LETOŠNÍ DAŇKŮV MEMORIÁL OZDOBILY REKORDY

0

Bývalo poslední roky tradicí, že Memoriál Ludvíka Daňka vždy pronásledovaly šedé mraky a většinou i sprchlo. Letos tomu tak nebylo, a možná právě proto padaly i rekordy. Dálkař Radek Juška výkonem 829 centimetrů překonal o čtyři centimetry 29 let starý rekord Milana Mikuláše. Stříbrný medailista z halového mistrovství Evropy v roce 2015 si o čtrnáct centimetrů vylepšil dva roky starý osobní rekord a zařadil se tak na čtvrté místo letošních světových tabulek. Na Turnov tak bude velmi rád vzpomínat. Stříbrný medailista z halového mistrovství Evropy Tomáš Staněk v kouli výkonem 21,17 překonal rekord mítinku. Klání atletů svojí účastí ozdobila také dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Ta na dvoustovce doběhla pátá. Domácímu publiku se také ve skoku o tyči představil desetibojař Adam Sebastian Helcelet, který vyrůstal v nedaleké Olešnici a turnovský stadion důvěrně zná.

Slavnostní zahájení Memoriálu. Vedení města, Bohuš Matuš i bývalí olympionici…

Turnovský Memoriál, to je ale především soutěž v hodu diskem na počest legendárního Ludvíka Daňka, který na zdejším stadionu vytvořil 2. srpna roku 1964 světový rekord výkonem 64,55 metru. Tento fakt, ale i skutečnost, že organizátorům z AC Turnov dlouhá léta pomáhá další špičkový diskař Imrich Bugár, do Turnova každoročně přivádí světovou diskařskou elitu. Letošní rok nebyl výjimkou. Pouze se Poláku Piotru Malachowskému nepodařilo vyrovnat rekord co do počtu vítězství, který i po letošku drží Litevec Virgilius Anekna.
V diskařském kruhu se tentokrát nejvíc radoval Němec Martin Wierig, který poslal disk do vzdálenosti 64,73 metru. To bylo o dvacet centimetrů dále než nejlepší Malachowského pokus ze čtvrté série.

V rámci akce se uskutečnily také štafetové závody mládeže

„Mně osobně přišla atmosféra v úterý 23. května skoro nejlepší za poslední roky, hlavně nám konečně přálo počasí a mám velkou radost, že se úsilí a plné nasazení všech organizátorů vyplatilo a zúročilo. Výkony atletů byly úžasné, padl rekord mítinku a český rekord. Radek Juška byl nadšený, měl ze svého úspěchu velkou radost, navíc si je blízký s naším odchovancem Adamem Helceletem, tak bylo moc příjemné je pozorovat, jakou měli oba radost,“ přiblížila své dojmy Jana Svobodová, turnovská místostarostka a prezidentka pořádajícího atletického klubu. A aby byly rekordy kompletní, připomněla, že padl také rekord v hodu diskem Malajsie díky účasti Irfana Shamsudina. Mezi diskaři startoval také další turnovský odchovanec Jaromír Mazgal.

Adam Sebastian Helcelet

„Zkušený režisér mnoha velkých atletických akcí typu mistrovství Evropy mně večer před mítinkem říkal, že máme vražedný počet disciplín a ten časový program je tak přeplněný, a že se to skoro nedá zvládnout. Jsem moc ráda, že jsme mu ukázali, že to v Turnově umíme a jsem hrdá na své spolupracovníky, kteří přípravě věnovali spoustu volného času a dokázali tak zkušenému režisérovi, že to jde,“ dodala Svobodová.

Martin Wierig

Výsledky atletického mítinku Memoriál Ludvíka Daňka 2017:
Muži – 100 m (vítr -0,4 m/s): 1. Veleba (Dukla Praha) 10,37, 200 m (-0,3): 1. Jirka (Olymp Praha) 20,84, 400 m př.: 1. Müller (Hr. Králové) 50,44, dálka: 1. Juška (Olymp Praha) 829 – český rekord, výška: 1. Dalecký (Kolín) 216, tyč: 1. Balner 560, koule: 1. Staněk (oba Dukla Praha) 21,17, disk: 1. Wierig (Něm.) 64,73, 2. Malachowski (Pol.) 64,53 m, oštěp: 1. Vadlejch (Dukla Praha) 87,80 m.
Ženy – 100 m (-1,3) : 1. Seidlová 11,69, 200 m (+1,8): 1. Procházková (obě USK Praha) 23,45, …5. Hejnová (Dukla Praha) 24,13, 400 m: 1. Putalová (SR) 52,41, 800 m: 1. Ulrichová 2:08,29, 100 m př. (+1,4): 1. Koudelová 13,74, dálka: 1. Sláničková (všechny USK Praha) 640.
Kompletní výsledky jsou na http://online.atletika.cz/vysledky/27926/0/2.

Jaromír Mazgal

Piotr Malachowski

Bugár s Wierigem

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.