ZASTUPITELÉ ROZHODLI O NÁKUPU AREÁLU NA KOŇSKÉM TRHU ZA 42 MILIONŮ KORUN

0

Zásadním bodem předposledního veřejného zasedání turnovských zastupitelů v tomto funkčním období, které se v sále Střelnice uskutečnilo ve čtvrtek 18. srpna, byl nákup areálu firmy KERI, a. s., na Koňském trhu za 42,5 milionu korun. Zatímco koalice (Nezávislý blok, Piráti a PROTO) nákup podpořila jednohlasně, opoziční zastupitelé (ODS a ANO 2011) byli proti tomu záměru. Ani ne tak proti nákupu pozemků v této lokalitě obecně, ale poukazovali na nevhodnou dobu a přemrštěnou cenu, za kterou město pozemky kupuje.

Úvodem projednávání tohoto bodu shrnul starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) stanovisko radnice. „O nákupu areálu firmy KERI jednáme od loňského podzimu. Pozemky nejsou v aktivní povodňové zóně. Rozhodli jsme se po zisku areálu pily dál rozšířit vlastnictví města o další pozemky v lokalitě, která má před sebou velkou budoucnost. Mělo by tu vzniknout nové centrum města. Taková možnost se nabízí jednou za 30 let,“ zdůraznil starosta, který by rád vybydlenou lokalitu uprostřed města přeměnil v něco smysluplného. Město za areál firmy KERI dá 42,5 mil. Kč, firma zde bude sídlit ještě dalších sedm let, ročně bude městu platit nájem 1,95 mil. Kč. Cena byla stanovena podobně jako tomu bylo u areálu pily. Město má k prodeji i kladný právní rozbor. „Chápu obavy opozice (zastupitel Lukáš Bělohradský z ODS na začátku jednání dokonce navrhl stáhnout tento bod z programu – pozn. aut.), ale je to mimořádná příležitost pozemky koupit,“ dodal starosta. Co se týká argumentů, že město bude muset řešit v nejbližších měsících extrémní nárůst energií, tak starosta připomněl, že roční náklady na energie radnice a příspěvkových organizací činí zhruba 20 mil. Kč. Možná až několikanásobný nárůst cen chce město financovat za pomoci kontokorentního úvěru, také se zvýšil výnos daní, do městské pokladny nateklo o 25 mil. Kč více, než se předpokládalo. Starosta současně doufá, že současná vláda si uvědomí mimořádnost situace a razantně vstoupí do řízení energetických zdrojů a firem. „Jak jsem řekl v úvodu, podobná šance na Koňském trhu tady dlouho nebyla, je to o tom, co předáme dalším generacím, jestli nové centrum nebo prostě zase budeme několik desetiletí čekat,“ uzavřel starosta.

Radní Zbyněk Miklík (Piráti) zmínil, že pozemky na Koňském trhu jsou strategické, měl by obavu o jejich případné další využití, které by šlo mimo záměr města. Zastupitel Michal Kříž (ANO 2011) rozporoval vysokou cenu. Podle něho současné vedení města může obecně za zvýšení ceny stavebních pozemků v Turnově, což odstartovala zbytečně vysoká cena za metr čtvereční (3.800 Kč) při nedávném nákupu pily. Také nájemné, které bude firma KERI platit, má být vyšší. „Mrzí mě, že vedení města s opozicí o nákupu nejednalo, pouze se po nás chce, abychom nákup schválili,“ uvedl Kříž k tomu, že podle něho takovýto nákup má být schvalován napříč celým zastupitelstvem.
Lukáš Bělohradský poukázal na skutečnost, že turnovská ODS má zájem na kultivaci Koňského trhu, ale nemůže souhlasit s tím, jak to radnice dělá. „Kupovat areál od subjektů v krizi za významně velké částky je nesmysl, tento areál už je k mání několik let, ale nikdo ho nekoupil i za menší peníze,“ řekl Bělohradský. Navíc nyní není vhodná doba, město by spíš mělo přemýšlet, jak lidem pomoci s nárůstem cen energií a inflací. Nákup tohoto areálu klidně podle něho ještě několik měsíců počká.
Radní Eva Kordová poukázala na skutečnost, že se jedná o předposlední zasedání zastupitelstva v tomto funkčním období a podle ní panují zbytečně vyhraněné vztahy mezi koalicí a opozicí. Přála by si větší spolupráci napříč zvolenými stranami v zastupitelstvu. „Zažili jsme za poslední roky těžká i lehká období, ale investice do rozvoje města se nikdy nezastavily,“ shrnula svůj názor Kordová.
Podle Tomáše Špinky z ODS opravdu není na nákup vhodná doba. „Ceny energií se za město mohou v zimě vyšplhat z dnešních 20 na 100 milionů. Potom budeme řešit, jestli budou fungovat školy a jestli se třeba úplně nezavřou sportoviště či nezastaví kulturní dění,“ argumentoval Špinka, proč je za něho dobré zatím nákup odložit. Podle Ivana Kunetky (PROTO) je tady výjimečná příležitost vybydlený areál ve středu města konečně někam posunout.
Karel Jiránek (Nezávislý blok) vnímá nedostatek parcel určených na bydlení, město nemá ani vhodné rozvojové plochy. „Nezbývá než zariskovat a pozemky koupit, aby tam mohla vzniknout nová čtvrť s bytovými domy, než to třeba koupí někdo jiný a bude tam chtít pokračovat s nějakou formou průmyslové výroby,“ poznamenal Jiránek.

Z řad občanů k tomuto bodu vystoupil bývalý starosta a nyní ředitel svazku VHS Turnov Milan Hejduk. Připomněl, že lokalitu Koňského trhu důvěrně zná, protože zde jeho rodina historicky vlastní nějaké pozemky. Za svůj život zde už pětkrát zažil povodně, zdejší lidé přesně vědí, jak může být povodňová vlna ničivá. Město tak podle něho za 42 milionů kupuje de facto pozemek na park. Další peníze v případě nákupu areálu bude nutné vynaložit na demolici objektů. Navíc se na městskou pokladnu řítí platby za další závazky, stavby a záměry v desítkách milionů korun.

Na návrh ODS probíhalo hlasování po jménech. Pro nákup pozemků firmy KERI na Koňském trhu hlasovalo 18 koaličních zastupitelů, proti bylo šest opozičních zastupitelů. Nákup pozemků byl schválen.

Související články (celkem 14)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.