vytrvalý déšť. Stejně tak byl nepříznivým počasím poznamenán i letošní jubilejní 15 ročník. Déšť na chvíli přerušil soutěž diskařů, malá průtrž mračen vyhnala v podvečer část diváků, a na samém konci málem svítilo sluníčko. „K tomu už raději nic poznamenávat nebudu, snad jen, že účastníci závodu na tři tisíce metrů překážek, který se běžel až v samém závěru mítinku, si libovali, jak se jim po dešti skvěle běželo, jaký byl výborný vzduch,“ glosuje s úsměvem prezidentka pořádajícího AC Syner Turnov Jana Svobodová.

Podle ní se uskutečněný mítink řadí k těm nejlepším. „Po organizační stránce vše klaplo, přítomní odborníci dokonce právě organizaci zařadili v rámci republiky na druhé místo hned za Zlatou tretru, což nás velmi těší a těší to jistě i těch asi 120 dobrovolných pořadatelů, kteří jsou v den mítinku každoročně na ploše stadionu,“ rekapituluje Svobodová. Jak dodala, původně organizátoři zamýšleli vzhledem ke stále obtížnějšímu získávání peněz (rozpočet je zhruba 1,4 mil. Kč) a časové náročnosti, že 15. ročník bude poslední. Den po jeho skončení ale mezi atlety panuje jistá euforie, a tak se zdá, že se v Turnově dočkáme i 16. ročníku! V úterý 27. května 2014 na městském stadionu špičkovým atletickým výkonům přihlíželo zhruba dva tisíce diváků.

n201405281133_sport_57_014_memorial

n201405281133_sport_58_014_memorial

n201405281134_sport_59_014_memorial

Letošní mítink byl jubilejní hned dvakrát. Kromě toho, že byl patnáctý v pořadí, tak se uskutečnil v roce 50. výročí Daňkova rekordu. Ludvík Daněk na turnovském stadionu hodil světový rekord 64,55 metru 2. srpna 1964.

V nejsledovanějším závodě diskařů 15. ročník Daňkova memoriálu vyhrál Polák Piotr Malachowski, vedoucí muž letošních světových tabulek. V dramatickém závodu dlouho zaostával, nicméně v závěru se na první místo dostal pokusem 66,37 metru z páté série a posledním hodem se zlepšil na 67,26, což je čtvrtý nejdelší hod sezony.
Druhý se ztrátou skoro dvou metrů skončil Němec Martin Wierig, třetí byl Polák Robert Urbanek. Olympijský vítěz z Pekingu Gerd Kanter z Estonska byl čtvrtý, páté místo obsadil dvojnásobný olympijský vítěz a tradiční litevský účastník Virgilijus Alekna, rekordman závodu. Malachowski v Turnově obhájil loňské prvenství.

Výsledkový servis:
* Muži – 100 m: 1. Kriese (Něm.) 10,67, 2. Bakalár (Kladno) 10,79, 200 m: 1. Jirka (Slavia Praha) 21,15, 800 m: 1. Holuša (Dukla Praha) 1:47,52, výška: 1. Bába (Dukla Praha) 220, koule: 1. Storl (Něm.) 21,10, 2. Prášil (Dukla Praha) 20,31, disk: 1. Malachowski (Pol.) 67,26, 2. Wierig (Něm.) 65,54, 3. Urbanek (Pol.) 63,91, 4. Kanter (Est.) 63,74, 5. Alekna (Lit.) 61,08, …7. Gondor (Univ. Brno) 58,55, oštěp: 1. Vadlejch (Dukla Praha) 78,01.
* Ženy – 100 m: 1. Čechová (Olymp Praha) 11,61, koule: 1. Kárníková (Pardubice) 15,91, disk: 1. Staňková (Kladno) 55,77.

n201405281142_sport_60_014_memorial

n201405281142_sport_61_014_memorial

n201405281143_sport_62_014_memorial

CYKLISTIKA
* AUTHOR MARATON TOUR 2014
pokračovala o předposledním květnovém víkendu závodem AUTHOR 50 Bezděz. Z turnovských závodníků obsadil Kamil Polák (Cyklo Kampo Turnov) 6. místo, celkově, 2. místo v kat. muži 40-50 let, Richard Vosyka (Hermann Irsap) – 17. m. celkově, 1.m. kat. muži 60+, Ladislav Smitka (Šroubárna Turnov) 130. m. celkově 2. m. kat muži 60+.
Další závod největšího seriálu cyklomaratonů horských kol Kolo pro život, se jel v Úpici pod názvem Jestřebí hory České spořitelny. Zde Kamil Polák obsadil 25. místo, ve své kategorii byl na 5. místě.
* 1. závod maratonů horských kol  Kolo pro život se jel poslední dubnovou sobotu v Letech u Prahy pod názvem Trans Brdy České spořitelny. Na závod bylo přihlášeno víc jak 1900 závodníků všech věkových kategorií. Kamil Polák (Cyklo Kampo Turnov) obsadil 57. místo, ve své kategorii 9. místo.

HÁZENÁ
V posledním druholigovém utkání sezony 2013/2014 hostilo v sobotu 3. května turnovské družstvo žen soupeřky z Českých Budějovic. Celek, který v tomto soutěžním ročníku poznal pouze dvě porážky a neustále atakoval první místo tabulky, přicestoval do Turnova s fanoušky, kterým nechybělo sebevědomí.
TJ Turnov – TJ Loko České Budějovice 23:19 (13:6). Sestava (branky): Kučerová B. – Ševrová L. (5/3), Vališová A. (5), Davidová C. (4), Koubková A. (3), Tichá I. (2), Víšková L. (2), Bártová P. (1), Kohoutová R. (1), Šafářová A.
Turnovanky předvedly jeden z nejlepších výkonů na domácí palubovce a sklidily bouřlivé ovace asi 50 přítomných diváků. Se sezonou se tak tým rozloučil tím nejlepším způsobem a konečné 5. místo ve 2. lize je nejlepším umístěním v historii turnovské ženské házené. Ligu vyhrály házenkářky Českých Budějovic před Pardubicemi a Strakonicemi. Na čtvrtou Astru Praha Turnovanky ztrácí pouhé dva body.
Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

ORIENTAČNÍ BĚH
* 1 600 závodníku na startu v Rokytné! Největší závody ve své historii úspěšně uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Turnov o víkendu 17. a 18. května. Dvojzávodu Českého poháru se v lesích u Rokytné účastnilo přes 1 600 běžců. Řadu přihlášených závodníků odradilo počasí. Běželo se v rozlehlém lese na okraji bývalého vojenského prostoru v Ralsku mezi Rokytou a bývalým Jablonečkem.
n201405281154_sport_63_014_obV sobotu se za deštivého počasí běžel velmi náročný závod na klasické trati. Závodníky čekaly hluboké rokle a bukové svahy, ale i rovinatější rychlé pasáže lesa. V hvězdami nabité elitní kategorii mužů zvítězil největší favorit této disciplíny Jan Šedivý z oddílu SK Praga Praha, který na patnáctikilometrovou kopcovitou mužskou trať potřeboval necelých 98 minut. V dámské elitě si pro vítězství doběhla pardubická závodnice Martina Zvěřinová.
Nedělní dopoledne u Rokytné patřilo závodu na krátké trati. Počasí se umoudřilo a na závodníky čekala rovinatější rychlejší část lesa a kontroly ukryté v jámách a prohlubních. V mužích si pro vítězství opět doběhl největší favorit, kterým na krátkou trať byl Vojtěch Král z oddílu SK Severka Šumperk. V ženské kategorii vyhrála další z početné skupiny elitních pardubických závodnic Iveta Duchová.
O cenné umístění a body do dlouhodobých soutěží se bojovalo i v nejvyšších kategoriích žáků, dorostu, juniorů i veteránů nad 75 let.