VÍTE O VŠECH ZMĚNÁCH A NOVINKÁCH ROKU 2009?

0

Rok 2009 je již za polovinou svého prvního měsíce, stihli jste už zaznamenat všechny změny a novinky? Jestli ne, tak tady je jejich stručný přehled (s přihlédnutím k situaci na Turnovsku). * Daň z nemovitosti. Od 1. ledna 2009 došlo k podstatným změnám, více se dozvíte na příslušném finančním úřadě.

* Dopravní nehody. Dopravním policistům má ubýt práce. Když škoda při dopravní nehodě nepřesáhne 100 tisíc korun, řidiči se domluví na viníkovi nehody a vyplní příslušný formulář (dostanete ho v pojišťovnách nebo si ho můžete stáhnout na internetu), nemusíte volat policii. Když si nebudete jistí, nebo se viník bude zdráhat vinu přiznat, či dokonce bude chtít z místa události ujet, volejte vždy policii. Pozor na to, abyste u sebe měli tzv. zelenou kartu, která je dokladem o zaplacení povinného ručení. Částečně se také u některých přestupků změnil bodový systém. Při přepisu staršího vozu se platí ekologická daň.

 

* Lékárenská pohotovost. Od 1. ledna zajišťuje lékárenskou pohotovost pro občany Libereckého kraje Ústavní lékárna Krajské nemocnice Liberec, a. s., Husova 10, 460 63 Liberec 1, tel. 485 312 365, provozní doba: 13.00 – 21.00 hodin. V Turnově jsou lékárny otevřeny ve všedních dnech a některé i v sobotu dopoledne.

 

* Nemoc. První tři dny nemoci zaměstnanci nedostanou ani korunu. V následujících dnech jim bude zaměstnavatel vyplácet tzv. náhradu mzdy a až od patnáctého dne je nárok na klasickou nemocenskou. Tu vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.

 

* Odpady. V Turnově se platí 500 Kč tzv. na hlavu ročně. Je tu ale i systém slev, o tom vám více řeknou na radnici, na finančním odboru.

– Pro celé město a spádový region funguje sběrný dvůr na Vesecku. V zimním období (listopad – únor) je otevřeno od pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 a v sobotu od 8.00 do 12.00 hodin.

  Novela zákona o odpadech. Odzvonilo zlodějům různých kovových zařízení. Ve sběrných surovinách musí vést přesnou evidenci, kdo „odpad“ přivezl, některé „odpady“ nesmí být vykupovány od fyzických osob.

– Od jara opět začne po zimní přestávce fungovat kompostárna v areálu bývalého JZD v blízkosti rohozeckého pivovaru. Radnice chystá novinku – zájemcům bude půjčovat popelnice na bioodpad. Svoz do kompostárny bude zdarma, máte-li o službu zájem, kontaktujte odbor životního prostředí MěÚ Turnov (spojovatelka má tel. 481 366 111).

 

* Poplatky v nemocnici a v lékárnách. Od plateb budou občané v Libereckém kraji osvobozeni od 1. února 2009. Tento předvolební slib ČSSD ale platí jen v krajských nemocnicích a v krajských lékárnách. V Turnově se bude platit dál (Panochova nemocnice je městská a lékárny soukromé), ledaže by senátoři občany od poplatků osvobodili úplně. V mimokrajských zdravotních zařízeních se platí 30 Kč za ambulanci, 90 Kč za pohotovost, 60 Kč za den hospitalizace a 30 Kč za recept.

 

* Poplatek z držení psa. V Turnově je tento poplatek nutné zaplatit do 15. února. Majitelům psů nejsou rozesílány složenky, poplatek se platí v hotovosti v pokladně finančního úřadu v budově radnice v ulici A. Dvořáka. Můžete také využít bezhotovostní platby, předem si ale na tel. čísle 481 366 209 musíte zjistit příslušný variabilní symbol. Důchodci platí ročně 200 Kč, majitelé, bydlící v rodinném domku 400 Kč, ostatní, kteří bydlí v domě s víc než třemi byty, za psa platí 800 Kč.

 

* Poplatky – platby. Poplatek za odpady můžete zaplatit na radnici i v infocentru na náměstí, poplatek z zdržení psa se platí pouze na radnici (kromě pondělí a středy od 8.00 do 17.00 hodin můžete přijít i v mimoúřední dny – v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 8.00 do 12.00 hodin).

 

* VZP. Od počátku roku 2009 má pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny v Turnově nové sídlo. Místo ve Skálově ulici ji najdete na náměstí Českého ráje čp. 2 (vedle radnice, v přízemí je GE Money Bank, VZP je ve třetím patře). Nové telefonní číslo je 952 231 620 (661). Úřední hodiny v pondělí a ve středu od 8.00 do 17.00 hodin, v úterý a čtvrtek do 15.00 hodin, v pátek jen do 14.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.