PUTOVÁNÍ ZA POZNÁNÍM JEN PÁR STOVEK METRŮ OD DOMOVA

0

Vycházky jen v katastru města. To je jedno ze současných opatření vlády, které má omezit každodenní navyšování počtu nakažených covid-19, kterých bylo zrovna včera v naší zemi zaznamenáno v podstatě tolik, kolik má Turnov obyvatel. Omezit kontakty ale nemusí nutně znamenat, že lidé musí sedět doma. Naopak. Krátký výlet za poznáním s dětmi, které přitom mohou i soutěžit, může být dobrou výplní volného času pro celou rodinu. Mnohdy ani, zahleděni do každodenních starostí, nevnímáme, jaké zajímavosti nám nabízí samotné město. Všimli jste si třeba někdy originální vitráže nad vstupem do ZŠ Skálova? – viz titulní snímek.

Regionální turistické informační centrum pro tuto dobu připravilo první dvě vycházky městem nazvané „Za turnovskými detaily“, které vás provedou nejen po zajímavých místech města, ale naučí vás všímat si detailů, které běžně nevidíte. „Turnov byl vždy poddanským městem a mnoho honosných staveb zde nenajdete. Přesto mají domy zajímavé detaily, kterým většina z nás nevěnuje žádnou pozornost. Víte například, že na fasádě turnovské radnice jsou vyobrazeny řemeslné znaky cechů? Víte, u kterého průjezdu najdete litinové patníky s hlavou psa, které sloužily jako ochrana před poškozením portálů od kol kočárů? V jakém parku najdete sochu pojmenovanou Adam a Eva?“ přibližuje Eliška Gruberová, vedoucí příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch.

Procházky si můžete stáhnout na stránkách infocentra ZDE, anebo si je vytištěné osobně vyzvednout ve stojánku na chodbě infocentra ve Skálově ulici, čp. 84 (dům naproti muzeu). S těmito procházkami je spojena i soutěž o volné vstupenky na hrad Valdštejn. Vyplněné „procházky“ doplněné o vaši adresu a kontakt můžete v případě zájmu vhodit do připravené krabičky na chodbě před vstupem do infocentra. Slosování proběhne 31. března a 21. dubna 2021.
„V připravovaných dalších pěti procházkách v katastru Turnova, které budou postupně zveřejňovány na Facebooku infocentra, se seznámíte s částí Pekařovy naučné stezky, podíváte se do údolí Jizery pod hruborohozeckým zámkem či k nejstarší sakrální památce v Turnově,“ doplnila Eliška Gruberová.

NOVÉ RUBRIKY
Příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch připravila též nové rubriky na sociálních sítích. Na Facebooku infocentra najdete novou rubriku „Nesu název po…“, která nahradí dosavadní rubriku „Detaily z Turnova“. Hrad Valdštejn v rubrice s názvem „200 let Aehrenthalů na Valdštejně (1821‒2021)“ vás bude seznamovat s osobnostmi posledního zde žijícího rodu, které jsou spojeny s tímto krajem. Synagoga Turnov připravuje rubriku „Vlastní jména v hebrejštině“, která zájemce seznámí s původem jmen a jejich vznikem.
Viz: www.facebook.com/infoturnov; www.facebook.com/SynagogaTurnov, www.facebook.com/valdstejnhrad.

V Turnově najdete také naučnou stezku nazvanou „Pojďme za vodou“, která vznikla v roce 2015 pod patronací VHS Turnov. Výchozí bod této naučné stezky je u mateřské školy ve Zborovské ulici, odkud trasa pokračuje na Károvsko a dále sestupem až k výletní restauraci Zrcadlová Koza na břehu Jizery. Odtud vede stezka podél Jizery k čerpací stanici pitné vody v Dolánkách a dále pod hruborohozeckým zámkem až k sídlu zdejšího pracoviště Severočeských vodovodů a kanalizací na Kotlerově nábřeží. Příjemná trasa měří šest kilometrů a zavede návštěvníky i do míst okolo Šlejférenských pramenů, kudy vedla jedna s vycházkových tras pro Turnovany na počátku minulého století. Naučnou stezku lemují informační tabule, na kterých zájemci získají poutavou formou informace z historie a současnosti vodárenství. Na snímku je informační tabule u vodárny na Hruštici.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.