ZEMŘEL KAREL SAMŠIŇÁK

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} V sobotu 2. srpna zemřel RNDr. Karel Samšiňák, CSc., jedna z největších osobností Českého ráje i celé naší republiky. Karel Samšiňák byl rodákem ze Sobotky, kde prožil nejen svoje mládí, ale pravidelně se sem vracel a trvale zde žil pak znovu v období důchodu. Byl absolventem gymnázia v Mladé Boleslavi, přírodovědecké fakulty UK v Praze, několik let byl ředitelem Muzea v Děčíně, dlouhá léta pracovníkem Parazitologického ústavu AV, později i pracovníkem Památníku národního písemnictví.

Největší část života strávil v Sobotce, ale až do konce života jezdil často kromě jiného i do Jičína, Lomnice nad Popelkou, Starých Hradů a také do Turnova. Cílem jeho cest byly archivní materiály, které využíval ve své práci, výstavy a další kulturní akce a přátelé, které měl prakticky všude. V Turnově se stýkal mimo jiné s Karlem Kinským, prof. J. Jeřábkem, Miroslavem Pojkarem, a dalšími.

 

Karla Samšiňáka jsem znal déle jak čtvrtstoletí a během té doby jsem s ním setkával při nejrůznějších příležitostech včetně konferencí k výročím CHKO Český ráj, vyhlašování fotografické soutěže „Příroda na Zemi“, křtů nových knih, vzpomínkových akcí u Semtinské lípy, návštěv u něho doma, vernisáží výstav i telefonátů. Od roku 1994 jsem měl tu čest s ním působit v redakční radě sborníku „Od Ještěda k Troskám“, která většinou jedná na Správě CHKO Český ráj v Turnově. Blízkost K. Samšiňáka, který patřil k mým velkým vzorům, pro mne vždy představovala velkou školu života a vědění. Své znalosti získával již od mládí svým vytrvalým zájmem o přírodu, umění, kulturu jako celek, výpravami po Sobotecku i jinde, studiem knih, rozhovory se zasvěcenými různých oborů. Každý, kdo se s ním setkal a má vztah k hodnotám, jistě potvrdí, že byl neskutečnou studnicí vědomostí a živoucí kronikou.

 

Za Karlem Samšiňákem zůstalo nezměrné dílo. Jako parazitolog světového jména, člen prestižních organizací a objevitel celé řady nových druhů roztočů včetně objevu a řešení varroázy u včel v Evropě, reprezentoval naši zemi na mezinárodních kongresech. Kromě toho se dlouhá desetiletí podílel nejrůznějším způsobem na tvorbě kulturního života Sobotky a Českého ráje, jako organizátor mnoha výstav v Šolcově statku, příznivec Šrámkovy Sobotky, člen Spolku  Exlibris, Pekařovy společnosti, Občanského sdružení Paměť Českého ráje a Podještědí a dalších organizací. Svým přehledem, kontakty, radou a podporou pomáhal všude tam, kde mohl pomoci.

 

Také ve svých mnoha literárních pracích se důsledně a vědomě snažil o to, aby každé jeho dílo přineslo něco nového a posunulo nás někam dál. I touto formou se o svoje znalosti dělil s ostatními, obohacoval nás svými objevnými články, zasvěceným vyprávěním ve filmových a rozhlasových dokumentech. A je třeba zdůraznit, že tak nečinil proto, aby se nějak předváděl či chlubil. Naopak v zájmu dobré věci, z opravdové a hluboké úcty k přírodě, lidskému umu, našim předkům a jejich výtvorům, v zájmu zachování hodnot.

 

Vážil si každé snahy vedené v dobré vůli a uměl ocenit práci druhých. I to bylo znakem jeho velikosti. I proto velice těžce prožíval momenty, kdy z nedbalosti, neznalosti či dokonce úmyslu přicházely města a Český ráj o některé svoje poklady.  Ať šlo o knihy, sbírku vycpanin, starobylý dům, obraz, starý strom či plastiku v krajině.

    

RNDr. Karel Samšiňák svůj život naplnil vrchovatě. Nám všem naznačil cestu vzdělaného a opravdu kulturního člověka, s niternou vazbou k domovu, k Českému ráji. Je na každém z nás, zda dokážeme využít jeho odkaz a jít sami po takové cestě.

Autor:
Dr. Zdeněk Mrkáček
zdenek.mrkacek@nature.cz

(Podrobnější informace o K. Samšiňákovi lze najít ve sborníku Od Ještěda k Troskám 1/2008.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.